Kredi Notu Nedir? Kredi Notum Kaç olmalı? Kredi Puanı

Kredi notu nedir, findeks kredi notu sorgulama
Kredi notu nedir, findeks kredi notu sorgulama

Kredi notu bazı yerlerde krdi puanı veya kredi skoru olarak da kullanılabilmektedir. Bunların hepsi temelde aynı şeyi anlatmaktadır.

Findeks Krdi Notu, kişilerin gelecek 12 aydaki borçlarını ödeme olasılıklarını tahminlemek için hesaplanan nottur. Kredi notu sadece kredi kullanırken değil; ev-araç kiralarken, cep telefonu veya beyaz eşya alırken önemli bir gösterge olarak kullanılmaktadır.

Kredi notu nasıl hesaplanıyor?

Yaşamınız boyunca oluşturduğunuz banka ve finansal geçmişinizin Kredi kayıt bürosu tarafından analiz edilmesi ile birlikte kişiye özel oluşturulan puana kredi notu denilmektedir.

Kredi notu bazı yerlerde kredi puanı veya kredi skoru olarak da kullanılabilmektedir. Bunların hepsi temelde aynı şeyi anlatmaktadır.

Kredi notunu yetkili olarak tek hesaplayabilen, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş olan Findeks sitesidir. Bankalar da aynı yöntem ile sizin finans geçmişinize ulaşabilmektedir.

Birinci yöntem:Findeks Kredi Notu istenen kişi; Findeks Mobil Şube veya İnternet Şubesi’nden Paylaşım Ayarlarını kullanarak, raporunun paylaşılmasını istediği kişi ya da kurumun TCKN veya VKN’sini girerek ön onay verebilir.

İkinci yöntem:Findeks İnternet Şubesi ya da Mobil Şube’den Findeks Kredi Notu alınmak istenen kişinin bilgileri girilerek kişiye SMS atılar ve Findeks Kredi Notu’nun paylaşımı için izin istenir. SMS’e olumlu cevap verilmesi ile onay verilebilir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu, aşağıdaki bileşenlerle hesaplanır:

Kredi notu nasıl hesaplanıyor?

Kredi Notunu Oluşturan BileşenlerYüzdesi
Kredi Ödeme Düzeni35%
Mevcut Kredi Borç Durumu35%
Yeni Alınan Kredi11%
Kredi Kullanma Yoğunluğu10%
Diğer Faktörler9%
Kredi notu nasıl hesaplanıyor

Kredi notu hesaplanmasından en çok ağırlığı olan iki faktör ” düzenli kredi ödeme” ve ” mevcut kredi borç durumu ” oluşturduğunu görebilirsiniz.

Düzenli Kredi ve Kredi kart ödemesi 35% etkili

Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında gelmektedir. Toplam kredi puanınızın %35 ‘ini ödeme alışkanlıkları oluşturmaktadır.

Bundan dolayı aylık olarak geliriniz fazla olsa bile kredi talebiniz olumsuz olarak sonuçlanabilir.

Kredi ve kredi kartının geç ödenmesi

Kredi veya kredi kartının ödenmesi gereken son tarihten sonra ödenmesi, kredi notunu anında düşmesine neden olmaktadır. 1 – 2 gün bile geç ödenmiş olsa da puanınız düşmektedir.

Bu yüzden kredi kartı ödeme tarihinde hesabınız da kesinlikle para olduğundan emin olun. Maaş aldığınız zamandan sonra ödemelerinizi ayarlamanız kredi notunuzun düşmemesi için iyi bir yol olacaktır.

Kredi veya kredi kartınızın borcunuzu 30 günden daha fazla geciktirirseniz kredi notunuz normal orandan daha fazla düşmeye başlayacaktır. Bu yüzden otomatik ödeme de bırakmanız veya düzenli olarak takip edip ödeme yapmanız ile kredi notunuz tekrar yükselecektir.

Mevcut Borç Durumu Kredi Notunu %35 Oranında Etkiler

Mevcut bankalara olan borç durumu ödeme gücüne göre kredi skorunu ortalama %35 oranında etkiler (bu oran 2016’da %25’di). Bankalara mevcut kredi borçlanması varsa bu durumda bankalar yeni talebe gelirin yetip yetmeyeceğine bakar.

Bankalara ne kadar borç var?

Bankaya olan borç arttıkça riskin de artacağından dolayı kredi notu düşer. Borcun düzenli olarak ödenmesi durumunda ise kredi notu da düzenli olarak tekrar artmaya başlar.

Kullanılan kredi kartlarının kullanılabilir limit yüzdesi nedir?

Kredi kartlarının limitleri doldukça risk daha yüksek olarak değerlendirilir. Özellikle yüksek limitli kredi kartları bazı durumlarda bir kredi tutarında olabilir. Bu tarz yüksek kredi kartı borçlanmalarında düzenli ödeme dahi yapılsa kredi notu düşer. Limit açıldıkça kredi notu da tekrar yükselecektir.


Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır?

En çok merak edilen konulardan biri olan, kredi çekebilmek için kredi notum kaç olmalı sorusudur. Başvurduğunuz bankaya ve aylık gelirinize göre bu sorunuzun cevabı değişmektedir.

Findeks kredi notu öğrenme servisinin sağladığı bilgiler düzeyinde aylık gelirisi 1500 TL ve üzeri olanlar için yapılan tablo aşağıdaki gibidir;

Kredi NotuRisk GrubuKredi Kullanma DurumuKefil veya İpotekle
0 (Sıfır)RiskliGelire BağlıKredi Kullanma İhtimali Var
1-699En RiskliÇok DüşükÇok Düşük
700-1099Orta RiskliDüşükKredi Kullanma İhtimali Var
1100-1499Az RiskliGelire BağlıKredi Kullanma İhtimali Var
1500-1699İyiYüksekGenel Olarak Talep Edilmez
1700-1900Çok İyiÇok YüksekGenel Olarak Talep Edilmez
Kredi notu kaç olmalı?

Kredi notunuza göre ne kadar kredi çekebileceğinizi buradan daha detaylı olarak öğrenebilirsiniz.


Findeks Kredi Notu ne demek?

Findeks Kredi notu, kişilerin kullandıkları kredi, kredi kartı ve ihtiyaç, taşıt ve konut krediler, borçlarını ödeme alışkanlıkları, borç durumları ve kredi kullanım yoğunluğuna göre belirlenen puana verilen isimdir. Findeks Kredi notu 1-1900 arasında değişir.

Kredi notu sorgulama işlemini Findeks üzerinden yapmak mümkün. Findeks üzerinden kredi notuna risk raporunu alarak ya da sadece kredi notu sorgusu yaparak ulaşılabilir. Alınacak risk raporu ile hâlen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilere ilişkin ödeme geçmişi tek bir raporda görebilir.

Kredi notu sorgulamak için, Ücretsiz olarak Findeks Kredi notu sorgulama sayfamıza bakabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notu iki şekilde öğrenilebilir;

1. Findeks aracılığı ile kredi notu öğrenilebilir. Findeks, Kredi Kayıt Bürosuna (KKB’ye) ait bir marka olup belirli bir ücret karşılığında kredi notu öğrenilebiliyor.
Findeks ile kredi notunu öğrenebilmek için buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

2. Bankalar aracılığı ile kredi notu öğrenilebilir. Kredi notu sorgulama işlemini birçok banka müşterilerine sunuyor. Banka şubelerine giderek kredi notu öğrenilebileceği gibi internet bankacılığı üzerinden de belirli bir ücret karşılığında kredi notu ve veya raporu alınabilir.

Garanti Bankası Kredi Notu nasıl öğrenilir?

Findeks gibi Garanti Bankası da KBB ile anlaşmalı olarak 10 TL ekstra ücretle online olarak sorgulamaya izin veriyor. Ücretsiz olarak kredi notu sorgulama ise ne yazık ki mümkün değil.

Kredi notunuzu Garanti Bankası ile sorgulamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaç kredi notuna ne kadar kredi alabilirim?

Kredi notunuz 1-1900 arasında bir değer ortalamasında belirlenir. Kredi notunuz 1900‘e ne kadar yakınsa, o kadar fazla kredi almanız mümkün olacaktır. Ne kadar kredi alabileceğiniz ise alacağınız maaşa bağlıdır.

Kredi miktarınızın belirlenmesinde, kredinizin aylık ödeme bedelinin maaşınızın yarısı kadar olacak şekilde ayarlarlar. Yani 2000 TL ‘lik maaş alıyorsanız bankalar size en fazla aylık 1000 TL ödemeli bir kredi verecektir.

Kredi notu ne zaman yükselir?

Banka ile olan ilişkilerinde kredi veya kredi kartı kullanımında aylık ödeme planlarına uymayan müşterilerin kredi notu bu nedenlerle düşer.

Kredi notlarının kayıtları KKB tarafından tutulur ve bankaların bilgisine açıktır. Banka ilişkilerinde olumsuz davranışlarda bulunan kredi ödemelerini zamanında yapmayan ve bunu alışkanlık haline getiren müşterilerin kredi notları düşer ve bunun sonucunda müşterilerin yeni bir anlaşma yapmaları zorlaşır.

Kredi notu düşüklüğü sebebiyle kara listeye alınması ödemelerinde ödeme planlarına uymayanlar için kolay olsa da kara listeden çıkmak kolay olmaz. Müşterinin kara listeden çıkıp kredi notlarını yükseltmeye başlama aşamasında öncelikle bütün borçlarını ödemesi önceliklidir.

Tüm borçların kapatılmasından sonra kredi notu yükseltmek için çaba sarf etmek gerekir. Varsa kredi kartı kullanmamak ya da tüm borcu zamanında ödemek, nakit paranız varsa vadesiz mevduat hesabı açıp yatırmak olumlu bir hareket olacaktır.

Normal şartlarda müşteri kredi notları 1-6 ay arasında yükselir, ancak kara listeye düşmüşseniz bu süre 2 yıla kadar uzayabilir, ödemelerinizi düzene sokarsanız kredi notunuzun kolaylıkla yükselebilir.

Kredi notu sorgulama kredi notunu düşürür mü?

Findeks Kredi Notunu Sorgulamak Kredi Notunu Düşürür mü? … Kredi notu öğrenmenin ise cüzzi de olsa bir maddi bedeli bulunmaktadır. Konumuzun başlığı ile ilgili probleminin cevabına dönecek olursak; tek bir cümle ile FİNDEKS kredi notunu sorgulama kredi notunu düşürmez diyebiliriz.

Kredi notu kaç olmalı 2020?

Bankalardan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı 2020Hali ile ilk olarak bankalardan istediğiniz miktarda kredi çekebilmeniz için ”RİSKSİZ BİR KREDİ NOTU” değerine sahip olmanız gerekmektedir. Bu puan da en az olarak 1499 puan ve üzerinde olması lazımdır.

Kredi Kayıt Bürosu

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), önde gelen dokuz bankanın ortaklığında 11 Nisan 1995 tarihinde kurulmuştur. KKB’nin, bankalar, tüketici finansman şirketleri, leasing, faktoring ve sigorta şirketleri olmak üzere hem Risk Merkezi hem de kendi üyelerini içeren 200’e yakın üyesi bulunmaktadır.

Kredi kayıt bürosu web sitesi: https://www.kkb.com.tr
Müşteri İletişim Merkezi: 444 4 552
E-Posta Adresleri: info@kkb.com.tr
kkb@hs01.kep.tr

Findeks Kredi Notu nedir?

Uzun yıllardan beri bankaların kredi kararı verirken baktıkları önemli bir referans notudur. Bankalar dışında; diğer finansal kurumlar, reel sektör ve bireylerin referans aldıkları finansal bir karnedir.

Findeks Kredi Notu, bankacılık sisteminde bulunan kredi ödeme alışkanlıklarına yönelik olarak hazırlanmış Risk Raporu’nun özeti niteliğindedir. Detaylı rapor bilgilerine bakılarak kişinin ödeme yapma alışkanlığı ile ilgili bilgi edinebilir, taahhüt etmiş olduğu ödemeyi yapıp yapmayacağı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Kredi bürolarının ürettiği kredi notlarının, her kurumun kendi portföyü için özel geliştirdiği modellerden farkı, tüm ülkedeki kredi kullanıcılarının profilini yansıtmasıdır. Kredi notunun en önemli katkılarından birisi, bireylerin ülke geneliyle karşılaştırıldığında risk seviyesinin ne olduğunu göstermesidir.

Borç ilişkisine girecek kişi ve kurumlar müşterilerinin yönetilmesi ve borç tahsilatı dâhil olmak üzere, her aşamada Findeks Kredi Notu’ndan faydalanabiliyor.

Borç ilişkisine girecek kişi ve kurumlar müşterilerinin yönetilmesi ve borç tahsilatı dâhil olmak üzere, her aşamada Findeks Kredi Notu’ndan faydalanabiliyor.

  • Borç ilişkisine girecek kişi ve kurumlar müşterilerinin yönetilmesi ve borç tahsilatı dâhil olmak üzere, her aşamada Findeks Kredi Notu’ndan faydalanabiliyor.
  • Findeks Kredi Notu’nun %35’ini Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları,
  • %35’i Mevcut Hesap ve Borç Durumu,
  • %10’u Kredi Kullanım Yoğunluğu,
  • %11’i Yeni Kredili Ürün Açılışları,
  • %9’u ise diğer unsurlar oluşturmaktadır.

Findeks Kredi notu KBB sitesinden kayıt olmak için: https://www.kkb.com.tr/urunler/findeks-kredi-notu

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Elektrik faturalarında yeni dönem

Yeşil Tarife kapsamında enerji temin eden tüketicilerin faturalarında, kullanılan enerjinin temiz kaynaklardan üretildiğini gösteren özel bir işaret yer alacak.
Devamını Oku

Bitlis’de deprem

  Kandilli Rasathanesi verilerine göre, saat 11:47’de  Bitlis Saklı Guroymak'da, meydana gelen deprem yerin 5,4 kilometre derinliğinde ...