Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?
19 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 813 kez okundu.

 

Kredi kartı bekleyen provizyon, ülkemizde her geçen gün kredi kartı kullanımı artmakla beraber bu sayının ortalamanın çok çok üstünde olduğu saptanmış ve bu sayının yaklaşık olarak 190 milyon olduğu saptanmıştır. Ama kredi kartı kullanırken karşımıza çıkan bazı terimler vardır bunların başında provizyon dur. peki bu kelime karşımıza nasıl çıkar? Kredi kartı bekleyen provizyon, bekleyen provizyon nedir, kredi kartı işlemlerinde bekleyen provizyonda kalması, işlemin bekleyen provizyonda kalması ne demektir? Aslında bu kelime yabancı olsa da anlamı karşımız sürekli çıkıyor, beklemek yada onay yada ön onay anlamındadır. Diyelim ki kredi kartından nakit çekim yada alışveriş yaptığınızda banka kredi kartın size ait olup olmadığı yada çalıntı mı gibi bilgileri araştırıyor. Buda bankanın işlemlerinizi denetlediğini söyleyebiliriz. Kredi kartı hareketlerinden sonra bekleyen provizyon olarak görür ve harcamayı yaptığınız yerin doğruluğunu sorgularken sorun çıkması halinde banka kredi kartını sistem üzerinden otomatik olarak iptal edebilir.

 

Gün içerisinde kullanılan kredi kartı harcamaları provizyon yani bekleyen işlemler, o günün sonuna kadar devam ederken sorun yoksa kartla ilgili harcamalar günün sonunda karta kaydedilir. Bu durum yaygınlaşan dolandırıcılığın önlenmesine neden olur.

 

Provizyonda Olan İşlem Ne Kadar Süreyle Bekler?

Daha öncede söylediğimiz gibi eğer yapılan harcamalarda herhangi bir problem yoksa provizyon süresi 1 günken bazı durumlarda bu süre farklılık gösterebilir. Eğer alışveriş yaptığınız bankanın kartı çekim yapılan pos cihazı aynı banka ise sorun çıkmaması halinde provizyon süresi ortalama 1 gün iken alışveriş yapılan mağazadaki pos cihazı ile kullanılan kredi kartının bankası farklı ise bu durum değişiklik gösterip bu süre 2 günü bulabilir.

 

Provizyondaki İşlem İptal Edilir Mi?

Kredi kartı provizyon işlemi, küçük onay işlemi olarak ta adlandırılır. Yaptığınız alışverişin harcamasının gerçekliği kanıtlanmadan da bu miktar kredi kartı limitinizden düşer. Buda harcama yapmadan da sanki yapılmış gibi banka tarafından onaylanıp çekim yapılır. Bu durum karşısında yapmanız gereken bankanın müşteri hizmetlerini arayıp gerekli yardımı sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git