Kredi Notum Kaç Olmalı? Kredi Değerlendirmesinde ki Etkili Faktörler

Kredi çekmek isteyen kişilerin aklındaki en büyük sorulardan bir tanesi olan kredi alabilmek için”Kredi Notum Kaç Olmalı” sorusunun yanıtını sizler için araştırdık. Bunun yanında kredi notu dışında bankaların kredi vermek için önemli bulduğu diğer etkenleride bu yazımızda bulacaksınız.

Kredi notunuzun eğilimi, başvuru sonucunun yönünü de gösterir. Bu nedenle, hangi bankacılık ürün başvurusu için ne kadar puanınızın olması gerektiğini, kredi notunuz riskli gruptaysa kredi alıp alamayacağınızı ve kredi notunuzun üzerinde hangi etkenlerin hakim olduğunu bilmelisiniz.

 

Banka Kredi Notu Nedir?

Banka kredi notu, son 5 sene içerisinde aktif olarak banka ürün ve hizmetlerinden yararlanmış ya da yararlanmakta olan kişilerin finansal faaliyetlerinin bir özetidir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tüm bankalardan toplanarak analiz edilen veriler, 0 ile 1900 arasında bir puan cetvelinde değerlendirilmekte ve farklı risk gruplarına dağıtılmaktadır. Kredi notu; kredi ve kredi kartı hareketlerinizin belli kriterler üzerinden hesaplanarak bu puan cetvelinde konumlandırılmasıdır. Kısacası, sahip olduğunuz finansal geçmişin bir yansımasıdır diyebiliriz. KKB tarafından, kredi notu sistemi Findeks’e bağlıdır.

 

Kredi Notu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi notu hesaplama nasıl yapılır?

Farklı 9 bankadan alınan veriler KKB aracılığıyla Findeks bünyesinde bir araya getirirlerek analiz ediliyor ve belli bir puan üzerinden değerlendiriliyor. Kredi notu hesabı 0 ile 1900 skalası üzerinden yapılsa da, 0(sıfır) aslında herhangi bir bankacılık ürün ve faaliyetinden yararlanmamış kişileri temsil etmektedir. Bu nedenle, 1 ile 1900 aralığı risk gruplarını temsil etmektedir. Buna göre; 1 ile 699 arası ‘en riskli’, 700 ile 1099 arası ‘orta riskli’, 1100 ile 1499 arası ‘az riskli’, 1500 ile 1699 arası ‘iyi ve son olarak 1700 ile 1900 arası da ‘çok iyi’ sınıfını temsil etmektedir. Çok iyi ve iyi sınıfının dahilinde olan kişiler kolaylıkla kredi ve kredi başvurularına onay alırken, risk grubundakiler bankanın şartlarına ve inisiyatifine göre değişkenlik göstermektedir.

 

Kredi Notu Aralığı Tablosu ve Önemi

Kredi notu aralığı tablosu, bankadan kredi almak isteyen kişilerin finansal durum ortalamasını göz önünde bulundurarak oluşturulmuş ve bütün bankalarca en çok dikkate alınan kredi notu tablosudur. Kredi notunuza göre aşağıda yer alan tablo kredi için uygunluğunuzu kontrol edebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Aralığı Tablosu
Findeks Kredi Notu Aralığı Tablosu

 

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi notu, 5 farklı sınıf içerisinde değerlendirilmektedir. Kredi notunuzun durumu, her bankanın kabul edebileceği düzeyde iyi bir seviyede değilse, kabul alma ihtimaliniz bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Az riskli grup, yani orta seviye puana sahip olan kişiler çoğu banka için bir sınırdır. Bazı bankalar başvuru sahiplerini elemek için en riskli ve orta riskli olarak adlandırılan grubu, şartların dışında bırakmakta ve bir filtreleme kullanmaktadır. Fakat bazı bankalar da kullanıcılarının son finansal hareketlerine göre inisiyatif tanıyabiliyor. Normal şartlar altında değerlendirmek gerekirse 1500 ve üzeri bir puana sahipseniz kolay bir şekilde kredi alabileceğinizi söyleyebiliriz.

 

Önemli: Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

 

Kredi Notu Haricinde Kredi Değerlendirmesinde Etkili Faktörler

Bilindiği üzere, başvurularınızın sonucunda en önemli etkenlerden biri, kredi notu. Fakat kredi başvurularınızın değerlendirmesinde farklı unsurların da etkisi var. İlk olarak, gelir durumunuzun seviyesi ve ödeme yapma gücünüzün önemli olduğunu söyleyebiliriz. KKB kriterlerine göre aylık ödemeniz gereken vade tutarının, bankaya belirtmiş olduğunuz aylık gelirin yarısı kadar olması gerekmektedir.

Çalıştığınız kurum, mesleğiniz, çalıştığınız süre, sigortanızın olması gibi unsurlar da olumlu etki yaratabilecek niteliktedir. Düzenli gelirinizin olması ya da memuriyet gibi daha garanti bakılan bir konumda olmanız banka açısından olumlu kabul edilmektedir.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
1 Shares:
1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Vakıfbank EFT ve Havale Saatleri

Vakıf Bank kullancıları için EFT ve Havale Saatlerini araştırdık. Vakıf Mobil veya İnternet bankacılığı ile işlem yaptınız ve…