Merkel’den yaz sonuna kadar aşı kelamı

Almanya Başbakanı Merkel, hükümetin yaz sonuna kadar her vatandaşa Kovi-19 karşı aşı teklifi sunabileceğini söyledi Almanya Başbakanı Angela …

Almanya Başbakanı Merkel, hükümetin yaz sonuna kadar her vatandaşa Kovi-19 karşı aşı teklifi sunabileceğini söyledi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kovid-19 aşılarının temin edilmesi ve aşılama sürecinde yaşanan düşünceleri, eyalet başbakanları ve aşı üreten firmalar ile Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun temsilcilerinin katıldığı toplantıda kıymetlendirdi.

Görüntü konferansla gerçekleştirilen toplantının akabinde Başbakanlıkta açıklama yapan Merkel, aşı üreten şirketlerin yıl içinde yapacakları aşı teslimatlarını şimdiden öngörebildiklerini belirtti.

Merkel, şu an için AB’de 3 şirketin aşısına onay verildiğine işaret ederek, öteki şirketlerin aşı onayı alamaması durumunda bile hükümetin “yaz sonuna yani bu yılın üçüncü çeyreğinin sonuna kadar her vatandaşa aşı teklifi sunabileceklerine ait verilen kelamı yerine getirebileceğini” kaydetti.

Merkel, çocuklara yapılmayacağından Almanya’da yaklaşık 73 milyon kişi için aşıya muhtaçlık duyulduğunu söyledi.

Aşıların AB Komitesi tarafından tedarik edilmesini savunan Merkel, “Bu yolda birtakım yerlerde yavaş ilerlendi fakat bu doğruydu. Yavaş ilerlenmesi için uygun sebepler vardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Ulusal Aşı Planı yapılacak

Aşılama sürecinin planlanabilir olması gayesiyle Almanya’da “Ulusal Aşı Planı” geliştirileceğini belirten Merkel, bu planın eyalet başbakanlarıyla yapacağı sonraki toplantıya kadar hazırlanacağını kaydetti.

Aşılara ait kesin bir şeyin söylenemeyeceğine dikkati çeken Merkel, “Örneğin, aşının tesirli olmadığı mutasyona uğrayan bir çeşit ortaya çıkarsa her şeye yine başlarız.” tabirini kullandı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/merkel-den-yaz-sonuna-kadar-asi-sozu-2273865

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler