Kredi Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Borç kapatmaktan, otomobil alımına kadar pek çok konuda nakit ihtiyacınızı giderecek olan tüketici kredisini kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bankalar artık eskisi kadar kolay kredi vermiyor. Kredi notundan, toplam borçluluk oranınıza ve gelir durumunuza kadar pek çok kritere bakılıyor. Haliyle kredi kullanacakların dikkat etmesi gereken noktalar da düne göre daha fazla.

Kredi maliyetlerine dikkat!

Kredi kullanırken aylık taksitlere göre tercihte bulunmanın her zaman doğru olmayabilir. “Hem taksit hem de toplam maliyete göz atıp bütçenize göre kredi tercihinde bulunmanızda fayda var. Eskisi gibi yüksek kredi masrafı alınmıyor. Artık yasal olarak kredi tutarının %0,5’i oranında masraf alınabiliyor. Ancak yine de sigorta primlerini, masrafları ve kredi türünü mutlaka göz önünde bulundurun. Özellikle konut kredilerinde daha fazla masraf alındığı için toplam geri ödeme de dikkate alınmalı” dedi.

Mutlaka karşılaştırın

Kredi kullanırken karşılaştırma yapmanın çok önemli bir kazanç sağlayacaktır. Bankaların faiz oranlarına ve toplam geri ödemelerine göz atarak banka banka dolaşmadan, daha uygun şartlarda kredi kullanabilirsiniz. Almak istediğiniz kredi tutarı ve vadeyi seçerek karşılaştırma yaptıktan sonra bankayı seçmek çok daha doğru. Yine de kredi notunuz çok yüksek değilse, maaşınızın yattığı ya da daha önce çalıştığınız bankayı tercih etmeniz, kredi kullanma ihtimalinizi artırabilir.

Kredi nasıl kullanırım, Kredi nasıl alabilirim, Ne zaman kredi alabilirim diye sorular aklınızı kurcalıyorsa doğru adrestesiniz.

kb

 

Günümüz de hemen hemen herkes kredi kullanmak istiyor.Kredi kullanmak isteyen kişilerin belli kriterlere sahip olması gerekir ve kredi kullanmak içinde bazı kriterlere dikkat etmesi gerekir.Bankalar arasında yaşanan bu kredi rekabeti tabi ki kişilere kredi kullanmaları konusunda olumlu yansımalara vesile olacaktır. Örneğin,bayram kredisi,konut kredisi, meslek kredisi, tarım kredisi gibi  çeşitli krediler de bankalar düşük faiz indirimine gidilir en çok ta yoğunluğun çok olduğu bayram kredisinde bankalar çok düşük faiz indirimini en aşağıya çekerler.

Bundan yola çıkarak kredi kullanmak isteyen kişilerin en uygun dönemleri bekleyerek kredi kullanmaları gerekir.İlerisini düşünerekten bayram a 1,5-2 ay civarı kaldığında sizinde acil nakit paraya ihtiyacınız olmadığı taktirde bankaların düzenlemiş olduğu düşük faizli ve dosya masrafsız  bayram kredisi için başvurulması taktirde bankalar kredi kullanılması konusunda yardımcı olmaktadır.Dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de alınacak kredilerin karşılaştırılması olacaktır.Bu karşılaştırma işlemi sonucunda en iyi kredi veren ve en iyi koşulları sağlayan bankanın belirlenmesi sağlanır.Kredilerin karşılaştırma sistemi yapılırken muhakkak unutulmaması gereken önemli hususlardan birisi de kredi kartlarının masrafları da dahil edilmesidir.Bu kredi karşılaştırma sonucunda en iyi kredinin belirlenmesi mümkün olacaktır. Vade kullanırken iyice araştırma yapılması gerekir çünkü bankalar vade oranlarını kendileri belirleme imkanına sahiptir iyice araştırıldıktan sonra vade kullanımı tercih edilmelidir.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler