Monex Europe TCMB’nin ‘pas’ geçmesini bekliyor

Monex Europe, yayımladığı bir araştırma raporunda, bu haftaki TCMB Para Siyaseti Şurası toplantısından faiz değişikliği kararı çıkmasını …

Monex Europe, yayımladığı bir araştırma raporunda, bu haftaki TCMB Para Siyaseti Şurası toplantısından faiz değişikliği kararı çıkmasını beklemediklerini söyledi

Monex Europe, yayımladığı bir araştırma raporunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu hafta gerçekleştireceği Para Siyaseti Şurası toplantısında siyaset faizini sabit tutmasını beklediklerini söyledi.

Kelamlı yönlendirmelerin şimdilik Türk Lirası’nı istikrarlı kıldığını belirten kurum, enflasyonun yüzde 19’a hakikat yükselmeye başlaması ve dış finansal risklerin gerçekleşmeye başlamasıyla birlikte yatırımcı beklentileri için bunun kâfi olmayacağını vurguladı.

Özel dalın zayıf dış finansman konumlarının, 8 hafta içerisinde geri ödeme vadelerinin dolmasıyla tahakkuk edeceğini ve TCMB’nin çok az rezervi kalmasından ötürü bankaların borçlarını ödemek için spot Döviz piyasasına yönelebileceğinin altını çizen Monex Europe, bunun Türk Lirası üzerindeki baskıyı artırabileceğini söz etti.

Enflasyonun yükselmesi ve gerçek getirilerin erimesi durumunda finansal kırılganlıkların Türk Lirası’nda daha fazla bedel kaybına yol açacağını belirten kurum, fiili hatta açık sermaye denetimlerinin beklenen olabileceğini belirtti.

Bloomberg HT’ye hususla ilgili değerlendirmelerde bulunan Monex Europe Kur Analisti Simon Harvey, “Yeni TCMB Lideri Kavcıoğlu’nun yüksek faizleri istemediğini biliyoruz lakin perşembe günü faiz indirimi yapmayacaklarını düşünüyoruz zira bu Türk Lirası’nı olumsuz tarafta etkiler” dedi.

Dış şoklara karşı savunma için gereğince döviz rezervi bulunmadığını belirten Harvey, döviz piyasasıya ilgili bir sorun olursa Türk Lirası’nın fazladan baskı altında kalabileceğini söyledi.

Piyasa, yeni TCMB liderinin birinci toplantısında değişiklik beklemiyor

Piyasa, lider değişikliği sonrasında birinci Para Siyaseti Konseyi toplantısında siyaset faizinin sabit kalacağını öngördü.

Bloomberg HT’nin 26 kurumun iştirakiyle gerçekleştirdiği faiz anketinde medyan beklenti siyaset faizinin yüzde 19 düzeyinde sabit tutulacağı istikametinde oldu. Ankette yalnızca bir kurum 100 baz puanlık artış öngörürken 25 kurumun beklentisi ise TCMB’nin bu toplantıyı pas geçeceği formunda kaydedildi.

Ankette yıl sonuna ait faiz beklentisinin ise 2 puan arttığı izlendi. Bloomberg HT’nin bir evvelki anketinde piyasanın beklentisi yüzde 14 olurken, son ankette bu beklenti yüzde 16’ya çıktı. Yıl sonuna ait en yüksek beklentiye sahip kurum siyaset faizini yüzde 18 düzeyinde öngörürken, en düşük beklentiyi paylaşan kuruma nazaran yıl sonunda siyaset faizi yüzde 14 olarak gerçekleşecek.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/monex-europe-tcmb-nin-pas-gecmesini-bekliyor-2278307

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler