Mali destekten piyasalar destek alıyor

Les principales banques mondiales ont pratiquement éliminé le déficit de fonds propres qui serait le leur si la réglementation Bâle III était déjà intégralement en vigueur. /Photo d’archives/REUTERS/Kacper Pempel

Pandemi sürecinde piyasaların durumu git gide kötüye giderken normalleşme sürecinde piyasaların biraz düzeleceği umudu geri gelmişti. Fakat yeni çıkan korona türü ile beklenen piyasa durumları kötüleşme aşamasına geçti.

Bugün yapılan para politikası toplantısında Japonya Merkez Bankası, faizlerin en az iki yıl daha bu seviyelerde kalacağının mesajını verirken destek paketini de genişletti. Yarınki İngiltere Merkez Bankası toplantısında da kurulun parasal desteği artırması bekleniyor. Bu ayki toplantıda Avrupa Merkez Bankası ise pandemi acil varlık alımlarını 600 milyar euro genişletmişti. Son olarak Fed ise şirket tahvil alımlarını genişletti. Merkez bankalarının yanında hükümetlerin de teşvikleri artırması bekleniyor ve hem merkez hem de hükümet tarafından gelen bu adımlar ise küresel piyasaları destekliyor. Geçen hafta 2. dalga endişesi ile bir miktar düşüş yaşayan endeksler, bugün yeniden yeşil.

2. dalga endişesinde en çok yeni bir izolasyon ve ekonomik faaliyetlerde aksama olasılığı petrol üzerinde baskıya neden oldu ve bu kaygının azalması ile brent petrol bugün %3 primle 41$ seviyesine ham petrol de %4,5 primle 39$ seviyesine yaklaştı.

Bugün ABD’den gelen perakende satış rakamı da Mayıs’ta beklentileri aştı. Nisan ayında %16,4 oranındaki daralma %-14,7 olarak revize edilirken Mayıs ayındaki artış ise %17,7 oldu. imalat üretimi ve sanayi üretimi ise beklenti altında artış gösterdi.

Mayıs rakamlarındaki toparlanma, ek teşvikler ve pandemi sonrası toparlanma olasılığının fiyatlanması ile bugün endeksler ve petrol yeniden yükseldi, ancak gelişen ülke paralarının çoğu dolar karşısında düşüş yaşıyor, çünkü DXY de olumlu verilerle bugün 97,0 seviyesine doğru yükselişte.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler