Merkez Bankası brüt döviz rezervi yükseldi

Merkez Bankası brüt döviz rezervi 9 Nisan haftası itibariyle 49,4 milyar dolara yükseldi. Net rezervler ise 10 milyar doların altını gördü …

Merkez Bankası brüt döviz rezervi 9 Nisan haftası itibariyle 49,4 milyar dolara yükseldi. Net rezervler ise 10 milyar doların altını gördü

Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri 9 Nisan haftasında artış gösterirken, net rezervler tek haneleri gördü.

TCMB bilgilerine nazaran 9 Nisan haftası itibariyle brüt döviz rezervi 49,4 milyar dolara yükseldi. Bir evvelki hafta bu sayı 48,1 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Altın rezervleri de 39,4 milyar dolardan 39,9 milyar dolar düzeyine yükseldi.

Bu sayıların akabinde toplam döviz rezervi 89,3 milyar dolar olarak kaydedildi. 2 Nisan haftasında toplam rezervler 87,5 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

9 Nisan haftasında Merkez Bankası’nın net rezervlerindeki düşüş dikkat çekti. Merkez Bankası kuruna nazaran yapılan hesaplamayla net memleketler arası rezervler 9,9 milyar dolar oldu. Bir evvelki hafta bu sayı 10,7 milyar dolardı. Bloomberg kuruna nazaran net rezervler de 9,9 milyar dolar olarak kaydedildi.

Böylece net rezervlerde 2003 Nisan ayından bu yana birinci defa 10 milyar doların altı görülmüş oldu.

Kamu mevduat bankalarının döviz konumunda fazla kaydedildi

Kamu mevduat bankalarının 9 Nisan haftası itibariyle yabancı para net genel durumunun fazla verdiği görüldü. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bilgilerine nazaran 9 Nisan haftasında kamu mevduat bankalarının döviz durumunda 45 milyon dolarlık fazla kaydedildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/merkez-bankasi-brut-doviz-rezervi-yukseldi-2278569

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler