OECD İstanbul Merkezi açıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) dünya genelindeki 5. bölgesel merkezi olarak Türkiye’yi ve …

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) dünya genelindeki 5. bölgesel merkezi olarak Türkiye’yi ve İstanbul’u tercih etmesinin epey yanlışsız ve yerinde bir seçim olduğunu belirterek, “OECD İstanbul…

Bakan Pekcan, OECD İstanbul Merkezi’nin açılışı hasebiyle düzenlenen merasimde, pahalı bir kazanım olan bu merkezin, hem Türkiye hem de Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı içine alan coğrafyayla ilgili kıymetli çalışmalar yapacağını söyledi.

Pekcan, Kovid-19 salgınının tüm dünyayı önemli bir dönüşüme zorladığını, bu süreçte, milletlerarası iş birliklerinin ne kadar kıymetli olduğunun, yıkıcı rekabetten çok, adil ve yapan rekabetin ne kadar gerekli olduğunun bir defa daha ortaya çıktığını tabir ederek, “Şimdi vakit, OECD’nin de sıklıkla vurguladığı üzere ‘pandemi sonrası dünyayı tekrar ve daha yeterli inşa etme’ vaktidir. Bu çerçevede, OECD’den ve OECD İstanbul Merkezi’nden, ülkemiz, bölgemiz ve dünya ismine kıymetli katkılar bekliyor olacağız. Biz de Türkiye olarak yapılacak tüm çalışmalarda faal bir formda yer almaya ve katkı sunmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

OECD’nin kurucu üyelerinden birisi olan Türkiye ile OECD ortasında uzun müddettir devam eden pahalı bir iş birliği bulunduğuna dikkati çeken Pekcan, “Ticaret Bakanlığı olarak OECD çalışmalarını yakından takip etmekle kalmadığımızı, tıpkı vakitte pek çok çalışmaya aktif katkıda bulunduğumuzu vurgulamak isterim. Merkezin kuruluşuyla birlikte Türkiye ve OECD ortasındaki bağlantılarda de yeni bir periyot başlatıyor olacağız.” dedi.

– İstanbul Merkezi, OECD’nin global erişim ve aktifliğini güçlendirecek

Pekcan, OECD İstanbul Merkezi’nin sosyoekonomik gelişmişlik ve kalkınma mevzularında öncü ve saygın bir memleketler arası kuruluş olan OECD’nin siyaset tekliflerinin, standartlarının ve yollarının bölgeye yayılabilmesine katkı sunacağına işaret ederek, OECD’nin global erişim ve aktifliğini güçlendireceğini vurguladı.

OECD İstanbul Merkezinin, bölge ülkelerinde gereksinim duyulabilecek sosyoekonomik ıslahatların hızlandırılması istikametinde, düşünsel ve teknik girdiler sunabileceğinin altını çizen Pekcan, şunları kaydetti:

“Bildiğiniz üzere, Türkiye olarak hiçbir vakit içine kapanık ve yalnızca kendi menfaatleri peşinde koşan bir ülke olmadık. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, bugüne kadar bölgesel refah ve bölgesel gelişmişlik başta olmak üzere, her türlü global iş birliğinin yapan ortağı olduk. Gerek tek taraflı yardımlarımız ve teknik dayanak çalışmalarımızla gerekse milletlerarası inisiyatiflere sunduğumuz faal katkılarla, ülke olarak, bölgesel ve global iş birliğinin savunucusu olmaya devam edeceğiz. OECD İstanbul Merkezi’nin de bölgesel ve global dayanışma ve eşgüdüm manasında değerli hizmet ve katkılarda bulunmasını umuyoruz. İnanıyoruz ki OECD İstanbul Merkezi, tüm paydaşlarına ekonomik büyümeyi sağlamanın tesirli, sürdürülebilir ve kapsayıcı yolları ile ilgili aydınlatıcı katkılar sunacaktır.”

Pekcan, “sürdürülebilirlik” ve “kapsayıcılık” ana başlıkları altında, rekabetçilik, girişimcilik, ticaret, kamu yönetişimi, yatırım, inovasyon, beşeri sermayenin harekete geçirilmesi, kapasite geliştirme, ekonomik dayanıklılık, irtibatlılık ve yeşil büyüme üzere alanların OECD İstanbul Merkezi’nin odaklanacağı kıymetli çalışma alanları olacağını söyledi. Pekcan, “OECD İstanbul Merkezi’nin kullanımı için İstanbul’un en merkezi pozisyonlarından birisinde bir ofis tahsis etmiş bulunmaktayız. Merkez, birinci etapta 5 yıllık bir müddet için kurulmuş olacak. Fakat biz biliyoruz ki ortaya çıkaracağı seçkin çalışmalar sonucunda bu merkez, daha uzun yıllar boyunca İstanbul’da kalacaktır. Türkiye olarak, merkezin layıkıyla faaliyetlerini yerine getirebilmesi emeliyle her yıl 1 milyon euro meblağında bir istekli katkı sağlayacağız.” diye konuştu.

– “OECD’nin Türkiye’yi ve İstanbul’u seçmesi epeyce yanlışsız ve yerinde bir seçim”

Bakan Pekcan, merkezin çalışmalarını problemsiz ve aktif halde sürdürmesi için de gerekli tüm takviyenin verileceğini tabir ederek, 1 Haziran prestijiyle vazifesini devredecek olan OECD Genel Sekreteri Angel Gurria’nın 15 yıldır bulunduğu vazife periyodunda OECD’nin bir niyet kuruluşundan çok uygulama kuruluşuna dönüştüğünü ve global aktifliğinin arttığını belirtti.

Türkiye olarak, yeni Genel Sekreter’den de beklentilerinin Gurria’nın sergilediği vizyonu devam ettirmesi ve geliştirmesi olduğunu lisana getiren Pekcan, “OECD’nin dünya genelindeki 5. Bölgesel Merkezi olarak Türkiye’yi ve İstanbul’u seçmesi hayli hakikat ve yerinde bir seçimdir. İstanbul her vakit tarihin, medeniyetlerin, kültürün, tabiatın, ticaretin ve insanların buluştuğu canlı bir metropol olmuştur. OECD İstanbul Merkezi’nin bu kentin çok kültürlü ve renkli yapısından ziyadesiyle istifade edeceğini değerlendiriyorum.” sözünü kullandı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/oecd-istanbul-merkezi-acildi-2273153

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler