Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

 

Kredi kartı borç taksitlendirme yada yapılandırma hemen hemen tüm banklarda yapılırken banka bu işlem için kredi kartı borç yapılandırmasına kendi faiz ve kar oranını ortaya koyarak bu işlemi yapar. BDDK yani bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu resmi gazetede yayınladığı bildiride de tüm bankların yapılandırma hakkının olduğunu ortaya koyar. Herhangi bir bankanın kredi kartının kullandığınız taktirde borcunuz ne kadar yüksek olursa olsun bankadan bu borcu yapılandırmasını ve taksitlendirmesini isteyebilirsiniz. Bu taksitlendirmeyi geniş zamana yayabilirsiniz ama faiz oranı ona göre değişkenlik gösterebilir. Banka tarafından yapılan bu yapılandırma hem sizi daha rahatlatır hemde banka ile daha az sorun yaşamanıza neden olur. Peki kredi kartı borcu taksitlendirme nasıl yapılır, kredi kartı borç ödeme işlemleri ve kredi kartı borç yapılandırma, kredi kartı borcu nasıl taksitlendirilir?

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı taksitlendirme, yapılandırma her bankada vardır, ama bu yapılandırma bankadan bankaya değişmektedir. Yani banka sizin belirlediği şartlara göre taksitlendirme yapmaz bankanın sözleşmesinde belli olan bir sistem vardır ve bu sisteme göre yapılandırma taksitlendirme yapılır. Ve bu yapılandırma bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Fakat bütün bankaların ortak bir ölçüt kullandığını söyleyebiliriz.

Biriken kredi kartı borçlarınızı yapılandırırken kredi kartının sahibinin kredi notunda düşme gözlenir. Bunun nedeni ise bankanın kredi borçlarındaki gibi bu borcuda batık olarak görmesidir. Yani bankalara kredi kartı borçlarını taksitlendirmek için gittiğinizde bankanın size dönüşü olumlu olacak ve yapılandırma işleminiz hızlanacaktır. Fakat borç yapılandırıldıktan sonra büyük ihtimale kredi kartı kullanıma kapanacaktır. Çünkü geciken yada hacize giren borçlar için kart tamamen kapanabilir.

Kredi Kartı Kaç Aya Kadar Taksit Yapılır?

Kredi kartı taksitlendirmeler kredi kartlarına 48 aya kadar taksitlendirme ve yapılandırma yapılıyor. Fakat kredi kartı taksitleri sadece 12 taksitlendirme ve 48 ay yapılandırma yapılır. Bu taksitlendirme işlemini yaptıktan sonra düzenli olarak ödemelerinizi yapmanız sizin için çok önemlidir çünkü yapacağınız bu ödemeler sizin kredi notunu etkilemektedir. Özelikle internet sitelerinden yaptığınız alışverişlerde ürün alırken ürünün taksitlendirilmesinden emin olmak için bankanın müşteri temsilcisi ile iletişime geçin.

 

Kredi Kartı Borçları Nasıl Yapılandırılır?

Her bankanın müşterileri için kredi kartı konusunda geliştirip sunduğu seçenekler bulunmaktadır. Bu mevcut seçenekler arasında borcun 48 aya taksitlendirilmesi müşteriyi oldukça rahatlatmaktadır diyebiliriz. Tabi müşterinin de bankanın belirlediği ödeme günlerinde aksatma yapmaması ve borcu geciktirmemesi oldukça önemlidir. Yani bankaların sunduğu seçeneklere uyum sağlamalı ve borcunuzu günü gününe ödemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bankanın kredinizi taksitlendirme işlemi için size en yakın şubeye gitmeniz gerekmektedir. Böylece banka size daha hızlı dönüş yapacaktır, yapacağınız işlemden sonra 1 yada 2 gün içerisinde size telefonla dönüş yapılacaktır. Yani çağrı merkezinden yönledirilip bekletilmekten ise birebir başvuru yapıp daha hızlı ve sağlıklı dönüş yapmak sizin için daha faydalı olacaktır. Başvurunuz bitikten sonra yapılandırılır fakat şu da unutulmamalıdır ki Kredi kartı borcunuzu yapılandırıldıktan sonra taksitlerinizi ödememeniz durumunda geçmiş ödediğiniz taksitlerinde ödenmemiş sayılacağını unutmamanız gerekmekte.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
11 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

PTT ile gelen yurt dışı kargo ve paket rehberi

Table of Contents Yurt dışından alışverişte sipariş aşamasıPaketinizin satıcıdan gönderim aşamalarıKargonuzun taşıyıcı firmadaki yolculuğuPaketin Türkiye’ye giriş ve kabul…