Kovid-19, toparlanmadan sonra bile dünya iktisadında derin izler bırakacak

Çin’in Wuhan kentinden çıkarak dünyayı tesiri altına alan Kovid-19 salgınının tesirleri beklenen toparlanmadan sonra da ziyadesiyle hissedilecek …

Çin’in Wuhan kentinden çıkarak dünyayı tesiri altına alan Kovid-19 salgınının tesirleri beklenen toparlanmadan sonra da ziyadesiyle hissedilecek izler bırakacak

Dünya Bankası baş ekonomisti Carmen Reinhart, “Salgın öncesi standarda geri dönmek vakit alacak. Kovid-19’un sonuçları pek çok ülke için bilakis dönmeyecek. Tıpkı Covid-19’dan güzelleşen birtakım hastaların uzun müddetli semptomlar çekmesi üzere, bu yılki V formundaki toparlanma azaldığında birebir şeyin global iktisat için de geçerli olacağı anlaşılıyor” dedi.

26 trilyon dolarlık kriz takviyesi ve aşıların gelmesi beklenenden daha süratli bir güzelleşmeyi tetiklerken, yetersiz eğitimin mirası, işlerin yok edilmesi, savaş devri borç düzeyleri, ırklar, cinsiyetler, kuşaklar ve coğrafyalar ortasındaki eşitsizliklerin artması kalıcı izler bırakıyor. Bunların birden fazla en yoksul ülkelerde gerçekleşiyor.

Irvine’deki California Üniversitesi’nden Vellore Arthi, geçmiş krizlerin uzun vadeli sıhhat ve ekonomik darbelerini incelerken “Zorlu bir yıl yahut daha uzun bir müddet sonra, işler yoluna girdiğinde sahiden rahatlamış hissetmek çok kolay. Lakin tarihi olarak gördüğümüz tesirlerin birçok çoklukla onlarca yıldır ve basitçe ele alınamıyor” yorumunu yaptı.

Sonuç olarak, geçen yıl gayri safi yurtiçi hasıladaki düşüş Büyük Buhran’dan bu yana görülen en büyük düşüştü. Memleketler arası Çalışma Örgütü, bu durumun 255 milyon bireye tam vakitli işe muadil bir maliyete mal olduğunu kestirim ediyor. Pew Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar, global orta sınıfın 1990’lardan beri birinci sefer küçüldüğünü kestirim ediyorlar.

Oxford Economics Ltd. tarafından geliştirilen 162 ülkede 31 ölçümden oluşan bir araştırma Filipinler, Peru, Kolombiya ve İspanya’nın uzun vadeli yara izlerine karşı en savunmasız ekonomiler olduğunu vurguladı. Avustralya, Japonya, Norveç, Almanya ve İsviçre en yeterli sıralarda yer aldı.

Memleketler arası Para Fonu, gelişmiş iktisatların bu yıl ve sonrasında virüsten daha az etkilendiğini, düşük gelirli ülkelerin ve gelişmekte olan pazarların daha fazla acı çektiğini görüyor – varlıklı ulusların daha fazla vurulduğu 2009’un bilakis. Önümüzdeki yıl ABD GSYİH’sının Covid-19’dan evvel kestirim edilenden bile daha büyük olacağı öngörülürken, IMF’nin kestirimleri, dünyanın bir numaralı iktisadı için salgının neden olduğu küçük bir yara izi olduğunu gösteriyor.

Dünya Bankası, Ocak ayı raporunda, düzeltici tedbirler alınmadığı takdirde, “küresel büyüme hayal kırıklıklarının on yıllık” olduğu konusunda ihtarda bulundu. Global üretimin 2025 yılına kadar salgın öncesi eğiliminden yüzde 5 daha düşük olacağını öngörmüştü.

BN

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/kovid-19-toparlanmadan-sonra-bile-dunya-ekonomisinde-derin-izler-birakacak-2278688

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler