Odeabank 2020’de TL ticari kredilerde yüzde 50 büyüdü

Geçtiğimiz yıl TL bazında ticari nakdi kredilerde yüzde 50 artış kaydeden Odeabank’ın faalleri 40 milyar lira, toplam net kredileri 19,4 milyar …

Geçtiğimiz yıl TL bazında ticari nakdi kredilerde yüzde 50 artış kaydeden Odeabank’ın faalleri 40 milyar lira, toplam net kredileri 19,4 milyar lira, mevduat büyüklüğü ise 25,6 milyar lira düzeyine ulaştı

Odeabank, 2020 yılında net kârını geçtiğimiz yıla nazaran yaklaşık 2 kat artırarak 134 milyon liraya yükseltti.

Geçtiğimiz yıl nakdi TL ticari krediler alanında yüzde 50 büyüme kaydeden Odeabank’ın toplam faalleri, bir evvelki yıla nazaran yüzde 23 artarak 40 milyar liraya yükselirken, toplam net kredileri 19,4 milyar liraya ulaştı. Kredilerde ana fonlama kaynağı olan toplam mevduat ise yüzde 16’lık artışla 25,6 milyar liraya yükseldi.

Şirketin 2020 yılı toplam sermaye yeterlilik oranı yüzde 19,82, ana sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 11,95 olarak bölüm ortalamalarının üzerinde gerçekleşti.

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, global ticarette zorlukların yaşandığı 2020’de ihracat yapan firmalar için finansal takviyenin daha da değerli hale geldiğini vurguladığı açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

“Odeabank olarak kredilerimizin yüzde 97’si ticari bankacılıkta ve ihracat, ithalatı tedbire ve teknoloji tarafında ağırlaşıyoruz. Süratli büyüyen, Avrupa dışındaki yakın coğrafyalarda kıymetli bir dış ticaret bankası olmak istiyoruz. Bu amacımıza ulaşmak hedefiyle dijital platformda gerçekleştirdiğimiz Dış Ticaret Buluşmaları ile yıl boyunca ihracatçılara yol gösterdik. İhracatı fonlama kapsamında geçen yıl milletlerarası ticarette büyümek isteyen Türk şirketlerine 11,7 milyar TL’lik kaynak aktardık. 2021 yılında ihracat pazar payımızda yüzde 30 büyüme hedefliyoruz. Bu yıl 3 milyar doların üzerinde bir ihracat hacmine çıkacağız. Merkez Bankası reeskont kredilerinde aldığımız hissesi artırmaya devam edeceğiz. En son FMO ile 5 yıllık 25 milyon dolarlık bir muahede imzaladık. Bu kaynağı ülke iktisadını destekleyecek ve çok sayıda şirkete dokunacak biçimde kullandırmaya itina gösteriyoruz.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/odeabank-2020de-tl-ticari-kredilerde-yuzde-50-buyudu-2274531

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler