New York borsası, Biden’ın yemin merasiminin akabinde rekorla kapandı

New York borsası, Biden’ın yemin merasiminin akabinde rekorla kapandı Kapanışta Dow Jones endeksi, 250 puanın üzerinde kıymet kazandı ve yüzde …

New York borsası, Biden’ın yemin merasiminin akabinde rekorla kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi, 250 puanın üzerinde kıymet kazandı ve yüzde 0,83 artışla 31.188,38 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,36 artarak 3.850,39 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,97 yükselişle 13.457,25 puana çıktı.

Güne yükselişle başlayan endeksler, Biden’ın yemin ederek misyona başlamasının akabinde rekor düzeylere yükseldi.

ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan seçimleri kazanan Joe Biden, ABD Kongresindeki merasimde yemin ederek ülkenin 46’ncı lideri oldu.

Biden, yemin merasiminden sonra yaptığı birinci konuşmasında, ülkesinin karşılaştığı zorlukları lakin “birlik” olarak aşabilecekleri bildirisini verdi.

Konuşmasında Kovid-19 salgınına da dikkati çeken Biden, “Belki de virüsün en çetin ve en ölümcül devrine giriyoruz. Artık siyaseti bir kenara bırakıp bu salgın gerçeği ile yüzleşmeliyiz.” dedi.

Biden’ın başkanlık vazifesine başlaması piyasalardaki teşvik paketi beklentilerini de artırdı.

ABD Lideri Biden, geçen hafta, Kovid-19 salgını ve ekonomik krizle uğraş için 1,9 trilyon dolarlık dayanak paketi önerisi sunmuştu.

ABD Hazine Bakanı olması beklenen Janet Yellen da dün Senatonun Finans Komitesinde yaptığı konuşmada salgınının ekonomik tesirlerine karşı daha fazla tedbir alınmaması halinde uzun ve acı verici resesyon riskiyle karşı karşıya olunduğunu belirterek, vakit içinde ikinci dayanak paketi için çalışacağının sinyalini vermişti.

Biden’ın vazifeye başlamasının yanı sıra ABD’deki şirketlerin dördüncü çeyrek bilançoları da piyasalardaki müspet seyri destekledi.

Global internet televizyon ağı Netflix’in geçen yılın dördüncü çeyreğinde elde ettiği gelir, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 21,5 artışla 6,64 milyar dolara ulaştı. Netflix’in abone sayısı ise 2020’de 203,7 milyona yükseldi. Şirketin beklenenden yeterli gelen bilançosunun akabinde payları yüzde 17’ye yakın kıymet kazandı.

ABD’li yatırım bankalarından Morgan Stanley’in geçen yılın son çeyreğindeki net karı 2019’un birebir periyoduna nazaran yüzde 51 artarak 3,39 milyar dolar oldu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/new-york-borsasi-biden-in-yemin-toreninin-ardindan-rekorla-kapandi-2272970

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler