Borcum varken birikim yapmam mümkün mü?

Kredi veya kredi kartı borçlarından dolayı sürekli borç ödeyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri olan, borcum varken birikim yapmam mümkün mü? sorusunu sizler için yanıtlayalım.

Borçtan kurtulma duası yapmadan da bütçenizi yöneterek borçlarınızdan kurtulabilir ve para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Borçluysanız borcunuzdan kurtaracak, değilseniz de harcamalarınızı kontrol edip para biriktirmeye başlamanız için işte tavsiyelerimiz.

Borçtan kurtulma ve Para biriktirme

İlk öncelik olarak her zaman kendi hedeflerinizi belirleyin. Niçin para biriktirmek istiyorsunuz? Bunu ara ara kendinize hatırlatmayı unutmayın.

Küçük önemsiz gibi görünen harcamalar birleştiğinde büyük bir tutar edebilmektedir. Günlük olarak harcanan küçük miktarlar ay sonunda ciddi bir oranda tutar etmektedir.

Fiziki bir kumbara yapıp elinizdeki parayı küçük küçük oraya atmakta hem para biriktirmenin gözle görülen zevkini hem de harcamalarınızın önüne geçecektir. Birçok kişi büyük metal fıçıları kumbara olarak kullanıp para biriktirmeye uğraşmakta ve etkili olmaktadır.

Para biriktirme için kendinize harcayacağınız tutarlar için aylık limit koyabilirsiniz. Kıyafete, eğlenceye ayıracağınız tutarı belirleyin ve üstüne geçmeyin. Böylece gereksiz alışverişler yerine ihtiyacınız olanları almaya yöneleceksiniz.

Alışveriş Sırasında kendini kaybetme

Alışveriş stratejisi oluşturulmadan gidilen her alışverişte ihtiyacınızdan çok daha fazlasıyla eve geri dönüldüğü her şekilde kanıtlanmıştır. Alışveriş zaaflarınızı tespit ederek akıllıca alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz.

Para biriktirme de miktarın bir önemi yoktur. Günde 10 TL kenarı atarsanız yılda 3650 TL yapar. Bu yüzden miktar önemli değil istikrar önemlidir. 1 lira bile olsa her gün bir yatırım yapmanız gerekiyor.

  1. Borcum varken birikim yapmam mümkün mü?

    Tabi ki. Harcamalarınızı düzgün ayarladığınız sürece borcunuz varken bile para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Küçük miktarlar gözünüze ilk başlarda az gelebilir ama biriktirdikçe ne kadar işe yarar ve neler kaçırdığınızı görebilirsiniz.

  2. Kredi borcum varken kredi çekebilir miyim

    Kredi borcunuzun miktarına göre kredi çekmenize izin verilebilmektedir. Herhangi bir iptotek veya referans ile kredi çekmeniz daha da kolaylaşacaktır. Daha detaylı bilgi için Kredi notu nedir sayfamıza bakabilirsiniz.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler