Lagarde: Temmuz’dan beri gelen veriler toparlanmayı işaret ediyor

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, bankanın Eylül toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunuyor

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, bankanın Eylül ayı politika toplantısının ardından basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Lagarde, “Temmuz’dan bu yana gelen veriler toparlanmayı işaret ediyor.” diyen Lagarde, toparlanmanın önceki beklentilere paralel bir şekilde gerçekleştiğini söyledi.

1.35 trilyon euro tutarındaki pandemi acil tahvil alım programının devam edeceğini söyleyen Lagarde, talep tarafında önemli ölçüde bir toparlanmanın gözlendiğini belirtti.

Verilerin üçüncü çeyrekte iyileşmeyi işaret ettiğinin altını çizen Lagarde, AMB’nin dikkatli bir şekilde enflasyon üzerinde euronun etkisini dikkate alacağını ifade etti.

Faiz oranlarında değişikliğe gitmeyen banka, politika faizini yüzde 0, marjinal fonlama faizini yüzde 0.25, mevduat faizini de eksi yüzde 0.5’te tuttu. Ayrıca pandemi tahvil alım programında da değişikliğe gidilmedi.

AMB, Euro Bölgesi‘nde bu yıla ilişkin daralma tahminini yüzde 8.7’den yüzde 8’e indirdi. Banka 2021 büyüme tahminini yüzde 5’ten yüzde 5.2’ye yükseltti.

-sürüyor-

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler