Lagarde: Tam toparlanma sağlanana kadar teşviklere son verilemez

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, “Ekonomide tam toparlanma sağlanana kadar nakdî ve mali teşviklere son verilemez” dedi …

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, “Ekonomide tam toparlanma sağlanana kadar nakdî ve mali teşviklere son verilemez” dedi

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, Euro Bölgesi iktisadının hala mali ve mali teşviklerle ayakta durduğunu belirterek, iktisatta tam toparlanma sağlanana kadar bu teşviklere son verilemeyeceğini söyledi.

Lagarde, Reuters haber ajansı tarafından düzenlenen bir aktiflikte soruları cevaplayarak, Kovid-19’un iktisada tesiri, kamu teşvikleri ve Euro Bölgesi iktisadına ait değerlendirmelerde bulundu.

Hala “açık” bir halde salgının yol açtığı ekonomik ve sıhhat kriziyle uğraşıldığını vurgulayan Lagarde, bu krizde bankaların sağlam kaldığını lakin gelecek periyotta daha fazla iflas görülebileceğine işaret etti.

Euro Bölgesi iktisadının hala mali ve mali teşviklerle ayakta durduğunu belirten Lagarde, iktisatta tam toparlanma sağlanana kadar bu teşviklere son verilemeyeceğini söyledi.

AMB Lideri Lagarde, “Derin bir krizden çıkmış lakin hala iki koltuk değneği olan bir hastayı düşünün… İktisatta toparlanma için takviyelere gereksinim var.” diye konuştu.

Şirketlerin ve hane halkının kriz ortamına ahengini “etkileyici” olarak niteleyen Lagarde, turizme dayalı ekonomilerde toparlanmanın daha uzun vakit alabileceğini belirtti.

Christine Lagarde, orta vadede ABD’nin mali teşviklerinin Avrupa’da gayri safi ulusal hasılayı (GSYH) yüzde 0,3 artıracağını, ABD kaynaklı enflasyon yayılma tesirinin de yüzde 0,15 olduğunu tabir etti.

AMB Lideri, “enflasyonun sürdürülebilir gayeye dönüşmesinden epeyce uzakta olduklarını” lisana getirerek, “ABD kaynaklı yayılma tesiri büyük oranda gelecek yıl hissedilecek.” dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/lagarde-tam-toparlanma-saglanana-kadar-tesviklere-son-verilemez-2278489

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

Bu hafta Gümüş fiyatlarının Reddit’in tetiklediği alım çılgınlığıyla bir arada 8 yılın doruğunu görmesi, elektrikli araçlarda ÖTV oranları ...