Kredi Notunu Öğrenme

Kredi notum ne kadar kredi notumu nasıl öğrenebilirim diye merak etmeyin kredi notunu öğrenmek için doğru yerdesiniz.

Kredi Notunun Önemli

Günümüz çağında artık kredi notu çok önemli bir yere gelmiş durumda. Kredi notu öneminin bankalarda çok önemli yer tuttuğunu hatta vazgeçilmezler arasında yer aldığını aşikardır. Kredi notunun bankalar da önemli olduğu kadar vade halinde çalışan firmalar ve şirketler içinde büyük önem taşımaktadır. Günümüzde kredi notu o kadar çok önem kazanmıştı günlük ev kiralamalarında ve araç kiralamalarında bile kullanıcıların kredi notuna göre karar verir hale gelinmiş durumda. Yine ev kiralamaların da ev sahibi kiracıların risk raporuna analizlerine göre evi kiraya verip vermeyeceğine karar veriyor.

Kredi Notunu Sorgulama

Kredi notunu öğrenmek için yapılacak işlemlerden birincisi findeks  internet sayfasına girerek findesk  üzerinden kredini sorgulama notunu işlemini gerçekleştirerek kredi notunu öğrenebilirsiniz. Findeks üyeliği  bulunmayanlar öncelikle üye olunmaları gerekir üyelik için kimlik bilgileri ile ücretsiz bir şekilde kayıt olabilirler. Üyelik işlemi gerçekleştirildikten sonra siteye  giriş yapılır.Siteye hesaba giriş işleminden sonra kredi sorgulatma işlemi yapılır.

Ücretsiz findeks kredini notunu sorgulatma ilk  defa kayıt olup yeni giriş yapanlara özel bir etkinlik olup ücretsiz  yeni kayıtlara bir kereliğine  mahsustur. Daha açık bir şekilde dile getirmek gerekirse üye olunduktan sonra bi kereye mahsus ücretsiz diğer girişlerde ücret talep edilmektedir.Her giriş için talep edilen giriş ücreti 4,55 + kdv  tahsil dahildir.

Mesaj İle Kredi Notunu Öğrenme Servisi

Mesaj yolu ile kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin yapması gereken tek şey Avea veya Turkcell hatlarından herhangi birisi ile cep telefonundan kısa mesaj yoluyla kimlikte yer alan tarihleri ve doğum senelerini boşluk bırakarak doğru bir şekilde yazarak ardından yazılan bu mesajı 1122 numaraya yollamak olacaktır.

Findeks kredi notu öğrenme ve sorgulama

Kredi notu sorgulama işlemini Findeks üzerinden yapmak mümkün. Findeks üzerinden kredi notuna risk raporunu alarak ya da sadece kredi notu sorgusu yaparak ulaşılabilir. Alınacak risk raporu ile hâlen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilere ilişkin ödeme geçmişi tek bir raporda görebilir.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu iki şekilde öğrenebilir:

1. Findeks aracılığı ile kredi notu öğrenilebilir. Findeks, Kredi Kayıt Bürosuna (KKB’ye) ait bir marka olup belirli bir ücret karşılığında kredi notu öğrenilebiliyor.

2. Bankalar aracılığı ile kredi notu öğrenilebilir. Kredi notu sorgulama işlemini birçok banka müşterilerine sunuyor. Banka şubelerine giderek kredi notu öğrenilebileceği gibi internet bankacılığı üzerinden de belirli bir ücret karşılığında kredi notu ve veya raporu alınabilir.

e-Devlet Kredi Risk Merkezi Raporu

e-Devlet üzerinden kredi limiti ile kredi borç ve çek bilgileri “Risk Merkezi Raporu” ismiyle ücretsiz olarak alınabiliyor. Mevcut raporda kredi notu yer almıyor ancak hangi bankada ne kadar kredi, kredi kartı limiti olduğuna ve borç bilgilerine ulaşılabiliyor.

E-devlet’ten ücretsiz risk raporu sorgulama nasıl yapılacak?

Sistem açıldığı zaman E-devlet üzerinden ücretsiz risk raporu sorgulaması yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile oturumunuzu açın,
 • Karşınıza çıkan ekrandaki arama çubuğuna “risk raporu” yazın,
 • Gelen seçenekler arasından risk raporunu seçin.

Son seçiminizle birlikte risk raporunuzun yer aldığı sayfaya ulaşabileceksiniz.

Risk raporu nedir?

Risk raporu, kişi ve kurumların kredi ve kredi kartı ödemeleri ile ilgili kayıtların yer aldığı rapordur. Bu raporda son 5 yıla ait kredi ve kredi kartları ile ilgili ödeme ve borç bilgileri ile kalan borç gözükür.  Ayrıca fatura ödemeleri de risk raporunda görünmektedir. Risk raporunda yer alan bilgiler kredi puanını etkiler.

 1. Findeks kimdir?

  Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hayata geçirilen Findeks, bireylere ve reel sektöre yönelik olarak tasarlanmış yeni finansal hizmet platformudur.

 2. Findeks Risk Raporu Nedir?

  Risk Raporu, hâlen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilere ilişkin ödeme geçmişini gösteren bir rapordur. Risk Raporu, finansal performansın en doğru şekilde değerlendirilebilmesi için kredili ürünlere ait güncel bilgileri ve geçmiş ödeme düzenlerini detaylı olarak verir.

 3. Kredi notu nedir?

  Tüm finansal geçmişin ve bankalarla olan ilişkilerin ortak bir kuruluş tarafından (Kredi Kayıt Bürosu) toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan kişiye özel puana “kredi notu” denir. Detaylı bilgi için Kredi notu nedir konumuza bakabilirsiniz.

 4. Findeks kredi notu öğrenme ve sorgulama

  Findeks aracılığı ile kredi notu öğrenilebilir. Findeks, Kredi Kayıt Bürosuna (KKB’ye) ait bir marka olup belirli bir ücret karşılığında kredi notu öğrenilebiliyor.

 5. Risk raporu nedir?

  Risk raporu, kişi ve kurumların kredi ve kredi kartı ödemeleri ile ilgili kayıtların yer aldığı rapordur. Bu raporda son 5 yıla ait kredi ve kredi kartları ile ilgili ödeme ve borç bilgileri ile kalan borç gözükür.

 6. E-devlet ücretsiz kredi notu öğrenme

  Sistem açıldığı zaman E-devlet üzerinden ücretsiz risk raporu sorgulaması yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:
  * TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile oturumunuzu açın,
  * Karşınıza çıkan ekrandaki arama çubuğuna “risk raporu” yazın,
  * Gelen seçenekler arasından risk raporunu seçin.

  Son seçiminizle birlikte risk raporunuzun yer aldığı sayfaya ulaşabileceksiniz.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Kredi notu nedir, findeks kredi notu sorgulama
Devamını Oku

Kredi notu nedir?

Table of Contents Kredi notu nasıl hesaplanıyor?Düzenli Kredi ve Kredi kart ödemesi 35% etkiliKredi ve kredi kartının geç…
Devamını Oku

Birleştirme Kredisi Borç Kredisi nedir?

Table of Contents Borçları tek bankada birleştirme nedir?Borçları tek bankada birleştirme işlemi nasıl yapılır?Hangi bankada borçlarımı birleştirmeliyim?Borç Kapatma…