Maden bölümü ocak ayında 353,3 milyon dolarlık ihracat yaptı

Türk maden kesimi, bu yılın ocak ayında 148 ülkeye 353,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ocak ayı ihracatının 145,7 milyon dolarını doğal …

Türk maden kesimi, bu yılın ocak ayında 148 ülkeye 353,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ocak ayı ihracatının 145,7 milyon dolarını doğal taşlar oluşturdu

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) İdare Konseyi Lideri Aydın Dinçer, geçen yılı 4,27 milyar dolarlık ihracat ile kapatan Türk maden dalının, ocak ayında 148 ülkeye 353,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı.

Dinçer, maden dalının ihracatında geçen yılın tıpkı ayına nazaran ölçü bazında yüzde 3,4’lük, kıymet bazında ise yüzde 7,3’lük artış yaşandığını söz ederek, ocak ayı ihracatının 145,7 milyon dolarını da doğal taşın oluşturduğunu lisana getirdi.

“Ocak ayı ihracatımızın yüzde 41’ini doğal taş, yüzde 30’unu metalik cevherler, yüzde 20’sini endüstriyel mineraller, yüzde 5’ini ise ferro alyaj ihracatı oluşturdu” sözlerini kullanan Dinçer, en çok ihraç edilen birinci 5 eserin sırasıyla blok mermer/traverten, işlenmiş mermer, çinko cevherleri, işlenmiş traverten ve feldspat olduğunu, 148 ülkeden oluşan ihracat listesinin birinci beşinde ise Çin, ABD, Bulgaristan, İspanya ve İtalya’nın yer aldığını lisana getirdi.

Dinçer, Çin pazarında geçen yılın ocak ayına oranla yüzde 4’lük, ABD’de yüzde 26,16’lık, Bulgaristan’da yüzde 38,84’lük bir büyüme yaşadıklarını belirterek, “Doğal taş ihracatımızda ise birinci 5 ülke Çin, ABD, İsrail, Hindistan ve Fransa oldu. Geçtiğimiz yıl doğal taş ihracatımızda üçüncü sırada yer alan Suudi Arabistan’a yapılan doğal taş ihracatımız ise ocak ayında büsbütün kesildi.” sözlerini kullandı.

Maden ihracatının 135 milyon dolarlık kısmının Çin’in de ortalarında bulunduğu Uzak Asya ülkelerine gerçekleştiğini kaydeden Dinçer, 109,6 milyon dolarlık kısmının Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığını, tekrar endüstrinin geliştiği bir öteki bölge olan Kuzey Amerika’ya ise 34,9 milyon dolarlık ihracat yapıldığını söyledi.

“2021’de beklentimiz ihracatta artış yaşanacağı yönünde”

Dinçer, pandeminin güçlü şartlarına karşın 2020 yılını 4,27 milyar dolarla kapattıklarını, aşılama haberleri nedeniyle 2021’e daha optimist bir havada girdiklerini aktararak, 148 ülke pazarında derinleşmek ismine çalışmaların kesintisiz devam ettiğini söyledi.

Dijital tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine yeni olağanın oluşturduğu kanallar üzerinden devam edileceğine, ülke ziyaretlerinin ise sanal olarak gerçekleşeceğine işaret eden Dinçer, şunları kaydetti:

“22 Şubat-4 Mart tarihleri ortasında Mısır, Ürdün ve Cezayir’e, 8-19 Mart tarihleri ortasında Birleşik Krallık’a sanal ticaret heyeti gerçekleştireceğiz. Bangladeş-Tayvan ticaret heyetlerimizi ise 29 Mart-6 Nisan tarihleri ortasında düzenleyeceğiz. 12-16 Nisan tarihleri ortasında ise bir öbür pazarımız olan Rusya’ya sanal ticaret heyetiyle gideceğiz. İşlenmiş doğal taşta başkan pazarımız olan ABD’de ve en itibarlı doğal taş fuarının gerçekleştirildiği İtalya’da fiziki fuar iştirakimiz olacak. Aşılama çalışmalarındaki gelişmeler paralelliğinde iştirak kararı aldığımız öbür fiziki fuarlar ve tanıtım etkinliklerimiz de netleşecek. Sanal ülke ziyaretlerimizi ise yıl uzunluğu sürdüreceğiz.”

Dinçer, iktisat üstündeki risklerin yavaş yavaş azalması ve 2021 büyüme varsayımlarının olumluya dönmesinin de maden bölümü üzerinde olumlu tesirinin olduğuna dikkati çekerek, “Sektör olarak 2021 yılında sanayi ham hususlarında ve doğal taşta çok büyük düşüşler yaşanacağını düşünmüyoruz. Bugüne kadar pandemi nedeniyle seyahatlerin yapılamaması ve seçili eser alınamaması sebebiyle, ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler şu devirde erittikleri stokları sonrası, 2021 yılında daha yüksek hacimle alıma başladılar. Münasebetiyle 2021’de beklentimiz ihracatta artış yaşanacağı istikametinde.” açıklamasını yaptı.

“Türk madenciliğinin daha dinamik bir çerçeveye oturması için bunların yapılması elzemdir”

İMİB Lideri Dinçer, güç ve ham husus kaynağı olması bakımından son derece stratejik bir noktada bulunan Türk maden bölümünün gelişim potansiyeline de değinerek, “Ülkemiz, dünya maden çeşitliliği sıralamasında 10. sırada yer alıyor. Dünya, metal maden rezervlerinin yüzde 0,5’i, endüstriyel ham unsur rezervlerinin yüzde 2,5’i, kömür rezervlerinin yüzde 2’si ülkemizde bulunmaktadır.” dedi.

Bu yıl en değerli beklentilerinin, maden arama, çıkarma ve sürece süreçlerine ait kesimi daha ileriye taşıyacak, iş süreçlerini hızlandıracak, kapsamı büyütecek düzenlemeler yapılması olduğunun altını çizen Dinçer, şunları kaydetti:

“Ham husus ve güç kaynağı olması bakımından stratejik bir noktada bulunan ve birebir vakitte rezerv ve çeşitlilik bakımından dünyanın 10. büyüğü olan Türk madenciliğinin daha dinamik bir çerçeveye oturması için bunların yapılması elzemdir. Bu noktadaki beklentilerimizi bakanlıklarımıza ve ilgili bütün kurumlara ilettik. Bu bahislerde olumlu geri dönüşler almaya başladık. Geçtiğimiz hafta Tarım ve Orman Bakanlığımızdan orman müsaade başvurularımızın bundan sonraki devirde en geç üç ay içerisinde sonuçlandırılacağı kelamını aldık. Kesimimiz için ehemmiyet arz eden tüm hususlarda ülkemizin geleceği için bütün tarafların üzerine düşeni yapacağına inanıyoruz. İhracatımız daha da yükselebilir lakin madencilik faaliyetlerinin yapılabilmesi için müsaade süreçlerinin hızlanması gerekir ve tek durak ofisle madencilik kesiminin iş ve süreçlerinin yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz. 2021, bu açıdan bir milat olabilir.”

AA

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/maden-sektoru-ocak-ayinda-353-3-milyon-dolarlik-ihracat-yapti-2274145

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler