Kredi Alım Başvurusu Reddedilince Neler Yapılabilir?

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi notu hesaplama kriterleri belirli dönemlerde değişkenlik gösterir. Özellikle Kredi Kayıt Bürosu’nun Findeks’i kurmasından sonra değerlendirme ölçütleri çok fazla değişti.

Değiştirilen ölçütlerden biri de kredi notu sorgulamasının kredi notunu düşürmesi oldu. Zaten Findeks kurulmadan önce kredi notu detay sorgulaması çok az puan bir düşüşüne neden oluyordu.

Günümüzde ise artık kredi notu sorgulaması, yani kredi başvurusu kredi notunu olumlu ya da olumsuz anlamda etkilemiyor.

Kredi Notu Sorgulaması ile Kredi Başvurusunun Etkisi Aynı mı?

Findeks sadece bankaların kendilerine vermiş olduğu verilere göre analiz ederek kredi notunu oluşturur. Bu veriler ise bireysel müşterilerde kredi, kredi kartı, ödeme ve kullanım bilgileri ile gelir ve hesap durumlarıdır. Yani yapılan kredi başvurusu veya sonucu günümüzde KKB’ye verilen bilgiler arasında yer almıyor. Bu doğrultuda kişinin yapmış olduğu kredi başvuru tutarı veya sonucunun “kredi kullanılmadığı sürece” farklı bir banka tarafından görülme şansı yoktur. 

Ancak kredi notunun hangi tarihlerde hangi kurumlar tarafından çekildiği KKB tarafından bankalar ile paylaşılır. Bu kredi notu sorgulama bilgileri doğrultusunda banka kredi tahsis birimleri farklı bankalardan kredi talebinin ret almış olabileceğini de değerlendiriyor.

Kredi başvurusu reddedildiğinde yeni bir başvuru yapmayınız. Her yaptığınız kredi başvurusunda kredi puanı düşmektedir. Banka notu arttırma yolları tarafında yapmamanız gereken şeylerden birisi de kredi başvuru sayısını arttırmak olduğu unutulmamalıdır.

  1. Kredi başvurusu kredi notunu düşürür mü?

    Hayır hiçbir şekilde düşürmez. Artık Findeks ile birlikte kredi notu değerlendirme anlayışı tamamen değişti ve kredi başvurunuz onay almasa bile kredi notunuza herhangi bir etkisi olmamaktadır. Daha detaylı bilgi için Kredi notu nasıl hesaplanır konumuza bakabilirsiniz.

  2. Fazla kredi başvurusu yapmak kredinin onaylanmasını etkiler mi?

    Kredi notunuza bir etkisi bulunmaz fakat Banka'nın kendi değerlendirme sürecinde problemler yaşayabilirsiniz.

  3. Kredi Geçmişi veya Bankaya Yapılan Başvurular belirli bir zaman sonra siliniyor mu?

    Kredi kartı, kredi, kredili mevduat hesapları, kapatılmalarından itibaren 5 yıl içerisinde kredi risk raporlarında görünmez ve kredi notu hesaplamasına dâhil edilmez. Ancak bu durum kredi notu düşük olan kişilerin kredi veya kredi kartı borcunu ödedikten 5 yıl sonra kredi çekebileceği anlamına gelmez.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler