Müteahhitler Libya’dan alacakları için Erdoğan-Serrac görüşmesini bekliyor

Türk müteahhitler Libya’daki alacakları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyyip Erdoğan ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz el Serrac …

Türk müteahhitler Libya’daki alacakları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyyip Erdoğan ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz el Serrac görüşmesini bekliyor. Türk Müteahhitler Birliği Lideri Mithat Yenigün alacaklarla ilgili olarak “Takriben…

CEMRE IŞIK KARACA

Türk müteahhitler Libya’daki alacakları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz el Serrac ile yapacağı görüşmeye odaklandı.

Türk Müteahhitler Birliği Lideri Mithat Yenigün Bloomberg HT’ye müteahhitlerin çıkmaza giren Libya’daki alacaklarına ait açıklamalarda bulundu. Yenigün, Libyalı patronların ödenekler konusunda işi ağırdan aldığını açıklayarak Libya’daki savaşın ve tamamlanmayan siyasi sürecin, ödenekleri çıkarmaya ve ziyan tespitlerinin yapılmasına bir mazeret olmadığını lisana getirdi.

Türk müteahhitlik dalının gözünün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fayiz el Serrac ile ikili görüşmelerinde olduğunu lisana getiren Yenigün şöyle konuştu: “13 Ağustos’ta Türkiye Ticaret Bakanlığı ve Libya Planlama Bakanlığı Türk müteahhitlerinin alacaklarına ait bir mutabakat metni imzaladılar. İmzalanan protokolde birinci 90 günde her firma kendi patronu ile biraraya gelecek ve sıkıntıları tespit edecekti. İkinci 90 günde ise tahlil adımlar atılacaktı. Ama birinci 90 günden şad değiliz. DEİK toplantımızda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a hususa ait dertlerimizi ve sıkıntılarımızı aktardık. Cumhurbaşkanımız, Sayın Fayiz el Serrac ile görüşeceklerini bildirdi. Bu noktada iki ülkenin devlet liderlerinden haber bekliyoruz.”

“Takriben 1,5 milyar dolarlık hakedişimiz var”

Akgün, Libya’dan yaklaşık olarak 1,5 milyar dolarlık hakedişleri bulunduğunu 1,2 milyar dolarlık teminat mektubunun boşa durduğunu belirtti.

Akgün, bahse ait olarak şunları söz etti: İşverenlerimizle temas halindeyiz. Lakin anlaşılan o ki bir ödenek tahsis edilmediği için Libya makamları bu hususa tartı vermiyorlar. Libyalı yetkililer ödenek aşikâr olmadığı için ödeme kısmı ağırdan alınıyor. Bizce bu bir mazeret olmamalı. Tespitler yapılır kimisi tasfiye edilir tahminen hiç paraya da muhtaçlık olmaz teminatlar iade edilir. Zira biz teminat konusunda da külfetler çekiyoruz. Yılda 50 milyon dolara yakın kurul ödüyorduk. 2020 Mayıs prestiji ile bu kurullar durduruldu. Lakin mektuplarımızın hür kalmasını istiyoruz ki limitlerimizi kullanalım. Bahse ait Libyalı dostlarımızdan mevzuya hızlandırmalarını talep ediyoruz. Emanetteki paralar var onlara dokunulmamış. O halde madem bize iş yaptırmayacaksın hiç olmazsa emanetteki paralarımızı versinler helalleşelim diyebiliriz. Takriben 1,5 milyar dolar hak edişimiz var. Doğal bunlar tekrar konuşulacak, netleşecek. 1 milyar 200 milyon kadar teminat mektubumuz var boşa duruyor. 1 milyar 300 milyon kadar da makine parkımız bulunuyor. Bunların kimisi yağmalanmış kimisi de 11 yıl paslanmış hiçbir işe yaramıyor ya da kesimleri çalınmış. Bir kez bunların acil olarak tespitinin yapılması ve mutabık kalınması gerekiyor. Oradaki hasarlarımızı tespit edersek ödeme sonraki etaptır aslında. Birinci 90 günde onu tespit etmemiz gerekiyorduk ve Libyalı yetkililer eksik kaldı. Öte yandan kendilerinin de acil istedikleri hastane projesi ve güç yatırımlarına muhtaçlıkları var.

Bu süreç hızlarınsa problemlerimizi tasfiye edilecek mevzularımızı ve hak edişleri belirlenecek. Libya’da hala çatışma devam ediyor ve seçim süreçleri bulunuyor lakin bu durumlar çalışmaya pürüz değil. Lakin Libyalı kardeşlerimiz demek ki konsantre olamıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Serrac ile görüşme sağlarsa bu mevzunun hızlanacağına inanıyoruz.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/muteahhitler-libya-dan-alacaklari-icin-erdogan-serrac-gorusmesini-bekliyor-2273411

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Putin, Biden’ı tebrik etti

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, telefon görüşmesinde ABD Lideri Joe Biden'ı tebrik etti Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, telefon ...