Küçük esnaftan ‘Hafta sonu zincir marketler kapatılsın’ talebi

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Lideri Nurettin Özgenç, salgın tedbirleri münasebetiyle haksız rekabet yaşanmaması için …

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Lideri Nurettin Özgenç, salgın tedbirleri münasebetiyle haksız rekabet yaşanmaması için zincir marketlerin hafta sonu kapatılması davetinde bulundu

CEMRE IŞIK KARACA

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Lideri Nurettin Özgenç hafta sonları sokağa çıkma yasağının olduğu devirlerde zincir marketlerin kapatılması gerektiğini söyledi.

Büyük ölçekli market zincirlerinin haksız rekabete sebebiyet verdiğini söyleyen Özgenç, Ticaret Bakanlığı’na seslenerek zincir marketlerdeki satışı gerçekleştirilen tuhafiye, dokumacılık ve züccaciye eserlerinin küçük esnafı mağdur ettiğini ve halkın hafta sonları bakkallardan alışveriş yapması ismine market zincirlerinin kapanması gerektiğinin altını çizdi.

Özgenç, “Sahaya indiğinizde market zincirlerinin haksız rekabet ortamı oluşturduğunu görüyorsunuz. Marketler hafta sonu açık züccaciye eseri satıyor lakin yanındaki küçük esnaf kapalı. Bu durumda zincir markerler haksız rekabet ortamı oluşturmuş oluyor. Aslında pandemi periyodunda gelirleri epeyce arttı. Bakkalları ve manavları bu kısır durumdan kurtarmak lazım. Buradan Ticaret Bakanlığına sesleniyoruz küçük esnafın bu mağduriyetine müdahale etsinler.” dedi.

TESK ve TOBB esnaflar konusunda suya sabuna dokunmuyor

Nurettin Özgenç esnafların bir standardı olmadığına vurgu yaparak TESK Lideri Bendevi Palandöken’i de eleştirdi. Küçük esnafın taksiler ve eczaneler üzere bir standarda bağlanması ve kota olması gerektiğini belirten Özgenç, “Bir bölüm moda oluyor, her yerde o dalın kapasitesinin üzerinde dükkan açılıyor. Semtlerin nüfusuna ve yeterliliğine bakılmıyor. Taksi, dolmuş ve eczane üzere bölümlerde kota varsa bu tüm esnaf için geçerli olsun istiyoruz. Semtlerin ilçelerin yahut vilayetlerin nüfus oranlarına nazaran işletmeler tahsis edilmeli. Bu mevzuda standart getirmek hem esnafı korur hem de ekonomiyi sisteme sokar. Biz bu noktada TESK’i de ve TOBB’u da eleştiriyoruz. Kendileri bu periyotta daha çok sesini çıkarmalı. Laf olsun diye değil kelam olsun diye değil esnafın temsilcisiysen bu bahisleri lisana getirmen lazım. Ben isterdim ki kota konusunu TESK söz etsin.” açıklamalarında bulundu.

KOBİ kredilerine ait de değerlendirmede bulunan Necmettin Özgenç, “KOBİ kredileri 40-50 bin TL’ye kadar olan esnaf takviyesiydi. Esnaf aldığı takviyesi gitti mal sahibine verdi. Kendi geçimini sağladı. Kira dayanağı şuanda da veriliyor biz bunu görmezden gelmiyoruz. Ancak alınan krediler borçlar ödendiği için çok da fonksiyonel bir takviye olmadı. Ancak tekrar de küçük bir takviye olması bile dal için can suyu oldu. Kredi Garanti Fonu kefareti ile verilen dayanaklar de oldu. Lakin KOBİ’ler ve esnaf bankalara gittiğinde prosedürlere takılıyor. Bu prosedürler evet kıymetli ancak en ufak bir olayda kredi alamazsınız deniyor. Öte yandan esnaftan kefaret isteniyor. Yani bir esnaf kredi almak için kefil göstermesi gerekiyor. Bu pandemi sürecinde kimse kimseye kefil olmaz. Bu sıkıntılara ait tahlil bekliyoruz.“ dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/kucuk-esnaftan-hafta-sonu-zincir-marketler-kapatilsin-talebi-2273453

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler