Londra finans kesiminde açık işler azalıyor

Tüm dünyada bankacılık bölümünde binlerce kişi işten çıkartılırken, Londra’da yeni iş imkanlarının en azından 2015 yılından bu yana en düşük …

Tüm dünyada bankacılık bölümünde binlerce kişi işten çıkartılırken, Londra’da yeni iş imkanlarının en azından 2015 yılından bu yana en düşük düzeyde olduğu belirtiliyor

Londra’nın finans kesiminde açılan yeni durum sayısı hem koronavirüs kaynaklı belirsizlik hem de Brexit’in tesiriyle 2020’de neredeyse yarıya indi.

İnsan kaynakları şirketi Morgan McKinley’nin bilgilerine nazaran Londra’da geçen yıl bölümde 16 bin 335 iş ilanı yayınlandı. 2015’ten beri en zayıf düzeyde gerçekleşen bu sayı bir evvelki yıla nazaran yüzde 49’luk bir düşüşü işaret etti.

Morgan McKinley’nin İngiltere’deki ünitesinin idari yöneticisi Hakan Enver, “Brexit kendi başına gereğince zordu. Bununla birlikte Londra global pandemiden kaynaklı hasar ve ABD’deki liderlik değişiminden kaynaklı karışıklık ihtimaliyle çaba etmek durumunda kaldı.” dedi.

2020’de Avrupa Birliği (AB) ile ticaret mutabakatı konusundaki gündemden düşmeyen belirsizlik 24 Aralık’ta tahlile kavuştuğu vakit finans kesimine pek bir getiri sağlamadı. Öbür yandan koronavirüs pandemisi birçok çalışanın yılın büyük bir kısmında konutta kalmasına neden oldu.

Kimi bankalar ek volatiliteden kâr elde etmiş olsalar da Londra ve Avrupa’daki birtakım büyük şirketler çok düşük faizlerin ve teknolojik değişimlerin maliyetini dengelemek için işten çıkarma yoluna gitti.

Enver, pandemi sonrasında patronlar uzaktan çalışma konusunda daha esnek hayli, seyahat gereksiniminin azalması üzere ögelerin tesiriyle ortalama fiyatların düşme ihtimali olduğunu söyledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/londra-finans-sektorunde-is-imkani-yuzde-49-dustu-2272748

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Altın rekor kırıyor

Ons Altın, küresel belirsizlik, parasal genişleme ve teşviklerle rallisini sürdürüyor. 1,800$-1,830$ aralığında dengelendikten sonra bu hafta atağını hızlandıran kıymetli metal, 1,898$ seviyesine çıkarak tarihi zirveye çok yaklaştı