Kredi Notunu En Çok Düşüren 23 Olumsuz Durum

Kredi Notunu En Çok Düşüren 22 Olumsuz Durum

Hayatımızın her anında olan ve birnevi merkez noktasına ulaşmakta olan bankalar ve tabiki bankaların vazgeçilmez kolu olan kredi artık her anımızda karşımıza çıkmaktadır. Krediye başvurduğumuzda karşımızdakı banka çalışanının ilk cümlesi olan kredi notu cümlesini okadar çok duymaya başladıki artık sosyal hayatımızda maddi olraak atığımız her adımda kredi notuna uygun kararlar vermeye ve yükselte yönelik hareket etmeye başladık.Acaba kredi notumuz düşecek mi? kredri notumuz artacak mı? derken biz tüketecekler için oldukça önemli bir konuma gelmiştir.Ve bu konuyu özetlemek istersek kapısını çaldığınız her banka sizdeki risk olasılığına bakıp kredi notunuzu artırmayamı yoksa düşürmeyemi daha yatkın olduğunu kestirmeye çalışır. Bizde siz değerli okurlarımıza bu yazımızda kredi notunu ençok etkileyen ve düşüren olumsuzlukları araştırıp size sunmaya çalıştık.

 

Devlet’e Olan Borçlar

Bankalara olan borçlarımız tabiki önemli ama devlete yani devlet dairelerin resmi kurumları yada SGK kurumlarına borcunuz varsa ve bu borçların ödeme günü geciktiyse bankalar hemen bir hamle yaparak kredi notu hanemize bir eksi yazmaktadır. Bu tür riskli durumların önüne geçmek için yapılandırma fırsatnı değerlendirip, yapılandırma yoluna gitmemiz gerekiyoki bankaların kredi notunu düşürmesine engel olmalıyız.

 

Adınıza Kredili Mevduat Hesabı

Aman dikkat! diyeceğimiz başka bir konu ise bankaların hesabımıza ekstra kredili mevduat hesabı açsada bu durum sadece bilinçli müşteriler için sevindirici bir durum olmaktadır. Çünkü bilinçsiz KMH kullananlar bu kapsamın dışında yer almaktadır. Bu durumu bilinçsiz değerlendiren müşteriler kredili mevduat hesabına ait borçlarını vatkinde ödeyememişlerse kredi notu azar azar düştüğünü fak edecektir.

 

Çok Fazla Kredi Başvurusu ve Sürekli Red Cevabı Alınması

Kredi konusunda bankaları araştırırken size kredi konusunda daha esnek davranacak olan bankalara başvurmayı deneyiniz. Red cevabını aldığınızda hemen başka bankalara başvurayım anlayışı sizin kredi notunuzu düşürmek dışında bir işe yaramaycaktır. İşte bu sebepten dolayı müşterilerin kredi konussu söz konusu olduğunda öncelikle bankanın kredi şartları ve ödeme seçenekleri daha detaylı araştırmaları birçok bankaya baaşvurmasından daha faydalı olacaktır.

 

Çok Fazla Kredi Kartı Başvurusu ve Red Cevabı

Biraç sene önce birden çok bankanın kredi kartının almakta sıkıntı yaşamazken LKS sisteminin hayata geçmesiyle artık BDDK tafafından son yılarda yapılan düzenlemelerle artık bankalar gelişi güzel kredi kartı vermiyo, bunun yerine kişilerin gelir durumu göz önüne alınır vekredi kartı bu duruma göre verilir. Bankanın size verdiği kredi kartı limitine dayandıysanız ve buna rağmen bankadan red cevabı alırsa bu durum sizin kredi notunuza olumsuz yansıyacaktır.

 

Kredi Ödemelerindeki Sürekli Gecikmeler

Bankalar bize kredi kartı verirken kulanımıyla ilgili bazı talimatlar verir ve bu talimatların başında ödeme günü konusunda dikatli olunması gerektiğidir. Diyelim ki 60 tl lik bir ödemeniz var miktarınız az yada çok olması değide gününde ödeme yapmanız bankanın kesinlikleri araasındadır. Tamamını ödeyemiyosanız bile asgari kısmını ödemeniz bile sizin faydanıza olacaktır, yani Kredi notunuzu % 30′ luk bölümünü sizin bankalara olan borç ödeme alışkanlığını oluşturuyor bunu aklınızdan çıkarmayın.

 

 

Çeklerin Ödenmesinde Yaşanan Sorunlar

Günümüzde ticaretle uğraşan vatandaşlarımızın yüksek bir kesimiçek kulanmaktadır, bunun için vatandaşlarımızın çeklerini vurdurulması, zamanında ödenmesi veya protesto edilmemesi konusunda çok dikatli olmalısınız. Bide çok uzak durmamız gereken ve asla yapılmaması gereken bir diğer konuda Findeks’in çıkarmış olduğu karekodlu çek raporu ile birlikte bunlar aniden kayda geçeçek ve kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Böyle durumlara gelmemek ve kredi notunuzun düşmesine sebebiyet vermemek için çekleri zamnında ödemelisinizyada çekleri ödeyemiyosanız çek kesmeyiniz.

 

Kiracıların Kirayı Ödememesi

Kredi notunu düşeren diğer bir etkende kiralarınızı zamanında ödememektir. Diyelim ki ticari yada başka bir amaçla kiracısınız ve kiranızı mülk sahibine zamanında ödemiyosunuz ve mülk sahibi noter yada banka aracılığıyla sizi protesto etti, mülk sahibinin yapmış olduğu hukukı yollar bankanın sizin kredi notunuzu etkilemesine sebebiyet vermektedir. Eğer mülk sahibine kira için senet imzaladıysanız ve senetleriniz protesto oluyosa bu durum kredi notunuzu daha çok etkileyecektir.

 

Kredi Kartı Limitlerini Zorlamak

Bankaların kredi notunu verirken göz önünde bulundurduğu en önemli durum kulandığımız kredi kartı hareketlerini takipe alırlar. Bazen kendinizi tutmayıp kredi kartını zorluyosanız ve kredi kartı limiti uyarısı alıyosanız bu durum illaki kredi notunuzu etkileyecektir.

 

KMH Limitlerini Zorlamak

Bankaların hesabınıza Kredi mevduat hesabını günü geldiğinde ödenmemesi durumunda banka kredi notunu etkilyecegini yazmıştık. KMH ile ilgili olarak diğer bir dikkat edilmesi gereken konu da; limitlerin zorlanmasıdır. Örneğin hesabınıza tanımlı 5 bin TL ‘lik bir KMH ‘nin bir anda çekilmesi kredi notunuzu sarsabilir.

 

Kredi Kartı Ödemelerinde Son Ödeme Tarih’inden Sonra Ödeme Yapma

Kredi kartı ödemelerinizi yaparken limit yüksek olunca ödemesi kaçınılmaz olurken bu miktarın düşük olması müşterinin çok rahat davranmasına yol açabilmektedir. Ama ertenen bu küçük miktarların aslında kredi notumuzu ne kadar etkilediği bilinse dikatli davranılırdı. Daha öncede söylediğimiz gibi borcun miktarı hiç önemli değil 1 lira bile olsa gününde ödemeniz sizin faydanıza olacaktır.

 

Sürekli Asgari Tutar Ödememek

Kredi kartı boçlarını ödeme konusunda sanırım milletçe çok pasif davranıyoruz, ve şöyle bir alışkanlık edinmeye başladık. Her ay bankadan gelen ekstrelerimizin artık sadece asgari ödemekle yetinmeye çalışıyoruz. Fakat bunun kredi notumuzu olumsuz olduğunu bilmemizde fayda var, her ay kredi kartın asgarisini yatırıp ödenmesi gerekeni ertelemek kredi notunu ciddi şekilde düşürecktir. Bu durumun önüne geçmek için ara sıra yapabildikçe borcun tamamını kapatmak lazım. Aslındakredi kartı borcunu sürekli düzenli ödemek geriyor ama bunu herkes yapamayabiliyor.

 

Bankalarla Hiç Çalışmamak

Bankalara illa yolumuz düşer diyoruz ya bunun için en azından bankadan bir hesap açmak bizim faydamıza olacaktır. Aslında bankalara hiç yolumuz düşmemse yada bankayla hiç bir alakamızın olmadığını düşündüümüzde bu kulağa hiç kötü gelmiyo. Ancak zamanın bize ne göstereceği hiç belli olmadığı için bir bankadan kredi krtı almamak yada hiçbir hesabın olmaması bankaların kredi notu olarak direk 0 olarak belirliyor.

 

Borçlanma Boyutu (Hacmi)

Diyelimki birden çok bankaya borçlandınız ve bu borçlar sürekli artmaya devam ediyorsa, kişinin risk düzeyi sürekli artacağı için banka kişinin kredi notunu oldukça düşürecektir. Size tavsiyemiz bankalara borçlanırken borç miktarına dikkat ediniz.

 

Sigortasız Bir İşte Çalışmak

Eğer sigortanız yok ise yada sigorta priminiz ödenmiyorsa, bankaların size bu şartlarda kredi vermesi imkansız gibi bişeyken,kredi notunuz SGK’ sız olmanızdan dolayı olumsuz etkilenecektir

 

Kefillik Durumları

Kefilik demek aynı borçtan borçlu anlamına gelirken kefil olduğun kişinin borcunada ortaklık anlamına gelir. Etrafınızda tanıdığınız bir kişinin bankadan çektiği kredi yada kredi kartına kefil olduysanız kredi notunuzda azdaolsa ir düşüş yaşanmaktdır. Ayrıca keefil olduğunuz kişi vaktinde borcunu ödemediği zaman banka sizin kapınıza gelip borcu tahsil etmenizi istediğinde bankaya ödemeyi red ederseniz kredi notunuzdaa ciddi bir düşüş gözlemlenecektir. Bu durumların önüne geçmek için kefil olmadan önce iyice düşününüz.

 

Banka Hesabında Para Bulundurmamak

Banka hesabınızda para yoksa kredi notunuz olumsuz etkilenir diye bişi yok ama hesapta para bulundurulmasısizin içn aartı olacagınıda belirtelim. Hiç olmsa aza bşr miktar bilehesabınızda para bulunsunve hesaplarınızdan işlem ücretının kesilmemesi için bir kaç faturayı otomatik ödemeye alınız.

 

Kredi Başvurusu Sırasında Gelirinizi Yüksek Göstermek

Çoğumuz bankalara kredi başvurusu yaparken çoğumuzun yaptığı hatalardan biride aylık gelirimizi yüksek göstermektir. Ama banka tarafından istenen aylık gelir belgesialınınca gerçek ortaya çıkıyor ve başvurunuz red ediliyor. Bu tür sebeblerden dolayıbanka trafından red edilmek tabiki yine kredi notunu düşüecektir.

 

Sabit İkametgah Sahibi Olmamak

Banklar artık o kadar titiz çalışıyo ki sürekli sabit bir yerde oturmanız açısından bankaya oldukça güven vermektedir. Diyelim ki sürekli adres değiştiriyorsunuz ve herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulundunuz, büyük ihtimle bu kredi notunuzu olumsuz yönde çok etkileyecektir. çünkü hukuki olayların işlemlerindede riskli görülen kişilerdir sık sık ikametgah değiştirenler. Çünkü bankalar kredi başvuru formlarında başvuranın en son ikamet etiği adreste ne kadar oturduğuna özelikle bakılır.

 

İcralık Olmak

İcralık durumuna düşmek herhalde müsterinin uğrayacağı en kötü durumlrın başında yer alırken ister istemez bu durum kredi notunu oldukça olumsuz etkileyecektir. Çünkü icralık olan kişi büyük ihtimale bankaya olan borcunu ödeyemez hale gelmiştir. Ortada ödenmeyen senet, çek bulunmaktadır.

 

Başkası Adına Kredi Çekmek

Krediyi kimin adına çektiğinizin hiç bir önemi yoktur çünkü bankanın muhatap olacağı kişi krediyi çekendir. Düşürülecekssede bu kişinin kredisi düşürülür. İşte bu yüzden başkasına kredi çekmektense kendi kredi notunuzu düşünmenizi öneririz. Çünkü kredi çektiğiniz kişi ödemelerini yapsa bile ara sıra yapacağı gecikmeler direk sizin kredi notunuzu olumsuz etkiler.

 

İflas Durumuda Olmak

Yine ticaretle iştigal eden kişileri ilgilendiren bir başka durum da iflas edilmesidir. İflas durumlarında da gerek gerçek kişilerin ve gerekse de tüzel kişilerin kredi notları bundan olumsuz anlamda etkilenecektir.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
8 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

En Kolay Kredi Veren Bankalar

Table of Contents Şubeye gitmeden kolay kredi veren bankalarŞubeye gitmeden ne kadar kredi çekebilirim, ne kadar masraf öderim?Kredi…
Devamını Oku

Kredi Notunu Öğrenme

Table of Contents Kredi Notunun ÖnemliKredi Notunu SorgulamaMesaj İle Kredi Notunu Öğrenme ServisiFindeks kredi notu öğrenme ve sorgulamaKredi Notu…
Devamını Oku

Vakıfbank EFT ve Havale Saatleri

Vakıf Bank kullancıları için EFT ve Havale Saatlerini araştırdık. Vakıf Mobil veya İnternet bankacılığı ile işlem yaptınız ve…