Norveç Merkez Bankası dijital para teknolojisini test edecek

Norveç Merkez Bankası, dijital para ünitesi (CBDC) için teknik tahlilleri test edeceğini duyurdu Norveç Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada …

Norveç Merkez Bankası, dijital para ünitesi (CBDC) için teknik tahlilleri test edeceğini duyurdu

Norveç Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, 4 yıllık bir araştırmanın akabinde Banka’nın gelecek 2 yılda CBDC için çeşitli teknik tahlilleri test edeceği belirtildi.

Norveç Merkez Bankası Lideri Oeystein Olsen, hususa ait değerlendirmesinde, dijital paranın ödemelerde bir dizi özellik sağlayabileceğini belirterek, “Dijital para ünitesi oluşturmanın uygun olup olmadığına karar verebilmemiz için ek bilgi gerekiyor.” sözünü kullandı.

Dünyanın dört bir yanında merkez bankaları, ulusal para ünitelerinin dijital versiyonlarını piyasaya sürmelerinin gerekip gerekmediği konusunu araştırırken, Milletlerarası Ödemeler Bankası’na (BIS) nazaran, dünyada en az 52 ülke, kendi dijital para ünitesini geliştirmek için çalışmalar yapıyor.

Uzmanlar, Çin’in dijital paranın oluşturulması konusunda öteki ülkelere nazaran önde olduğunu belirtiyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın da (AMB) bu yılın ortasında dijital euro konusunda resmi bir proje başlatılıp başlatılmayacağına karar vermesi bekleniyor.

Bu ortada, Bahamalar, dijital parasını 2020’de “kum doları” olarak sunan birinci merkez bankası olmuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/norvec-merkez-bankasi-dijital-para-teknolojisini-test-edecek-2278983

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler