Öncü datalar Euro Bölgesi’nde süratli toparlanmaya işaret etti

Nisan ayına ait öncü satın alma yöneticileri endeksleri (PMI) Euro Bölgesi’nde toparlanmanın sürat kazandığına işaret etti. Bölgede hizmet PMI 7 …

Nisan ayına ait öncü satın alma yöneticileri endeksleri (PMI) Euro Bölgesi’nde toparlanmanın sürat kazandığına işaret etti. Bölgede hizmet PMI 7 ay sonra büyümeye işaret eden eşik düzey olan 50’nin üzerine çıktı

Euro Bölgesi’nde ikinci çeyreğin birinci ayına ait datalar toparlamanın hızlandığında işaret etti.

Öncü satın alma yöneticileri endeksleri (PMI) bölge genelinde beklentileri aşarken, bilhassa hizmet dalındaki olumlu performans dikkat çekti.

Euro Bölgesi bileşik öncü PMI Nisan’da 53,7 olarak kaydedildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi bu bilginin 52,9 olarak gerçekleşmesi istikametindeydi. Bölgede hizmet PMI ise birebir periyotta 50,3 oldu. Böylece hizmet PMI 7 ay sonra büyümeye işaret eden eşik düzey olan 50’nin üzerine çıktı. İmalat PMI da benzeri müspet performansa işaret etti. Bölgede imalat PMI Nisan’da 63,3 olarak kaydedildi. Bloomberg anketinde beklenti 62 olarak belirlenmişti.

Almanya’nın PMI datalarında karışık görünüm

Bölgenin en büyük iktisadı Almanya’ya ait datalar de karışık performansa işaret etti. Buna nazaran ülkede Nisan ayında öncü bileşik PMI 56 oldu. Bu bilgiyle ilgili beklenti 57 olarak belirlenmişti. Ülkede hizmet kesimi PMI da 50,1 ile beklentilerin altında kaldı. Buna karşılık imalat PMI ise 66,4 ile beklentileri aşan bir performans gösterdi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/oncu-veriler-euro-bolgesi-nde-hizli-toparlanmaya-isaret-etti-2279041

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler