Meksika, koronavirüs kaynaklı ölümlerde Hindistan’ı geçti

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hadise sayısı 102 milyonu aştı. Kovid-19 bilgilerinin derlendiği “Worldometers” internet sitesine …

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hadise sayısı 102 milyonu aştı. Kovid-19 bilgilerinin derlendiği “Worldometers” internet sitesine nazaran, dünya geneline yayılan Kovid-19 salgınında tespit edilen olay sayısı 102 milyon 57 bin 371’e…

Türkiye’de aşılama prgramı 75 yaş üzeri vatandaşlar ile devam ederken, Çin’den sipariş edilen 10 milyon dozluk Kovid-19 aşılarının ikinci partisinin 3,5 milyon dozluk ikinci kısmını taşıyan uçak bu sabah İstanbul Havalimanı’na indi. Böylelikle Çin ile varılan 50 milyon dozluk koronavirüs aşısı mutabakatının 13,5 milyon dozluk kısmı Türkiye’ye gelmiş oldu.

Sıhhat Bakanlığı’nın Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’na nazaran Türkiye’de şu ana kadar 1,7 milyon doz aşı uygulandı. Bakanlık açıklamasına nazaran, Türkiye’de perşembe akşamı prestijiyle, 7 bin 279 kişinin Kovid-19 testi müspet çıktı, 129 kişi hayatını kaybetti. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Durumun ciddiyetini görmezden gelemeyiz. Aşı programının selameti açısından da önlemlere ve kısıtlamalara uymalıyız” ikazında bulundu.

Avrupa Birliği ise ortalarında AstraZeneca Plc’nin de olduğu üreticilerden aşı sevkiyatının gecikmesi üzerine, bugün prestijiyle bölge dışına gönderilecek aşılar için ön müsaade koşulu aramaya başlayacak. Almanya Sıhhat Bakanlığı, AstraZeneca tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının 18-65 yaşa uygulanmasını tavsiye etti.

Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyona uğramış koronavirüs hadisesi ABD’de de iki bireyde görüldü. Amerikan Novavax Inc. şirketinin ürettiği yeni bir aşı, koronavirüse karşı hem İngiltere’de hem de Güney Afrika’da yürütülen büyük deneylerde tesirli çıksa da aktiflik, mutasyonun yaygın olduğu Güney Afrika’da daha düşük kaldı.

İngiltere’deki deneylerde aktiflik oranı %89 olarak ölçüldü. Noravax’ın payları vadeli süreçlerde %20’den fazla yükseldi.

Danimarka Kovid-19 kısıtlamalarını 3 hafta daha uzattı

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin 3 hafta daha uzatıldığını açıkladı.

Frederiksen, Başbakanlık Basın Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19’un süratli yayılan tipi B117’nin daha fazla şahısta görülmeye başlandığına işaret ederek bu nedenle Danimarka’nın 28 Şubat’a kadar kapalı kalacağını bildirdi.

Olağanlaşma çerçevesinde birinci etapta ilkokul öğrencilerinin okula dönmesinin planlandığına vurgu yapan Başbakan Frederiksen, ülkenin geçen yıl ilkbaharda olduğu üzere süratli bir biçimde tedbirleri kaldırmayacağını, tedbirlerin basamak evre gevşetileceğini ve en son sırada gece hayatına yönelik kısıtlamaların yumuşatılmasının planlandığını kaydetti.

Toplantıda kelam alan Devlet Serum Enstitüsü Yöneticisi Henrik Ullum, B117’nin ülkedeki Kovid-19 olaylarının yüzde 13’ünde görüldüğüne işaret etti.

B117’nin İngiltere, İrlanda ve Portekiz’i vurduğuna işaret eden Ullum, şubat ayında B117’nin yayılmasının önlenmesine tartı vereceklerini söyledi.

Sıhhat Yönetimi Yöneticisi Sören Broström, Danimarka’da hastanelerin doluluk oranlarının Kovid-19 salgını nedeniyle kritik düzeyde olduğuna işaret ederek sıhhat bölümünün baskı altında bulunduğunu söyledi.

Broström, sıhhat çalışanlarının sıkıntı kaideler altında çalıştığını ve daha fazla işi kaldırmakta zorlandıklarını, salgının denetimden çıkması durumunda bunu kaldıramayacaklarını vurguladı.

– Danimarka 16 Aralık’tan bu yana kapalı

Danimarka’da 16 Aralık’ta alınan kararla besin ve ilaç gereci satan mağazalar hariç, tüm dükkanlar süreksiz olarak etap evre 4 Ocak’a kadar kapatılmıştı. Ülkede kamu çalışanları meskenlerine gönderilmiş, eğitim kurumları da uzaktan eğitime geçmişti. 29 Aralık’ta ise bu kararın 17 Ocak’a kadar uzatıldığı duyurulmuştu.

5 Ocak’ta alınan kararda ise en fazla 10 kişi olan bir ortaya gelme kuralı 5 bireye düşürülmüş, 1 metre olan toplumsal aralık uygulaması ise 2 metreye çıkarılmış, ülkede risk düzeyi 4’ten 5’e yükseltilmişti.

13 Ocak’ta yapılan açıklamada tedbirlerin 7 Şubat’a kadar uzatıldığı açıklanmıştı.

Meksika, koronavirüs kaynaklı ölümlerde Hindistan’ı geçti

Meksika, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölümlerde 155 bini aşarak Hindistan’ı geride bırakıp dünyada en çok mevtin yaşandığı ülkeler sıralamasında 3’üncü oldu.

Sıhhat Bakanlığının Twitter adresinden yapılan açıklamaya nazaran, son 24 saatte 1506 kişinin hayatını yitirmesiyle ülkede Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 155 bin 145’e yükseldi.

Böylelikle Meksika, Kovid-19 salgınında şimdiye kadar 154 bin 47 kişinin öldüğü Hindistan’ı geçmiş oldu.

Ülkede 18 bin 670 yeni olayın tespit edilmesiyle toplam hadise sayısı 1 milyon 825 bin 519’a çıktı.

Nüfusu 126 milyonu aşan Meksika’da hastalıktan güzelleşenlerin sayısı da 1 milyon 376 bin 73 olarak açıklandı.

Nüfusu 126 milyonu aşan Meksika, Kovid-19 datalarının derlendiği “Worldometers” internet sitesine nazaran, “dünyada en çok hadisenin görüldüğü 13. ülke” pozisyonunda bulunuyor.

Novavax Kovid-19’a karşı geliştirdiği aşının yüzde 89,3 başarılı olduğunu açıkladı

Amerikan ilaç şirketi Novavax, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı İngiltere’de sürdürdüğü 3. faz aşı çalışmalarında yüzde 90’a yakın muvaffakiyet sağladığını açıkladı.

Geliştirdikleri potansiyel Kovid-19 aşısının İngiltere’de devam eden 3. faz çalışmalarına ait erken dataları yayımlayan Novavax, denekler ortasında Kovid-19’un Britanya’da görülen mutasyonunun bulaştığı hastaların da bulunduğu aşının virüse karşı yüzde 89,3 tesirli olduğunu kaydetti.

ABD hükümetinin desteklediği firmalar ortasında bulunan Maryland merkezli şirketin internet sayfasında, aşının İngiltere’de 15 bin kişi üzerinde yapılan denemelerinin devam ettiği, birinci kere Güney Afrika’da görülen virüsün yeni mutasyonuna karşı da “belli ölçüde işe yaradığı” belirtildi.

Firmanın açıklamasında, geliştirdikleri aşının Güney Afrika’daki müdafaa oranının yüzde 49 olduğu bildirilirken, denekler ortasında AIDS hastalarının da bulunduğuna, aşının aktiflik oranının HIV taşımayan hastalarda yüzde 60’a çıktığına vurgu yapıldı.

Novavax’ın, geliştirdiği aşıya İngiltere’de onay alabilmesi için, bundan sonrasında elde edilecek ek bilgilere gereksinimi bulunuyor.

Fransa’da mutasyona uğramış koronavirüs bulaşan kişi sayısı günlük 2 bine çıktı

Fransa’da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha süratli yayılan mutasyonunun görüldüğü olay sayısı günlük 2 bine yükseldi.

Sıhhat Bakanı Olivier Veran, ocak başında yaklaşık 500 olan günlük mutasyonlu hadise sayısının 2 binlere çıktığını belirtti.

Fransa’da bir evvelki Kovid-19 salgını dalgasının daha büyüğünün gelmesinden korktuklarını kaydeden Veran, hükümetin gelecek günlerde önlem olarak daha kapsamlı kısıtlamalara hazırlandığını aktardı.

Veran, mutasyonlu olayların büyük çoğunluğunda İngiltere’de ortaya çıkan ve daha süratli bulaşan tıp, geri kalanlarda ise Güney Afrika’da tespit edilen çeşidin görüldüğünü tabir etti.

– Hastanelerdeki doluluk oranı artıyor

“Diğer ülkelerde yaşananlardan çıkardığımız dersler, bu yeni cinsin muhtemelen daha güçlü bir salgın dalgasına yol açacağını gösteriyor.” diyen Veran, bu kapsamda alınan önlem ve kısıtlamaların yerinde fakat yetersiz olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Veran, mutasyonlu Kovid-19 hadiseleri dahil Fransa hastanelerindeki doluluk oranının yüzde 60’lara çıktığına işaret etti.

Bakan Veran, birtakım bölgelerdeki hastanelerin neredeyse dolduğunu, bu yüzden bölgeler ortası hasta transferini gündeme aldıklarını söyledi.

Öbür yandan Fransa’da sendikaların davetiyle hükümetin Kovid-19 salgınının getirdiği sıhhat krizini yönetemediği ve çalışma şartlarını güzelleştirmediği gerekçesiyle ülke genelinde okulda çalışan hemşireler 26 Ocak’ta greve gitmişti.

Öğretmen ve öğrenciler de okul hemşirelerinin grevine dayanak vermişti.

– 23 bin 770 yeni hadise

Fransa Halk Sıhhati Kurumundan açıklanan son bilgilere nazaran, Kovid-19 nedeniyle ülkede 348 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle virüs kaynaklı can kaybı 74 bin 800’e çıktı.

Virüs tespit edilen kişi sayısı 23 bin 770 artışla 3 milyon 130 bin 629’a yükseldi.

Son 7 günde hastanelere yatırılan 11 bin 219 bireyden 1800’ü ağır bakımda tedavi görüyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/meksika-koronavirus-kaynakli-olumlerde-hindistan-i-gecti-2273684

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

İspanya’da pandemi nedeniyle 1 milyon istihdam kaybı

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü'ne bağlı Aktif Nüfus Anketi, kurumunun açıkladığı verilere göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomide yarattığı olumsuz etkilerden dolayı yılın ikinci çeyreğinde 1 milyondan fazla istihdam kaybı yaşandı.