“Mevduat müşterisinin borsa iştahı azalıyor”

Borsada yerli yatırımcı sayısı 2 milyonu aşarken bu ivmenin devam edip edemeyeceği piyasa aktörlerinin merak ettiği bir soru olarak öne çıkıyor …

Borsada yerli yatırımcı sayısı 2 milyonu aşarken bu ivmenin devam edip edemeyeceği piyasa aktörlerinin merak ettiği bir soru olarak öne çıkıyor. A1 Capital Genel Müdürü Atilla Esen’e nazaran Merkez Bankası’nın faiz artışları sonrasında mevduat…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak ayı toplantısında uzun süre sıkı duruşun korunacağı iletisini verirken, mevduat faizlerinin yükseldiği ortamda Borsada yerli yatırımcı ilgisinin devam edip etmeyeceği merak konusu.

Piyasa aktörleri bilhassa mevduat müşterilerinin borsaya olan ilgisinde bir azalma olabileceğine dikkat çekiyor. A1 Capital Yatırım Menkul Kıymetler Genel Müdürü Atilla Esen’e nazaran Merkez Bankası’nın faiz artışları sonrasında mevduat müşterisinin borsaya gelme iştahı azalıyor ya da borsaya girmek için getiri beklentisi de yükseliyor.

Düşük faiz nedeniyle artan getiri arayışı, pandemi sürecinde meskende kalan insanların borsaya online ulaşmanın kolaylığını fark etmesi ve Borsa İstanbul’da yaşanan yükselişin tesiri ile yerli yatırımcı sayısında yaklaşık 1 milyona ulaşan bir artış yaşandığını söz eden Esen aralıklı mukavelelerle online hesap açılışının etkin olarak devreye girmesinin, yerli yatırımcı ilgisinin devam etmesine ve yatırımcı sayısının artmasına çok kıymetli katkı sağlayacağını tabir etti.

Bilhassa aracı kurum sayısının az olduğu bölgelerden daha ağır online hesap açılış talebinin gelebileceğini beklediklerini tabir eden Esen bunun tesiriyle de önümüzdeki periyotta yerli yatırımcı ilgisinin geçen yılki kadar olmasa da devam edeceğini lakin yaz aylarından itibaren epey sürat kesebileceğini düşündüklerini belirtti.

“BIST 100 için orta vadede beklentimiz 1.700”

Esen, Borsa İstanbul’daki ivmeyi ve beklentilerini de açıkladı. Endekste 1.500 düzeyinin üzerine çıkılmasında bilhassa, “Yıldız Pazar” kümesinde geri kalan payların yükselişe katılmasının tesirli olduğunu belirten Esen bu periyotta orta düzeltmeler yaşansa da kısa müddette 1.580 düzeyi test edildiğini ve beklentilerinin endeksin 1.500 üzerinde kalması durumunda orta vadede 1.700 düzeyine hakikat bir yükseliş yaşaması tarafında olduğunu söyledi. Esen, “Piyasalarda düzeltme ya da kâr realizasyonu sürecinin ise pandeminin tesirinin azalacağı yaz devrinde gerçekleşmesini daha mümkün görüyoruz. Kâr realizasyonunu yaz aylarında beklememizin nedeni ise pandemi periyodunda artan ferdî yatırımcı ilgisinin, yatırımcıların asıl iş ve faaliyetlerine dönecek olmasıyla kısmen azalacağı ve bu devirde gerçek iktisada ait risklerin ön plana çıkma mümkünlüğü.” değerlendirmesini yaptı.

Esen, aşılamayla birlikte olağana dönüş beklentilerinin artmasıyla bu yıl öncelikle pandemi sürecinden olumsuz etkilenmiş dal ve payların ön plana çıkacağını belirtti Tabi burada da seçici olmak gerekiyor. Bankacılık dalı endeksteki yükselişten nasibini almadı. Gelişmekte olan ülkelere yabancı ilgisinin artmasını beklediğimiz önümüzdeki periyotta, Türkiye’ye ve Borsa İstanbul’a yatırım yapacak yabancı yatırımcılar için bankacılık endeksi ucuz görünümü ile ön plana çıkabilir. Bankacılık endeksi içerisinde ise bilhassa kredi mevduat makası, takibe dönüşüm oranı ve kredi risk maliyeti dikkate alınarak pay bazlı seçim yapılabilir.

“Yatırımcılar kredi kullanımı konusunda çok dikkatli olmalı”

Esen yatırımcı ilgisinin artmasıyla sermaye piyasalarında gündeme gelen manipülasyon konusunda da değerlendirmeler yaptı. Esen, “Yatırımcıların öncelikle kredi kullanımı konusunda çok dikkatli olması gerekiyor. Ayrıyeten aracı kurumlardaki yatırım danışmanlığı hizmetinden ve araştırma ünitesi tekliflerinden yararlanmaları çok değerli. Burada asıl sorumluluk yatırımcılara düşüyor, kısa vadede çok para kazanma beklentisiyle yanlış ve yetkisiz yönlendirmelere prestij etmemeleri, kendi finansal okuryazarlık süreçlerini de geliştirmeleri çok kıymetli. Yatırımcıların yatırım yapacakları araçlar ve alacakları risklere ait bilgilenmeye kıymet vermeleri lazım. Ayrıyeten getiri beklentilerine, risk toleranslarına ve yatırım vadelerine uygun olan yatırım araçlarına yatırım yapmayı tercih etmeliler.” diye konuştu.

“2021’de halka arzlar ağır halde devam edecektir”

A1 Capital Yatırım Genel Müdürü Esen halka arz gündemiyle ilgili olarak da şu değerlendirmeleri yaptı: Gerçekleşen halka arzlarda ferdi müşterilerin pay taleplerinin karşılanma oranlarının çok düşük olması sebebiyle, mevcut talebin yeni halka arzlar ile dengelenmesi ve karşılanmasını mantıklı görüyoruz. Bu sebeple 2021’de halka arzların ağır bir formda devam edeceğini kestirim ediyoruz. Halka arzlara aracılık etme konusunda sayıdan çok, niteliğe ehemmiyet veriyoruz. Bu sebeple belli bir etkin büyüklükte, kârlılık marjı ve devamlılığı olan şirketlere aracılık hizmeti vermek ve halka açılmalarına vesile olmak için görüşmelerimiz devam ediyor.

Esen A1 Capital’in maksatları ve uygulamalarıyla ilgili olarak da şu sözleri kullandı:

A1 Capital büsbütün yerli sermayeye sahip, geniş yetkili aracı kurum statüsünde faaliyet gösteriyor. Bu manada buyruk iletimine aracılık, yatırım danışmanlığı, halka arz ve saklama hizmeti üzere yetkisi kapsamındaki tüm imkânları yatırımcılara sunuyoruz. Kesimde banka kökenli olan ve olmayan toplam 53 aracı kurum etkin faaliyet gösteriyor. A1 Capital olarak, bu aracı kurumlar içerisinde hacim ve süreç sıralamasında eser bazında birinci 10 aracı kurum içerisinde yer alıyoruz. 150 çalışan ve merkez dâhil 15 şubemizle 10 binin üzerinde müşterimize hizmet üretiyoruz.

Öncelikli gayemiz ferdî müşteri sayımızı artırmak. Yatırımcılarımıza yakın ve süratli tahliller sunmayı artırmak için dijital süreçlerimizi güçlendirecek yatırımlara devam edeceğiz. A1 Capital olarak, bilhassa dijital altyapılarımızın daha verimli işlemesini, müşterinin kuruma girişinden itibaren dijital olarak karşılandığı ve aldığı hizmetlerin de dijitalleştiği bir yapı oluşturmayı hedefliyoruz. Gerçek algoritma yapılarını süreçlerimize ekleyecek çalışmalar da yürütüyoruz. 2019 yılında genç ve dinamik bir davet merkezi yapısı kurduk. Davet merkezimizde yatırımcılarımıza daha yakın hizmet üretmek için 12 olan çalışan sayımızı bu yıl 20’ye çıkarmayı planlıyoruz. Bu süreçleri faal yürütebilecek yeni mezun ve piyasadan deneyimli takımları grubumuza katmayı önemsiyoruz. Birebir vakitte tüm müşterilerimize dokunduğumuz süreçleri daha ölçülebilir ve verimli hale getirmek için IT, davet merkezi ve müşteri temsilcileri takımlarımızı Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği eğitimleri ve kurum içi eğitimlerle geliştiriyoruz.

Eser bazında ise öncelikle dijital platformları ön plana çıkararak, içeriği daha güçlü bir “Hisse Koçu” uygulamasıyla pay tekliflerimizi sunmayı planlıyoruz. Ayrıyeten paylarını kendi seçen yatırımcılara hakikat pay seçimine aracılık edecek bilgileri sağlayan yapıyı da bu sürece dahil etmeyi planlıyoruz. Kurum içinde intranet uygulamaları ve birbiri ile konuşan sistemleri devreye alarak üniteler ortasındaki bilgi ve taleplerin daha süratli bir etkileşime dönüşmesini hedefliyoruz. Tüm bunlarla birlikte A1 Capital olarak uzmanlaşmış tecrübeli takımımız ve güçlü teknolojik altyapımızla yatırımcılarımıza, dijital çağın yatırım fırsatlarını aktif yatırım bankacılığı eser ve hizmetlerini sunan bir uzmanlığa ulaşma amacıyla çalışıyoruz.

A1 Capital olarak yatırımcılarımızı yanlışsız yönlendirmek ismine “Hisse koçu” uygulamamız ile hem piyasa bilgilerini hem de pay tekliflerimizi etkin olarak paylaşıyoruz. Pay Koçu uygulaması yaklaşık 5 yıldır etkin olarak yatırımcılara sunulan kurumsal bir taşınabilir aplikasyon uygulamasıdır. Pay Koçu ile kurumumuzun araştırma ünitesi tarafından hazırlanan genel tavsiye niteliğindeki görüşler ve raporlar müşterimiz olsun olmasın tüm yatırımcılara açık. Fakat daha özel ve anlık al/sat stratejilerimizden, yalnızca yatırım danışmanlığı kontratı imzalamış ve uygunluk ile yerindelik testlerini tamamlamış müşterilerimiz yararlanabiliyor. Pay Koçu uygulamasını 2021 yılında yenileyerek aplikasyonun daha kolay kullanılır ve içeriğini yatırımcılara daha fazla takviye olacak halde geliştirmeyi planlıyoruz ve bu hususta çalışmalarımıza başladık. 2021 yılından itibaren uygulamanın içeriğini de zenginleştirerek, online ve dijital ortamları kullanmayı seven yatırımcılara daha faal tahliller sunmayı hedefliyoruz.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/mevduat-musterisinin-borsa-istahi-azaliyor-2273160

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler