Lagarde: Olay sayıları ve kısıtlayıcı önlemler aşağı istikametli risk oluşturuyor

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) olaylarında artış, virüsteki mutasyonlar ve sıkı …

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) olaylarında artış, virüsteki mutasyonlar ve sıkı kısıtlayıcı önlemler, Euro Bölgesi ekonomik faaliyetine yönelik kıymetli aşağı istikametli risk ortaya koyuyor” dedi

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Konsey oturumunda yaptığı konuşmada, salgının önemli bir halk sıhhati krizi ve ekonomik krize neden olduğunu anlattı.

Aşılama süreçlerinin başlamasının “umut verici” olduğuna dikkati çeken Lagarde, vatandaşların hala virüsün toplumsal ve ekonomik sonuçlarıyla karşı karşıya kaldığını ve geleceğe yönelik belirsizliklerin sürdürdüğünü söyledi.

Lagarde,”Kovid-19 olaylarında artış, virüsteki mutasyonlar ve sıkı kısıtlayıcı önlemler, Euro Bölgesi ekonomik faaliyetine yönelik kıymetli aşağı istikametli risk ortaya koyuyor.” diye konuştu.

Üretimin salgın öncesi düzeylerinin epeyce altında kaldığını ve salgının nasıl ilerleyeceğinin şimdi bilinmediğini söz eden Lagarde, belirsizliklerin azalması, uygulanan önlemlerin kalkması ve uygun finansman şartları ile talepteki toparlanmanın destekleneceğini vurguladı.

Lagarde, para ve maliye siyasetlerinin birlikte sürdürülmesi gerektiğini belirterek, mevcut ortamda AMB’nin sergilediği uyumlu para siyaseti duruşunun gerekli olduğunu kaydetti.

AB ülkelerinin salgının ekonomik tesirlerine karşı kurduğu 750 milyar avroluk kurtarma programındaki fonların süratle harekete geçirilmesinin kıymetini anlatan Lagarde, bu fonların yapısal ıslahatları desteklemesi ve büyümeye katkı sağlayan projelerde kullanılması gerektiğini tabir etti.

Lagarde, gelecek aylarda enflasyonun daha fazla artmasını beklediklerini belirtti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/lagarde-vaka-sayilari-ve-kisitlayici-tedbirler-asagi-yonlu-risk-olusturuyor-2274259

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler