Kredi Notuma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi Notunuza Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim
Kredi  notu, kişilerin Finansal işlemlerin performansına ve bankalara borçluluk oranı gibi çeşitli etkenleri kullarak kişinin finansal durum ortamasını alınarak ortaya çıkan nota denir. Kişi ve kurumların bütün bankacılık işlemleri KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından kayıt altına alınarak kredi puanı hesaplamada kullanılır. Kredi veren bankalar ve özel finans şirketleri kredi notunuza göre kredi alıp alamayacağına karar vermektedir. Bu sebeple de kredi notu çok önemlidir. Kredinin notu aralığı tablosunda kredinizin puanına göre kredi alıp almayacağına karar verilmektedir. Başvuru yapacağınız zaman kredi notunuz baz alınmaktadır.

Peki Kredi Notunuza Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Kredi Notu Skoru 0 – 700

Kredi notu puanınız 0-700 arasında olan kişilerin kredi risk puanı en yüksek seviyededir. Kredi almak için en kötü puana sahip aralıktır. Eğer kredi notunuz bu aralıkta ise kredi başvurusu yapmamanızı öneriyoruz. 0-700 puanlama aralığında olanlar için, hiçbir bankanın size kredi vermeyeceği anlamınada gelmektedir. Arıca kredi puanınızın 0-700 aralığındaki düşük paritede olmasına rağmen birden çok kez bankaya kredi başvurusu yapmanız durumunda ilerde olumsuz finansal durumunuzu düzeltseniz dahi bile bu başvurular için olumsuzluk sizi etkiler.. Bu durumun önüne geçmek için finansal durumuzu yani bankaya ödemelerinizi gözden geçirmek ve zamanında ödemeleri gerçekleştirmek ve/de yapacağınız aıişverşlerde kredi kartına kullanmak olacaktır. Bu sayede bir zaman sonra kredi puanınız yükselmeye başlayacaktır.

Kredi Notu Skoru 700 – 1.100

Kredi notu puanı 700-1.100 aralığında olanlar kişiler nispeten 0-700 aralığında olanlara oranla biraz daha avantajlı konumla olmalarına rağmen hala yeterli  kredi notuna sahip değilerdir. Bu puan aralığın olan kişilerin Bankalardan kredi alabilmesi için herhangi bir devlet kurumunda çalışan yada düzenli iyi bir gelire sahip olmak gerekmektedir. Bu durumların gerçekleşmesi durumunda, banka sizden kefil temin etmenizi ister yada sağlam bir teminat bulmanızı isteyebilir. Bu sayede bankada kendini güvence altına almış olacaktır.

Kredi Notu Skoru 1.100 – 1.350

Kredi notu puanı 1.100-1.350 aralığında olan kişiler hemen hemen her bankadan düşük meblağlı kredi kulanabilmektedir. Bankadan istediğiniz meblağnın başvurusunu yaparken bu kredinin gelirinizle orantılı olması durumunda ve eğer kredi kullanımı ve/ya yasal durumunuzda da engel yoksa bankadan onay alırsınız.

Kredi Notu Skoru 1.350 – 1.650

Kredi notu puanı 1.350-1650   aralığındaki kişiler rahatlıkla banklardan kredi alabilirler. Yüksek meblalı kredi kullanımı veya acil nakit ihtiyaçlarınız için geliriniz ve bankaya teminat ile sorunsuz bir şekilde kredi alabilirsiniz.

Kredi Notu Skoru 1.650 – 1.900

Kredi notu puanı 1.650-1.900 aralığındaki kişiler için diyebiliriz ki her hangi bir kredi işleminde sorun yaşamayacak olan kişilerdir. Skor aralığı1.650 ve üzeri olanlar için genelde bankalar bu müşterilere otomatik olarak kredi paketleri hazırlayarak bu paketler hakında müşterisini bilgilendirirler. Bütün bankalar bu puan aralığında olan kişilere kredi ürünlerininden sorunsuz bir şekilde kullanım sağlatmaktadır. Genel olarak alacakları Kredi ürünlerinde ise en cazip vadeler ve faiz oranları ile yararlanmaktadırlar. Çoğu zaman bu tür müşterilere ihtiyaç olmadığı taktirde bu avantajlar değerlendirilmesi önerilir.

Findeks Kredi Notu Tablosu

 

Kredi notu kullanılabilecek müşteriler bu notun kredinin miktarını doğrudan etkilesede  bankalar başvuruyu yapan kişilerin düzenli gelirirni ve yasal durumunu inceler.
Bu incelemer sonucunda banknın resmi bir kaç işlemi uygulanır. Bunlar müşterinin almak istediği kredi  miktarı,  kredi puanı ve aylık gelir hesaplanır. Fakat bu işlemler sonucunda aylık geliriniz yeterli değise banka size istediğiniz  krediyi vermeyebilir. Fakat banka bunu bize verdiği taktirde kredinin  geri ödemesi hesaplanırken belgelenen gelirin %50 sini geçmeyecek şekilde ödeme taksitlendirirlir.Örneğin müşterinin aylık geliri 2.500 tl ise  müşterinin bankaların çoğu tarafından en çok 1.250 tl kredisi ödeyebili olark değerledirilecektir. Bu müşterinin aylık kredi ödemesi 1.250 tl “ye ne kadar yaklaşıyorsa, alabileceği ek kredi tutarı okadar azalacaktır. İstisnai durumlar içerisinde %40 ile % 70 arası olabilmektedir.
Günümüzde banka yada özel kredi veren kuruluşlardan  acil kredi ürünü kulanırken iş hayatınızda oldukça önemli bir ölçütür. Çalığınız sektör devlet sektörü yada özel sektörse bu banka kredi notuna ek olarak kredi kullanımıza etki edecektir. Tabiki bankalar için kredi notu oldukça  önemli bir etkendir  ama tek değerlendirme ölçütü değildir.
Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
1 Shares:
2 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

PTT ile gelen yurt dışı kargo ve paket rehberi

Table of Contents Yurt dışından alışverişte sipariş aşamasıPaketinizin satıcıdan gönderim aşamalarıKargonuzun taşıyıcı firmadaki yolculuğuPaketin Türkiye’ye giriş ve kabul…
Ev kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler
Devamını Oku

Ev alırken nelere dikkat edilmeli

Table of Contents Ev Seçiminin Yapılmasında Dikkat Edilmesi GerekenlerKonut Kredisi Başvurusunda Dikkat Edilmesi GerekenlerTapu İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi…