Lagarde’dan teşvik uyarısı

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, iktisadın kâfi seviyede toparlanması durumunda siyaset yapıcılarının nakdî ve mali dayanağın …

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, iktisadın kâfi seviyede toparlanması durumunda siyaset yapıcılarının nakdî ve mali dayanağın çekileceğine dair garanti vermesi gerektiğini belirtti. Lagarde, “Elbette teşvikten çıkış yapmamız…

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde “Ekonominin yeteri kadar toparlanması durumunda siyaset yapıcıların mali ve mali takviyenin kademeli olarak çekileceğinin garantisini vermesi gerekiyor” dedi.

Lagarde, Fransa BFM televizyonuna yaptığı açıklamada “Özel bölüme sunulan finansal şartlar daha evvel hiç bu kadar cazip ve ucuz olmamıştı. Kriz sürdüğü sürece bu türlü kalmasını sağlamamız gerekli” dedi.

“Pandemi gerimizde kaldığında ve ekonomiler açılmaya başladığında mali ve mali takviyesi apansız durdurmamalıyız” diyen Lagarde, teşvikten çıkış yapmak gerekeceğini lakin bunun yumuşak bir çıkış olması gerektiğini söyledi.

Lagarde, Le Journal du Dimanche gazetesine yaptığı açıklamada ise Euro Bölgesi iktisadının yaz aylarında toparlanacağını belirtti. Lagarde, mali otoritelerinin acil durum dayanaklarını geri çekmede sıkıntı bir işle karşı karşı olacağını öngördü.

AMB son toplantısında varlık alım programının aylık 20 milyar euro olarak süreceğini belirtirken pandemi varlık alım programını da 1,85 trilyon euroda tuttu.

Aralık’ta 500 milyar euro artırılan Pandemi Acil Alım Programı’nın (PEPP) en az Mart 2022’ye kadar yürürlükte kalacağını bildiren AMB, vadesi gelen PEPP tahvillerine 2023 sonuna kadar yatırım yapmayı sürdürecek.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/lagarde-dan-tesvik-uyarisi-2274200

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler