MEB, ilkokullarda ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin yordam ve asıllarını belirledi

Ulusal Eğitim Bakanlığınca (MEB), 15 Şubat’tan itibaren kademeli başlatılacak yüz yüze eğitime ait metot ve temeller belirlendi Ulusal Eğitim …

Ulusal Eğitim Bakanlığınca (MEB), 15 Şubat’tan itibaren kademeli başlatılacak yüz yüze eğitime ait metot ve temeller belirlendi

Ulusal Eğitim Bakanlığınca (MEB), 15 Şubat’tan itibaren kademeli başlatılacak yüz yüze eğitime ait adap ve temeller belirlendi. Buna nazaran, Bilim ve Sanat Merkezleri de 1 Mart prestijiyle ortaokul 8. sınıflarla birlikte yüz yüze eğitime geçecek.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla vilayetlere gönderilen yazıda, ilkokul ve ortaokullardaki yüz yüze eğitimle ilgili bilgilere yer verildi.

Bu kapsamda 15 Şubat prestijiyle, “birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulların tamamı, köy ve gibisi seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde il/ilçe hıfzıssıhha heyetlerinin vilayet ve ilçe ulusal eğitim müdürlükleri iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda tüm ilkokul ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve özel eğitim anaokullarında haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçilecek.

1 Mart’tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacak. 8. sınıflarda yüz yüze eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatleri okul idareleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirlenecek.

Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecek.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı ilkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim anasınıfları ile başka okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 1 Mart prestijiyle haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmaya başlanacak. Bilim ve Sanat Merkezleri de programları dahilinde yüz yüze eğitime geçecek.

Öğrenciler müfredatın tamamından sorumlu olacak. Yüz yüze eğitim saatleri dışındaki öteki saatlerde uzaktan eğitim yoluyla dersler işlenmeye devam edilecek. Bu durumdaki öğrenciler, EBA TV, EBA canlı ders ve harici canlı ders canlı ders uygulamaları üzere yollarla uzaktan eğitim almayı sürdürecek.

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler, okul müdürlüklerine yazılı müracaat yapabilecek. Yüz yüze eğitime gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak.

İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders 30 dakika, teneffüsler ise 10’ar dakika olacak.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/meb-ilkokullarda-ve-ortaokullarda-yuz-yuze-egitimin-usul-ve-esaslarini-belirledi-2274091

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Myanmar’da darbe

Myanmar'da ordu idareye el koydu. Myanmar ordusunun yayın organından yapılan açıklamada, sabah saatlerinde gerçekleşen gözaltıların akabinde ...