Lagarde: Euro Bölgesi’nde tünelin ucunda ışık görünüyor

AMB Lideri Lagarde, Kovid-19 salgını ve buna karşı önlemlerin Euro Bölgesi’nde ekonomik faaliyetleri kısa vadede olumsuz etkilemeye devam …

AMB Lideri Lagarde, Kovid-19 salgını ve buna karşı önlemlerin Euro Bölgesi’nde ekonomik faaliyetleri kısa vadede olumsuz etkilemeye devam edeceğini belirterek, ekonomik faaliyetlerin salgın önlemlerinin kaldırılmasıyla toparlanacağını söyledi

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde’nin IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen 43. Memleketler arası Para ve Finans Komitesi (IMFC) Toplantısı’nda yaptığı konuşma AMB’nin internet sayfasında yayınlandı.

Kovid-19 salgını ve yayılmamasına yönelik önlemlerin kısa vadede Euro Bölgesi’nin ekonomik faaliyetini olumsuz etkilemeye devam edeceğini anlatan Lagarde, “Genel olarak, Euro Bölgesi’nin ekonomik büyüme görünümü ile ilgili riskler daha istikrarlı hale geldi, lakin salgınla bağlı aşağı istikametli riskler yakın vadede devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Euro Bölgesi iktisadının salgının tesirinden yavaşça kurtulacağını öngören Lagarde, buna sebep olarak nüfusta virüse karşı daha geniş bir bağışıklık elde edilir edilmez önlemlerin kaldırılmasını, para siyasetlerini, devam eden mali takviyesi ve dış talepteki artışı gösterdi.

Lagarde, Ekim 2020’den beri aşılama kampanyalarında kaydedilen ilerleme ve ekonomilere sağlanan güçlü siyaset dayanağı sayesinde global umutların arttığını belirterek, “Bununla birlikte, bu parlak görünüm, salgının seyri ve aşıların yaygınlaşmasına bağlı olarak da değerli ölçüde belirsizliğe tabidir.” ihtarında bulundu.

AMB Lideri, olumlu finansman koşulların devam ettirilebileceğine işaret ederek, Pandemi Acil Varlık Alım Programı (PEPP) kapsamında öngörülen 1,85 trilyon euroluk varlık alımının elverişli finansman şartları sürdürülebiliyorsa tamamının kullanılmasının gerekmeyebileceğini belirtti.

Lagarde, piyasa şartlarının gerektirmesi durumunda AMB’nin PEPP’nin ölçüsünü artırma hakkını gizli tuttuğunu belirterek, “Uygun finansman şartları sürdürmek için gerekirse PEPP tekrar ayarlanabilir.” dedi.

Uzun müddet düşük kalan enflasyon konusunda Lagarde, enflasyonun bu yılın başında 2020’nın sonuna nazaran keskin bir biçimde arttığını vurgulayarak, gelecek aylarda daha da artmasının mümkün olduğunu kaydetti.

AMB Lideri Christine Lagarde, dijital euro konusuna da değinerek, “AMB’de para ünitemizi dijital çağa uygun hale getirmek için, nakit paranın tamamlayıcısı olarak dijital euro üzerinde çalışmalar devam ediyor.” dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/lagarde-euro-bolgesi-nde-tunelin-ucunda-isik-gorunuyor-2278151

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Resmi Gazete’de bugün (11.02.2021)

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve bildirimler... YASAMA KISMIKANUN7268 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile ...