MUFG Merkez Bankası’ndan ne bekliyor?

MUFG analistleri, yayımladıkları bir araştırma raporunda, bu haftaki toplantıda faizlerin sabit tutulmasını beklediklerini lakin ikinci çeyrekte …

MUFG analistleri, yayımladıkları bir araştırma raporunda, bu haftaki toplantıda faizlerin sabit tutulmasını beklediklerini lakin ikinci çeyrekte Mart ayındaki 200 baz puanlık faiz artışının geri alınarak mali genişleme döngüsüne girilebileceğini…

Ortalarında Ehsan Khoman ve Lee Hardman’ın da bulunduğu MUFG Bank analistleri, yayımladık bir araştırma notunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizi sabit tutmasını beklediklerini söyledi.

TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun piyasalar ile bulunduğu bağlantının bu haftaki Para Siyaseti Şurası toplantısında büyük siyaset değişiklikleri yapılacağına dair kaygıları azalttığını belirten analistler, Kavcıoğlu’nun evvelki köşe yazılarının tersine irtibatta daha şahin bir tavır sergilediğini vurguladı.

TCMB’nin nasıl bir reaksiyon gösterme işlevine ait belirsizliklerin devam ettiğine değinen analistler, risk primlerindeki kötüleşmenin, zayıflayan Türk Lirası’nın ve portföylerden çıkışların bilakis döndürülmesinin kolay olmayacağını lisana getirdi.

MUFG analistleri, TCMB’nin teorik olarak faiz artırmak için bir alanı kalmadığını ve yükselen enflasyon görünümünün bankanın reaksiyonlarını sınırlayabileceğini belirtirken, siyasi öncelikler ve Kavcıoğlu’nun yazılarındaki güvercin tavır dikkate alındığında TCMB’nin genişlemeci bir para siyaseti döngüsüne girebileceğini söyledi.

Bu mali genişleme döngüsünün tam olarak ne vakit başlayacağını kestirmenin sıkıntı olduğunu belirten analistler, datalara ve kur şartlarına bağlı olarak, 2021’in ikinci çeyreğinde Mart ayındaki 200 baz puanlık faiz artışının geri alınmasını beklediklerini söyledi.

Unicredit’in Merkez Bankası beklentisi

Ortalarında Gökçe Çelik’in de bulunduğu Unicredit ekonomistleri, yayımladıkları bir araştırma notunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği Para Siyaseti Heyeti toplantısında faizleri sabit tutmasını beklediklerini belirtmişti.

Gelecek aylarda üst taraflı enflasyon eğiliminin, üretici fiyatlarındaki artışın tüketici fiyatlarına yansımasıyla devam edeceğini belirten analistler, manşet enflasyonun Mayıs ayında yüzde 18’in üzerine çıkabileceğini öngörüyordu.

Bu enflasyon eğiliminin TCMB’yi 2021’in ikinci çeyreğinin sonuna kadar faizleri sabit tutmaya zorlayabileceğine değinen analistler, TCMB’nin Temmuz ayından itibaren faiz indirmeye başlayabileceğini ve sene sonunda faizi yüzde 15 düzeyine çekeceğini düşünüyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/mufg-merkez-bankasi-ndan-ne-bekliyor-2278301

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler