Kuyumculukta yeni devir başladı

Kuyumculukta yeni düzenlemeleri içeren Ticaret Bakanlığı yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yönetmelikle …

Kuyumculukta yeni düzenlemeleri içeren Ticaret Bakanlığı yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yönetmelikle kuyumculukta yeni devir başlamış oldu

İşlenmiş değerli maden, değerli taşlar ve değerli eşyaları içeren kuyum ticareti, sırf yetki evrakına sahip kuyum işletmeleri tarafından yapılacak.

Yetki evrakı bulunmayan işletmeler, kuyum ticaretiyle iştigal edildiği izlenimi veren işaret ve tabirler kullanamayacak.

Ticaret Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan ve kuyum ticaretine ait temelleri düzenleyen yönetmeliğine nazaran, kuyum ticaretine ait yetki evrakı, kuyum işletmesinin bulunduğu yerdeki ticaret vilayet müdürlüğü tarafından Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verilecek.

Yetki evrakı devredilemeyecek

Yetki evrakı, her bir kuyum işletmesi için farklı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek.

Yetki dokümanı verilecek kuyumcuların; 18 yaşını doldurmuş olması, iflas etmemiş olması yahut iflas etmiş olsa bile icra ve iflas kanunu kararlarına nazaran prestijinin yerine gelmiş olması, taammüden işlenen hatalardan ötürü toplam 5 yıldan fazla mahpus cezasına mahkûm edilmemiş yahut yönetmelikle belirlenen kabahatlerden karar giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması kurallarını taşıması gerekiyor.

Kuyum işletmesine yetki evrakı verilebilmesi için ise meslek odası kaydı, gelir yahut kurumlar vergisi mükellefiyeti ile vadesi geçmiş borcunun vergi borcunun bulunmaması, iştigal bahisleri ortasında kuyum ticareti faaliyetinin bulunması ve en az
bir işçisinin ilgili ustalık dokümanına sahip olması koşulları aranacak.

Kuyumcular öbür ticari faaliyet yapamayacak

Yönetmeliğe nazaran kuyum ticaretiyle iştigal edilen iş yerinde diğer bir ticari faaliyette bulunulamayacak. Kuyum işletmesi; kuyum niteliği taşımayan eserleri iş yerinde bulunduramayacak ve bu eserlerin satışını yapamayacak. Hizmet verdiği şahısları yasa dışı uygulamalara teşvik edemeyecek.

Yönetmeliğin yayımlandığı tarih prestijiyle faaliyette olan kuyum işletmelerinin 31 Aralık’a kadar durumlarını yönetmelik koşullarına uygun hale getirerek yetki dokümanı almaları gerekiyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/kuyumculukta-yeni-donem-basladi-2278440

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler