Kredi Notu Nasıl Yükselir, KKB Notu Arttırma Yöntemleri

kredi notu yükseltme teknikleri
kredi notu yükseltme teknikleri

Öncelikle kredi notu hakkında bilgisi bulunmayan kullanıcılarımız için “Banka Kredi Notu Nedir? Nasıl ve Neye Göre Hesaplanır?” adlı yazımızı okumanızı tavsiye deriz.

Günümüzde daha da önemi artan kredi notu kavramı, başvuru sonucumuzun en büyük etkeni. Kredi ve kredi kartı sonuçlarınız neden olumsuz, kredi notunuz düşme eğiliminde mi ve bunu düzeltmek mümkün mü? Bazı unsurlara dikkat edip, kilit konularda birkaç uygulama yaparak tüm bu sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Kredi notunuzun durumuna göre kredi notunuzu yükseltmeniz elbette mümkün. Hangi risk grubunda yer aldığınız ve mevcut durumunuza göre, farklı süre ve stratejilerle notunuzu uygun seviyelere taşıyabilirsiniz. Bunun için var olan önerileri uygulayabileceğiniz gibi Findeks’in ya da bankanızın danışmanlık hizmetlerinden de yararlanabileceğinizi belirtelim. Findeks’in kredi notunuzu değerlendirme kriterleri farklı oran ve bileşenlere sahiptir.

Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap ve borç durumu kriterleri %35’er oranlarda etki ediyor iken; yeni kredi açılışları %11 ve kredi kullanım yoğunluğu %10 oranında etki etmektedir. Geri kalan %9’luk kısım ise farklı etkenlerin kredi notuna toplam etki oranını ifade etmektedir.

 

notu hesaplanmasında göz önünde bulundurulan faktörler

Kredi notu hesaplanmasında göz önünde bulundurulan faktörler

  1. Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları

  2. Mevcut hesap ve borç durumu

  3. Yeni kredi açılışları

  4. Kredi kullanım yoğunluğu

  5. Diğer bilgiler olarak özetleyebiliriz.

 

Düzenli ve Zamanında Borç Ödeme

Vermiş olduğumuz kriterlerden ve etki oranlarından gördüğünüz üzere, en önemli konulardan biri ödeme alışkanlıklarınız. Sahip olduğunuz bankacılık ürün ve hizmetlerini aldıktan sonra geri ödeme sisteminiz kredi puanınızı direkt etkilemektedir. Sahip olduğunuz kredi ya da kredi kartının tüm borcunuzu ödemenize gerek yok. Her ay ödeme tarihlerini geçmeden geri ödemelerini en azından asgari düzeyde gerçekleştirmelisiniz. Zaman zaman asgari ödeme miktarının az da olsa üstüne çıkmanız notunuzu da olumlu yönde etkileyecektir. Son ödeme tarihini geçirmemiş olmanız da burada dikkat etmeniz gereken diğer bir unsur.

Mevcut Kredi Ürünlerine ait Borçlarınızı Azaltın

Mevcut Borçlarınızı Azaltın

Kredi notunu etkileyen bir diğer önemli unsur da mevcut borç durumunuzdur. Var olan eski ve toplu borçlarınız için bankanızla görüşerek yapılandırmaya gidebilirsiniz. Uzun süredir ödemesini yapmadığınız ya da beklemede olan borçlarınız için hemen her bankanın yapılandırma planı bulunmaktadır. Bu şekilde belirlenen oran ve ödeme planı üzerinden yeniden borçlarınızı ödemeye başlayabilir; sistemde olumlu bir etki yaratabilirsiniz. Eğer farklı bankalara farklı miktarlarda eski borçlarınız varsa; bunları da gerekli görüşmeleri yapıp onay alarak ortak bir banka bünyesine çekebiliyorsunuz. Böylece en kısa sürede kredi notunuzda gerekli olumlu yansımalar görülecektir.

Doğru Zamanlarda Başvurunuzu Yenileyin

Kredi notunu ciddi oranda olmasa da, etkileyen unsurlardan biri kredi ve kredi kartı için ret yanıtı alındıktan sonra sık sık başvuruda bulunulmasıdır. Kredi notunuzu artırmanız için gerekli kilit noktalar üzerinde çalışıyorsanız olumsuz yanıt aldıktan sonra birkaç ay beklemeniz gerekebilir. Findeks kredi notu hesaplama sistemi ile düzenli olarak notunuzu öğrenip, hangi eğilimde olduğunu görebilirsiniz. Eğer çok ciddi bir risk seviyesinde değilseniz, zaten bir süre ara verdikten sonra ilk başvurunuzda olumlu yanıt alabilirsiniz. Fakat bunun aksine, sık sık başvuruda bulunmanız, bankalarda olumsuz bir imaj sahibi olduğunuz fikrini uyandıracaktır.

 

Bankacılık Hizmetlerinden Yararlanmaya Devam Edin

Olumsuz yanıtlardan sonra, almakta olduğunuz hizmetlerden vazgeçmeyin. Bankalar, finansal işlem profilini gördüğü kişileri ön planda tutmaktadır. Son beş sene içerisinde herhangi bir banka ürünü ya da hizmeti kullanmamış kişiler için kredi notu puan sisteminde 0 (sıfır) olarak belirtilmektedir. Ve çok iyi seviyede olmasa da, puana sahip olan müşteriler, sıfır ile tanımlanan kişilere göre daha avantajlıdır. Bu nedenle, kredi kartı ya da kredi kullanımlarınıza devam etmeli ve borçlarınızı düzene sokarak imajınızı olumlu yöne çevirmelisiniz. Belli aralıklarla KKB, notları yeniden analiz edip hesapladığı için kısa sürede iyi bir seviyeye gelmeniz olağan.

 

Bu bilgilerin yanı sıra sizler için hazırladığımız  Findeks ile Kredi Notunu Etkilen Faktörler ile de kredi notunuzu yükseltebilirsiniz;

Findeks ile Kredi Notunu Etkilen Faktörler

 

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
2 Shares:
1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

PTT ile gelen yurt dışı kargo ve paket rehberi

Table of Contents Yurt dışından alışverişte sipariş aşamasıPaketinizin satıcıdan gönderim aşamalarıKargonuzun taşıyıcı firmadaki yolculuğuPaketin Türkiye’ye giriş ve kabul…
Kredi notu nedir, findeks kredi notu sorgulama
Devamını Oku

Kredi notu nedir?

Table of Contents Kredi notu nasıl hesaplanıyor?Düzenli Kredi ve Kredi kart ödemesi 35% etkiliKredi ve kredi kartının geç…
2020 Trafik Cezaları
Devamını Oku

2020 Trafik Cezaları

2020 güncel Trafik Cezaları ve Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri için yazımızın detaylarına bakabilirsiniz.