Microsoft: Rus hacker’lar bize de sızdı fakat tesirli olmadı

Microsoft, Rus hacker’ların kendilerine yönelik bir siber atak yaptığını lakin bunun rastgele bir tesir yaratmadığını belirtti. Daha evvel Beyaz …

Microsoft, Rus hacker’ların kendilerine yönelik bir siber atak yaptığını lakin bunun rastgele bir tesir yaratmadığını belirtti. Daha evvel Beyaz Saray birtakım bakanlıklara siber atak olduğunu açıklamış, ABD basınında bu taarruzun arkasında Rusya…

Micosoft, ABD federal kurumlarına yönelik siber hücumun gerisinde olduğunu belirttikleri Rus hacker’ların kendi şirketlerinin iç kaynak kodlarına eriştiklerini fakat hiçbir müşteri verisi ve hizmetinin risk altına girmediğini belirtti.

Perşembe günü şirketin blog sayfasından yapılan açıklamaya nazaran şirketin birtakım hesaplarında hudutlu sayıda olağan dışı aktivite tespit edildi. Yapılan inceleme üzerine bir hesabın kaynak kodunu gördüğü lakin üzerinde rastgele bir değişiklik yapma yetkisi olmadığı için kelam konusu aksiyonun rastgele bir değişikliğe neden olmadığı belirtildi.

Microsoft, Bloomberg’in hackerların hangi kodu gördüğüne yönelik sorusunu yanıtlamadı.

ABD’de federal kurumlara siber akın düzenlendiği açıklanmıştı

Aralık ayının ortasında Beyaz Saray, birtakım bakanlıklara “yabancı bir hükümetin” siber taarruzda bulunulduğunu açıklarken, Washington Post gazetesi kelam konusu atağın gerisinde Rus hükümeti olduğunu öne sürmüştü.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü John Ullyot, yaptığı yazılı açıklamada Hazine Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ulusal Telekomünikasyon ve Enformasyon Yönetiminin sistemlerine yabancı bir hükümetin sızdığını duyurmuştu.

Açıklamada Ullyot, “ABD hükümeti, durumun farkındadır ve bu durumla ilgili ayrıntıları ortaya çıkarmak için gerekli tüm adımları atmaktadır.” sözünü kullanmıştı.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/microsoft-rus-hacker-lar-bize-de-sizdi-ama-etkili-olmadi-2271810

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kısa çalışma ödeneği bayramdan önce ne zaman yatacak?

Kısa çalışma ödeneğinin bayramdan önce yatırılıp yatırılmayacağı araştırılan konular arasında bulunuyor. Kurban Bayramı’na az bir zaman kala vatandaşlar ödemelerin erkene alınıp alınmadığını araştırmaya başlamışlardı. Konu ile ilgili müjdeli haberi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk verdi ve bugünden itibaren hesaplara yatırılacağını duyurdu. İşte kısa çalışma ödeneği ödeme tarihleri…