Mısır, Süveyş Kanalı’nı kapatan gemiyi tazminat alana kadar alıkoyacak

Mısır, geçen ay Süveyş Kanalı’nda yaptığı kaza sonucu 6 gün boyunca deniz trafiğinin durmasına neden olan “The Ever Given” isimli dev konteyner …

Mısır, geçen ay Süveyş Kanalı’nda yaptığı kaza sonucu 6 gün boyunca deniz trafiğinin durmasına neden olan “The Ever Given” isimli dev konteyner gemisinin yol açtığı ziyan tazmin edilinceye dek alıkonulacağını duyurdu

Süveyş Kanal Yönetimi Lideri Usame Rabi, Mısır’ın “ON” kanalına yaptığı açıklamada, Süveyş Kanalı’nda kaza yapan konteyner gemisinin sefer bilgi kayıt aygıtını (VDR) deşifre etme sürecinin tamamlandığını belirtti.

Kazanın sebebinin teknik arıza olabileceğini söyleyen Rabi, geminin sahiplerinin kanalın uğradığı ziyanı tazmin etmeyi reddetmesi halinde hususun yargıya taşınacağını ve yol açtığı ziyan tazmin edilene kadar göller bölgesine çekilen geminin alıkonulacağını tabir etti.

Rabi, tazminat istemi için kaza sonrası Süveyş Kanalı’nın uğradığı zararın net olarak belirlenmesine çalışıldığını, yaklaşık 1 milyar dolarlık bir zararın kelam konusu olduğunu kaydetti.

Kazadan sonra günlerce kanalda beklemek zorunda kalan gemilere kimi tazminatlar verilmesiyle ilgili sıkıntılar üzerinde düşünüldüğünü belirten Rabi, Süveyş Kanalı’nın inançlı bir geçiş kanalı olduğunu, silahlı kuvvetlerin kanalın emniyeti için hep çalıştığını kaydetti.

Kaza nedeniyle deniz trafiği durmuştu

“The Ever Given” isimli dev konteyner gemisi, kum fırtınası ve berbat hava şartları nedeniyle görüş aralığının düşmesi sonucu 24 Mart’ta Süveyş Kanalı’nda kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

Geminin kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatmasıyla kanalın iki yakasında uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol, LNG ve pek çok eser sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanal Yönetimi, 6 gün süren çalışmaların akabinde 29 Mart’ta dev yük gemisini yüzdürme çalışmalarının muvaffakiyetle sonuçlandığını ve kanalın deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı.

Bu süreçte Mısır’ın günlük yaklaşık 12-14 milyon dolar ziyana uğradığı varsayım edilirken, kazadan sonra göller bölgesine çekilen The Ever Given’ın global ticarete verdiği günlük zararın ise 10 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/misir-suveys-kanali-ni-kapatan-gemiyi-tazminat-alana-kadar-alikoyacak-2278258

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler