Mastercard’dan İngiliz müşterilerine “Brexit” faturası

Mastercard, İngiliz müşterilerin AB alışverişlerinde kredi ve banka kartı fiyatlarını beş kattan fazla artıracak Financial Times’ın haberine …

Mastercard, İngiliz müşterilerin AB alışverişlerinde kredi ve banka kartı fiyatlarını beş kattan fazla artıracak

Financial Times’ın haberine nazaran Mastercard, Avrupa Birliği (AB) merkezli şirketlerden yapılan alışverişlerde banka ya da kredi kartı kullanan İngiliz müşterilerine uyguladığı fiyatları beş kattan fazla artıracak.

Pazar günü yayınlanan haberde Mastercard’ın müşterilerine AB tarafından 2015 yılında tanıtılan tavan uygulamasının Brexit sonrasında geçerli olmadığını bildirdiği belirtiliyor. Çünkü İngiltere ile Avrupa Ekonomik Alanı ortasındaki ödemeler artık “bölgeler arası” sayılacak.

Mastercard İngiltere’den AB’ye yapılan her çevrim içi kredi kartı ödemesinde 15 Ekim’den itibaren yüzde 1.5 fiyat alacak. Şimdiyse bu sayı yalnızca yüzde 0.3 düzeyinde.

Banka kartı ödemelerinde fiyat yüzde 0.2’den yüzde 1.5’e çıkacak. Kelam konusu artıştan Mastercard’dan çok İngiliz bankaları ve öteki kart ihraççıları faydalanacaklar.

Şirketlerin fiyatları yansıtmaya karar vermesi durumunda tüketiciler daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalabilir.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/mastercard-dan-ingiliz-musterilerine-brexit-faturasi-2273266

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Putin, Biden’ı tebrik etti

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, telefon görüşmesinde ABD Lideri Joe Biden'ı tebrik etti Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, telefon ...