Libya’da bir öbür petrol şirketi de üretimi düşürüyor

Libya’da ulusal petrol şirketleri günlük petrol üretiminin bu hafta 100 bin varil civarında azalacağını bildirdi. Bu durum, ülkedeki bütçe …

Libya’da ulusal petrol şirketleri günlük petrol üretiminin bu hafta 100 bin varil civarında azalacağını bildirdi. Bu durum, ülkedeki bütçe krizinin OPEC üyelerinin güç bölümünü tehdit ettiğine işaret ediyor

Libya’da bir petrol şirketi daha üretimde kesintiye gittiğini açıkladı.

Sirte Oil, ana firması olan National Oil Company’e açıklama yaparak üretimi azaltmak, 72 saat içinde de büsbütün durdurmak zorunda olduklarını belirtti. Şirket, buna münasebet olarak kritik finansal durumunu, yükümlülüklerini yerine getirememesini ve borç yükünü gösterdi.

Libya Güç Bakanı Muhammed Oun Bloomberg’e hükümetin National Oil Company’e 234 milyon dolar transfer edeceğini bildirdi.

Sirte Oil geçen haftadan beri üretimi yavaşlatmak zorunda kalan ikinci şirket oldu. Arabian Gulf Oil de günlük üretimini yaklaşık yüzde 90 azaltarak 280 bin varile düşürdü.

Üretim kısıtlamaları nedeniyle Libya’nın toplam günlük petrol üretimi aylar sonra birinci defa 1 milyon varilin altına geriledi.

Bütçe konusunda yaşanan uyuşmazlık ülkede petrol üretimini de riske atıyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/libyada-bir-diger-petrol-sirketi-de-uretimi-dusuruyor-2278961

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler