Milyarderler salgına karşın servetini artırdı

Amerikan iş dünyası mecmuası Forbes’un 35’inci sefer yayımladığı Milyarderler Listesi’ne bu yıl 493 yeni isim girerken dorukta yeniden Amazon’un …

Amerikan iş dünyası mecmuası Forbes’un 35’inci sefer yayımladığı Milyarderler Listesi’ne bu yıl 493 yeni isim girerken dorukta yeniden Amazon’un kurucusu Jeff Bezos yer aldı

Amerikan iş dünyası mecmuası Forbes’un Milyarderler Listesi’nde bu yıl rekor sayıda isim yer alırken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşın milyarderlerin toplam serveti 5 trilyon dolarlık artışla 13,1 trilyon dolara ulaştı.

Forbes’un bu yıl 35’inci defa yayımladığı Milyarderler Listesi’ne nazaran, salgın sürecinde milyarderlerin sayısı 660 kişi artarak 2 bin 755’e yükseldi.

Kovid-19 salgınına karşın milyarder sayısı rekor düzeye ulaşırken, Milyarderler Listesi’ne bu yıl 493 yeni isim girdi.

Listenin tepesindeki isim değişmedi

ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 177 milyar dolarlık servetiyle 4’üncü sefer dünyanın en güçlü insanı oldu. Bezos’un serveti Amazon paylarının artmasının sonucu geçen yıla kıyasla 64 milyar dolar arttı.

Geçen yıl listede 31’inci sırada yer alan Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk ise 151 milyar dolarlık servetiyle listede 2’nci sıraya yükseldi. Musk, Tesla paylarındaki yüzde 705’lik yükselişle son bir yılda servetini 126,4 milyar dolar artırdı.

Milyarderler listesinin 3’üncü sırasında ise 150 milyar dolarlık servetiyle Louis Vuitton, Christian Dior ve Sephora üzere markaların sahibi Fransız iş insanı Bernard Arnault yer aldı.

Bu yıl dünyanın en varlıklı bayanı ise 73,6 milyar dolarlık servetiyle kozmetik devi L’Oréal’ın varisi Fransız Francoise Bettencourt Meyers oldu.

En çok milyardere sahip ülke ABD

ABD, 724 milyarderle dünyada en çok milyardere sahip ülke olmaya devam etti. ABD’yi 698 milyarderle Çin ve 140 milyarderle Hindistan izledi.

Milyarderler Listesi’nde bu yıl Türkiye’den de 26 isim yer aldı.

Yıldız Holding İdare Konseyi Lideri Murat Ülker, 6,3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en varlıklı ismi olurken, dünyanın 421’inci en güçlü insanı oldu.

Ülker’i 4.4 milyar dolarlık servetiyle Rönesans Holding İdare Şurası Lideri Erman Ilıcak ve 3 milyar dolarlık servetiyle Doğuş Holding İdare şurası Lideri Ferit Şahenk takip etti.

Türk milyarderlerin toplam serveti 53,2 milyar dolar olarak hesaplandı.

Trump, Forbes milyarderler listesinde yaklaşık 300 sıra geriye düştü

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın 4 yıllık başkanlığı boyunca servetinde 1 milyar dolardan fazla yaşanan kayıp nedeniyle Forbes milyarderler listesinde 300 sıra geriye düştüğü belirtildi.

Her yıl milyarderler listesi yayımlayan Forbes’a nazaran, Trump, yaklaşık 2,4 milyar dolar servet ile bu yılki milyarderler listesi sıralamasında 1299’uncu sırada yer aldı.

Trump’ın geçen yıl 1001. sırada bulunduğuna, bu yılki sıralamada ise 300 kişinin gerisine düştüğüne dikkat çekildi.

Forbes’ın kayıtlarına nazaran, Trump, 2017’de Beyaz Saray koltuğuna oturduğunda toplam serveti 3,5 milyar dolar civarındaydı.

Başkanlığı devrinde kendi işleriyle ilgilenememesinin yanı sıra bilhassa Mart 2020’de ülke gündemine giren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile Trump’ın hotel, kumarhane ve ofis kiralama işleri büyük yara aldı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/milyarderler-salgina-ragmen-servetini-artirdi-2278007

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler