Minimum fiyat artışı tüm fiyatları olumlu etkiledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) saha araştırmasına nazaran şirketlerin Aralık’ta yüzde 14,2 olan 2021 fiyatlara artırım planı, Ocak …

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) saha araştırmasına nazaran şirketlerin Aralık’ta yüzde 14,2 olan 2021 fiyatlara artırım planı, Ocak’ta yüzde 21,8’e yükseldi. TCMB araştırmacıları kelam konusu artış planlamalarına ait olarak “Yakın devirdeki…

Minimum fiyata yapılan yüzde 21,6’lık artırım tüm fiyatları olumlu tarafta etkiledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) saha araştırmasına nazaran Aralık ayında yüzde 14,1 fiyat artırımı planlayan şirketler, Ocak ayında planlarında yüksek oranlı revizyona gitti. Merkez Bankası’nın saha araştırmasına nazaran Ocak ayı itibariyle şirketlerin “Ağırlıklandırılmış Fiyat Artış Planı” 7,6 puan artışla yüzde 21,8’e yükseldi.

Enflasyon Raporu’nda yer alan araştırma, fiyat artışının enflasyona tesirlerini de inceledi. Buna nazaran nominal taban fiyata gelen yüzde 1’lik olumlu bir şok bir yıl sonunda tüketici enflasyonunu 0,06 ila 0,08 puan civarında yükseltiyor. Tesir büyük ölçüde iki çeyrek içerisinde tamamlanıyor.

TCMB araştırmacıları, minimum fiyat artışının iktisat genelinde fiyat artışları için kıymetli bir referans olduğunu hatırlatarak “Yakın periyottaki gelişmeler 2021 yılında öngörülen dezenflasyon sürecini olumsuz etkileyebilecek bir öge olarak değerlendirilmektedir” tespitinde bulundu.

Bununla birlikte araştırmacılar, ücret-enflasyon bağlantısına dair varsayımlara ait belirsizliğin görece yüksek olduğunu hatırlatarak, siyaset çıkarımlarında bulunurken temkinli bir duruş tavsiyesi yaptı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/asgari-ucret-artisi-tum-ucretleri-olumlu-etkiledi-2273689

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler