Milletvekilleri, sağlık yetkililerinin fazladan kişisel koruyucu ekipman harcamalarına bakacak

Milletvekilleri, sağlık görevlilerinin kişisel koruyucu ekipmanlarına fazladan harcama yapıp yapmadıklarını öğrenmek için araştırma başlatmaya karar verdi.

Soruşturmayı yürüten milletvekili krizin para için değer elde edememek için bir bahane olmaması gerektiğini söyledi.

İlgi alanlarından biri, 100 milyon £ ‘dan fazla KKD tedarik sözleşmesi kazanan az bilinen bir haşere kontrol şirketi olabilir.

Hükümet, hızlı bir şekilde çok sayıda KKD sağlayabilen firmalar istediğini söylüyor.

Crisp Websites adlı bir şirketin parçası olan PestFix, “NHS tedarik zincirine acilen ihtiyaç duyulan eldivenler, önlükler ve maskeler” olarak belirtilenleri sağlamak için 13 Nisan’da hükümetle 109 milyon sterlinlik sözleşme imzaladı.

Şirket, Batı Sussex sahilindeki Littlehampton Marina’nın bir biriminden faaliyet gösteriyor. Hesapları geçen yıl net varlıklarının sadece 18.000 £ olduğunu gösteriyor.

Yine de yetkililer PestFix ile anlaşmayı, diğer tedarikçilere siparişi rekabetçi bir ihale sürecinde vermeden imzaladılar ve sözleşmede “aşırı aciliyet” nedeniyle siparişi rekabet etmeden veya reklam vermeden sipariş verebildiklerini söylediler “.

PestFix, NHS Tedarik Zincirine 67 milyondan fazla KKD teslim ettiğini söyledi.

BBC News, “Üç kıtaya yayılmış, küçük ve kendini adamış küresel ekibimiz, son 70 gün boyunca kesintisiz ve Herkül lojistik operasyonu içeren KKD’yi ön cepheye taşıma çabalarını desteklemek için durmadan çalıştı.” .

Ancak sözleşme, koronavirüs durumu kötüleştikçe hayati ekipmanı ele geçirme mücadelesinde hükümetin çok fazla para ödemiş olabileceğine dair endişeleri de ekledi.

Kamu Hesapları Komitesi başkanı Meg Hillier Milletvekili Pazartesi günü kanıt almadan önce belirli davalar hakkında yorumda bulunmadı.

Ama dedi ki: “Sadece kendi başına rakam almak yeterli değil. Zor zamanlarda bile vergi mükellefi için para için değer almanız gerekiyor.”

Uzman veri firması Tussell’e göre, Covid’la ilgili KKD için geçen ayın sonuna kadar 342 milyon £ değerinde yüz kamu sektörü sözleşmesi imzalandı.

Böylece PestFix’e verilen tek emir, değere göre yaklaşık üçte bir oranında açıklandı.

İngiltere’nin en üst düzey memurlarından biri olan Bakanlar Kurulu Daimi Sekreteri Alex Chisholm geçen hafta komiteye mevcut durumda para değerlendirmelerine değer vermek zor olduğunu söyledi.

“Satın aldığımız KKD’ler, vantilatörler ve diğer birçok şey için, bir satıcı pazarındaki birden fazla kaynaktan çok hızlı bir şekilde satın alma birim başına maliyetinin ödemek istediğimizden daha yüksek olduğunu göreceksiniz.” Dedi Chisholm.

“Yani bir yıl önceki ortalama maliyeti şimdi ödediğimiz maliyetle karşılaştırırsanız, pahalıydı”.

Ancak harcamanın gerekli olduğunu ve alternatif olmadığını söyledi.

Tedarik süreci problemlerle doludur.

Mayıs ayının başlarında Türkiye’den 80 tondan fazla koruyucu önlük içeren bir sevkiyat ilk olarak ertelendi ve ardından müfettişler tarafından hatalı olarak reddedildi.

Meg Hillier, “Eski ip için para ödememeliyiz.”

Ancak küçük işletmeler ülkenin ihtiyaç saatinde yardımcı olmak için ellerinden geleni yaptıklarını söylüyorlar.

Peter Harrison
Resim yazısıPeter Harrison’un şirketi Ocean Footprint kendi KKD makinesine yatırım yaptı.

KKD için bir sonraki en büyük sözleşme, PestFix’ten sonra, okyanus ayak izi Salisbury yakınlarındaki bir denizcilik şirketine, Çin’den tersanelere satmak için koruyucu maskeler satın aldı.

Ocean Footprint, NHS’ye 5 milyon £ karşılığında üç milyon yüksek dereceli maske sağlamayı kabul etti. Önümüzdeki birkaç gün içinde bir milyondan fazlasını teslim edecek.

“Yaptıklarımızla ilgili açıkım,” diyor genel müdür Peter Harrison, anlaşmalar yapılırken sağlık yetkilileri ve tedarikçileri için ne kadar endişeli olduğunun unutulmasının kolay olduğunu da ekliyor.

“Umutsuzdu. Güvertede eller vardı. Zirveye ulaşamadık bile.”

Şirket, diğer ülkelerle rekabette yeterli maskeye sahip olmanın imkansız olacağını biliyordu, bu yüzden siparişi tamamlamak için kendi maske yapım makinesine 100.000 £ yatırım yaptı.

NHS, krizden önce benzer maskeleri çok daha ucuza satın alabilirdi, ancak dünya çapındaki çılgınca talebin, artan hammadde maliyetlerinin ve hava taşımacılığına olan ihtiyacın fiyatların yukarı yönlü olduğunu söyledi.

Hükümete sattığı fiyattan tüm stokunu bir gün içinde diğer alıcılara devredebileceğini söylüyor.

Kâr amacı gütmeyen bir kampanya grubu olan İyi Kanun Projesi, KKD sözleşmesi ile PestFix’e karar verme konusunda adli bir inceleme isteyeceğini açıkladı.

İnceleme, sipariş için neden rekabet olmadığını ve şirketin nasıl seçildiğini bulmak olacaktır.

PestFix’den Dan England: “Bu son derece karmaşık işlemi gerçekleştirmek için PestFix’i destekleme konusunda inanılmaz bir bağlılık gösteren NHS, MOD Tedarik ve DHSC Covid-19 tedarik ekipleriyle yakın işbirliği içinde çalışmaya devam ediyoruz.”

Sağlık ve Sosyal Bakım Departmanı sözcüsü şunları söyledi: “Bu eşi benzeri görülmemiş küresel salgın sırasında, KKD’nin ön cephedeki kişilere mümkün olan en kısa sürede teslim edilmesini ve salgından bu yana 1,7 milyardan fazla ürünü teslim etmek için 24 saat çalışıyoruz. başladı.

“Tüm yeni KKD’lerin gereken güvenliği ve kaliteyi karşıladıklarından emin olmak için yoğun denetimler yapmasını sağlarken, büyük miktarlarda KKD sağlayabilen şirketlere öncelik veriyoruz. Tüm teklifler için minnettarız – bazıları bu standartlara göre reddedilecek .”

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Akdeniz’de deprem

Kandilli Rasathanesi verilerine göre, saat 22:49’da  Akdeniz Oniki Adalar'da, meydana gelen deprem yerin 10,7 kilometre derinliğinde gerçekleşti ...