Milletlerarası Ödemeler Bankası’ndan merkez bankaları için yeşil tahvil fonu

Milletlerarası Ödemeler Bankası (BIS), merkez bankaları ve resmi kurumlar tarafından yeşil tahvil yatırımları için euro temelli bir fon …

Milletlerarası Ödemeler Bankası (BIS), merkez bankaları ve resmi kurumlar tarafından yeşil tahvil yatırımları için euro temelli bir fon oluşturulduğunu duyurdu

BIS’den yapılan açıklamada, Eylül 2019’da dolar temelli birinci BIS yeşil tahvil fonunun piyasaya sürüldüğü hatırlatıldı.

Artık de merkez bankaları ve resmi kurumlar tarafından yeşil tahvil yatırımları için euro temelli, açık uçlu bir fonun piyasaya sürüldüğü belirtilen açıklamada, BIS’ın dolar ve euro temelli 2 yeşil tahvil fonunda, merkez bankalarının yaklaşık 2 milyar dolarlık yeşil tahvillerinin yönetileceği kaydedildi.

Kelam konusu fonların kıymetli ölçüde büyümesinin beklendiği aktarılan açıklamada, BIS’ın etrafa hassas finans ve yatırım uygulamalarını desteklemeye devam edeceği bildirildi.

– AMB, iklim değişikliği merkezi kuracak

Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) yapılan açıklamada da iklim değişikliğiyle çabayı desteklemek için AMB’nin kendi fon portföyünün bir kısmını BIS’ın kelam konusu yeşil tahvil fonlarına yatırım yapmak için kullanacağı belirtildi.

Açıklamada, “AMB, kendi fon portföyünün bir kısmını BIS tarafından çıkarılan merkez bankalarının euro temelli yeşil tahvil fonlarına yatırım yapmak için kullanacak.” denildi.

BIS’ın yeşil fonunun, yenilenebilir güç üretimi ve güç verimliliği projelerine yatırım yaptığı aktarılan açıklamada, “Bu adım (BIS’ın fonlarına yatırım yapılması), AMB’nin çevresel maksatlara ve AB’nin iklime yönelik maksatlarına olan katkısını gösterir.” tabiri kullanıldı.

AMB Lideri Christine Lagarde, “Yeşil Merkez Bankacılığı” bahisli konferansta yaptığı konuşmada, iklim değişikliğine yönelik problemleri AMB’nin para siyaseti ve bankacılık kontrolü kapsamına katmanın en düzgün yollarını araştırmak için AMB’nin, iklim değişikliği merkezi kuracağını bildirdi.

İklim Tahvilleri Teşebbüsü’ne (Climate Bonds Initiative-CBI) nazaran, yeşil tahvil ihracı 2020 sonunda 269,5 milyar dolar ile rekor düzeye ulaştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/uluslararasi-odemeler-bankasi-ndan-merkez-bankalari-icin-yesil-tahvil-fonu-2273270

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler