Kredi notu nedir?

Kredi notu nedir, findeks kredi notu sorgulama
Kredi notu nedir, findeks kredi notu sorgulama

Yaşamınız boyunca oluşturduğunuz banka ve finansal geçmişinizin Kredi kayıt bürosu tarafından analiz edilmesi ile birlikte kişiye özel oluşturulan puana kredi notu denilmektedir.

Kredi notu bazı yerlerde kredi puanı veya kredi skoru olarak da kullanılabilmektedir. Bunların hepsi temelde aynı şeyi anlatmaktadır.

Kredi notunu yetkili olarak tek hesaplayabilen, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş olan Findeks sitesidir. Bankalar da aynı yöntem ile sizin finans geçmişinize ulaşabilmektedir.


Kredi notu nasıl hesaplanıyor?

Kredi Notunu oluşturan bileşenlerYüzdesi
Düzenli kredi ödeme35%
Mevcut kredi borç durumu35%
Yeni alınan kredi miktarı11%
Kredi kullanma yoğunluğu10%
Diğer faktörler9%

Kredi notu hesaplanmasından en çok ağırlığı olan iki faktör ” düzenli kredi ödeme” ve ” mevcut kredi borç durumu ” oluşturduğunu görebilirsiniz.

Düzenli Kredi ve Kredi kart ödemesi 35% etkili

Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında gelmektedir. Toplam kredi puanınızın %35 ‘ini ödeme alışkanlıkları oluşturmaktadır.

Bundan dolayı aylık olarak geliriniz fazla olsa bile kredi talebiniz olumsuz olarak sonuçlanabilir.

Kredi ve kredi kartının geç ödenmesi

Kredi veya kredi kartının ödenmesi gereken son tarihten sonra ödenmesi, kredi notunu anında düşmesine neden olmaktadır. 1 – 2 gün bile geç ödenmiş olsa da puanınız düşmektedir.

Bu yüzden kredi kartı ödeme tarihinde hesabınız da kesinlikle para olduğundan emin olun. Maaş aldığınız zamandan sonra ödemelerinizi ayarlamanız kredi notunuzun düşmemesi için iyi bir yol olacaktır.

Kredi veya kredi kartınızın borcunuzu 30 günden daha fazla geciktirirseniz kredi notunuz normal orandan daha fazla düşmeye başlayacaktır. Bu yüzden otomatik ödeme de bırakmanız veya düzenli olarak takip edip ödeme yapmanız ile kredi notunuz tekrar yükselecektir.


Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi, Kredi notu nasıl yükseltilir yazımızdan detaylı ve en kolay yöntemlerini öğrenebilirsiniz.


Mevcut Borç Durumu Kredi Notunu %35 Oranında Etkiler

Mevcut bankalara olan borç durumu ödeme gücüne göre kredi skorunu ortalama %35 oranında etkiler (bu oran 2016’da %25’di). Bankalara mevcut kredi borçlanması varsa bu durumda bankalar yeni talebe gelirin yetip yetmeyeceğine bakar.

Bankalara ne kadar borç var?

Bankaya olan borç arttıkça riskin de artacağından dolayı kredi notu düşer. Borcun düzenli olarak ödenmesi durumunda ise kredi notu da düzenli olarak tekrar artmaya başlar.

Kullanılan kredi kartlarının kullanılabilir limit yüzdesi nedir?

Kredi kartlarının limitleri doldukça risk daha yüksek olarak değerlendirilir. Özellikle yüksek limitli kredi kartları bazı durumlarda bir kredi tutarında olabilir. Bu tarz yüksek kredi kartı borçlanmalarında düzenli ödeme dahi yapılsa kredi notu düşer. Limit açıldıkça kredi notu da tekrar yükselecektir.


Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır?

En çok merak edilen konulardan biri olan, kredi çekebilmek için kredi notum kaç olmalı sorusudur. Başvurduğunuz bankaya ve aylık gelirinize göre bu sorunuzun cevabı değişmektedir.

Findeks kredi notu öğrenme servisinin sağladığı bilgiler düzeyinde aylık gelirisi 1500 TL ve üzeri olanlar için yapılan tablo aşağıdaki gibidir;

Kredi NotuRisk GrubuKredi Kullanma DurumuKefil veya İpotekle
0 (Sıfır)RiskliGelire BağlıKredi Kullanma İhtimali Var
1-699En RiskliÇok DüşükÇok Düşük
700-1099Orta RiskliDüşükKredi Kullanma İhtimali Var
1100-1499Az RiskliGelire BağlıKredi Kullanma İhtimali Var
1500-1699İyiYüksekGenel Olarak Talep Edilmez
1700-1900Çok İyiÇok YüksekGenel Olarak Talep Edilmez

Kredi notunuza göre ne kadar kredi çekebileceğinizi buradan daha detaylı olarak öğrenebilirsiniz.


Findeks Kredi Notu ne demek?

Findeks Kredi notu, kişilerin kullandıkları kredi, kredi kartı ve ihtiyaç, taşıt ve konut krediler, borçlarını ödeme alışkanlıkları, borç durumları ve kredi kullanım yoğunluğuna göre belirlenen puana verilen isimdir. Findeks Kredi notu 1-1900 arasında değişir.

Kredi notu sorgulama işlemini Findeks üzerinden yapmak mümkün. Findeks üzerinden kredi notuna risk raporunu alarak ya da sadece kredi notu sorgusu yaparak ulaşılabilir. Alınacak risk raporu ile hâlen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilere ilişkin ödeme geçmişi tek bir raporda görebilir.


Kredi notu sorgulamak için, Ücretsiz olarak Findeks Kredi notu sorgulama sayfamıza bakabilirsiniz.


Kredi Notu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notu iki şekilde öğrenilebilir;

1. Findeks aracılığı ile kredi notu öğrenilebilir. Findeks, Kredi Kayıt Bürosuna (KKB’ye) ait bir marka olup belirli bir ücret karşılığında kredi notu öğrenilebiliyor.
Findeks ile kredi notunu öğrenebilmek için buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

2. Bankalar aracılığı ile kredi notu öğrenilebilir. Kredi notu sorgulama işlemini birçok banka müşterilerine sunuyor. Banka şubelerine giderek kredi notu öğrenilebileceği gibi internet bankacılığı üzerinden de belirli bir ücret karşılığında kredi notu ve veya raporu alınabilir.

Garanti Bankası Kredi Notu nasıl öğrenilir?

Findeks gibi Garanti Bankası da KBB ile anlaşmalı olarak 10 TL ekstra ücretle online olarak sorgulamaya izin veriyor. Ücretsiz olarak kredi notu sorgulama ise ne yazık ki mümkün değil.

Kredi notunuzu Garanti Bankası ile sorgulamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaç kredi notuna ne kadar kredi alabilirim?

Kredi notunuz 1-1900 arasında bir değer ortalamasında belirlenir. Kredi notunuz 1900‘e ne kadar yakınsa, o kadar fazla kredi almanız mümkün olacaktır. Ne kadar kredi alabileceğiniz ise alacağınız maaşa bağlıdır.

Kredi miktarınızın belirlenmesinde, kredinizin aylık ödeme bedelinin maaşınızın yarısı kadar olacak şekilde ayarlarlar. Yani 2000 TL ‘lik maaş alıyorsanız bankalar size en fazla aylık 1000 TL ödemeli bir kredi verecektir.


Buradan Kredi puanı ile ilgili sık sorulan sorulara ulaşabilir, sorularınıza cevaplar alabilirsiniz.

 1. Kredi notu nedir?

  Kredi notu ya da kredi puanı, bireylerin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen her türlü mali dengelere dayanarak çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkarılan sayısal ortalamadır. Bankalar ve finans kuruluşları bu bilgiye göre kredi notunu kullanır.

 2. Kredi notu nasıl hesaplanır?

  * Kredi veya kredi kartlarının geciktirmeden düzenli ödenmesi %35
  * Mevcut kredi borç durumu %35
  * Yeni alınan kredinin miktarı %11
  * Kredi kullanma yoğunluğu %10
  * Diğer faktörler %9

  Kredi notu nasıl hesaplanır hakkında daha detaylı bilgilendirme için kredi notu hesaplama konumuza bakabilirsiniz.

 3. Kredi ve kredi kartının geç ödenmesi kredi notunu düşürür mü?

  Kredi ödemelerinizi veya kredi kartınızın son ödeme tarihini 1 gün bile kaçırsanız kredi notunuz bu durumdan direkt olarak etkilenmektedir. 30 günden fazla ödenmeyen borçlarda ise, normal etkisinden çok daha fazla kredi puanınızı düşürmektedir.

 4. Kredi puanı nasıl yükseltilir?

  Düzenli olarak kredi ve kredi kartı ödemelerinizi ödeme tarihi geçmeden yapmanız gerekmektedir.
  Borçlarınızı tek kredide birleştirin. Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi, Kredi notu nasıl yükseltilir yazımızdan detaylı ve en kolay yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

 5. Kredi notu düşük olanlar nasıl kredi çekebilir

  Kredi puanında esnek davranan bankalardan kredi çekebilirsiniz. En kolay kredi veren bankaları öğrenmek için En Kolay Kredi Veren Bankalar konumuza bakabilirsiniz.

Güncelleme:

0 Shares:
1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like