KOSGEB KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı

KOSGEB KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı

 

KOSGEB’ in her sene dönem dönem yapılan programlarına alınıp eğitimini tamamlayan esnaflarımıza iş kurmaları için beli bir bütçe verirlir. Verilen bu bütçe sayesinde hem ülkenin ticari sektörü canlanıp farklılık gösterir hemde girişimci esnaflarımızın iş hayatına atılmaları daha kolay olur. KOSGEB’in belirleyip vermiş olduğu hibe (geri ödemesiz), faizsiz yada düşük faizli olabiliyor. Dönemsel olan bu prpogramlardan biride KOBİGEL’dir. KOBİGEL Gelişim Destek Programı ile ilgili sizlere bazı önemli bilgileri verelim.

 

KOBİGEL Programı Nedir?

KOBİGEL KOSGEB destek programları içerisinde yer alır. KOBİGEL ülkemizde olan küçük yada orta derecedeki işletmelerin ulusal yada uluslararası ekonomik güce erişmeleri için maddi destek sağlanan programdır. KOSGEB bünyesinde verilen bu proglama esnafın daha önce kosgebte anlatığımız gibi projelerini hazırlayıp KOSGEB birimine başvurması gerekiyor.

 

KOBİGEL ‘e Başvurmak İçin Gerekli Şartları Neler?

KOBİGEL destekleme projesinden faydalanmak için KOSGEB’in resmi sayfasında proje başvuru şartları için www.kosgeb.gov.tr sayfasına bakıp sartları öğrenebilirsiniz.
KOBİGEL destek programından faydalanmak için KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmanız şartı var. Daha sonrasında yapmanız gereken ise bu programdan destek alan bir proje hazırlamak ve projeyi bulunduğunuz ilin KOSGEB İL MÜDÜRLÜĞÜNE ibraz etmeniz gerekmektedir. Verdiğiniz proje kabul edildikten sonra, bir taahhütname verilmesi gerekiyor. Taahhütnamenin verildiği proje başlangıç tarihi olarak esas alınacaktır.

 

KOBİGEL Programı Ödeme Yapılamayan Giderler

Proje kapsamında ödeme yapılamayan giderler; gayrimenkul alımı, bina inşaatı ve tefrişatı, araç kiralama, araç alımı, vergiler, harçlar ve resimler ile SGK primleri kapsam dışındadır.

 

KOBİGEL Programı Destek Miktarı ve Diğer Detaylar

Kobigel destek programı içerisinde yer alan programın sürresi 6 ay ile 36 ay içerisinde değişmektedir. 36 ayı geçmeyen destek programları verdikleri limit değişebilmektedir. KObigel destek limiti ödemesiz 300 bin verirken, geri ödemesiz verilen en fazla limit ise 700 bin olarak belirlenmiştir. Buda KOSGEB’in KOBİGEL programına belirlediği bütçenin 1 milyon TL olduğunu gösteriyor.

 

Destek Oranı Bölgeler Arası Fark Ediyor

KOBİGEL destek programları bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir.

Bİrinci ve ikinci bölgeler için % 60 oranı
Üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bölgeler için % 80 oranında hibe belirlenmiştir.

 

Geri Ödemeler Nasıl Yapılır?

KOSGEB destekli olan KOBİGEL programının verdiği 700 bin TL’lik geri ödemel hibenin geri ödeme planı şöledir. Biten projenin ardından 6 ay geri ödemesiz, 3 aylık ödeme planları olarak toplamda 8 eşit taksit bölünüp ödeme yapılır. KOSGEB’in geri ödemesi olan 700 bin TL’lik deteğinde herhangi bir faizyada vade farkı, komisyon gibi kesinti yada farklar yoktur.

 

Yerli Malında Daha Çok Destek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan Yerli Malı Tebliği ‘ne uygun şekilde satın alacağınız yerli malı harcamalarınız için (hepsine değil) desteklere yüzde 15 oranında ilave edilecektir.

 

Ödemeler Bankaya

KOBİGEL için projesiyle birlikte KOSGEB ‘e başvuran işletmenin, proje durumu incelenecek ve kurul tarafından onay görmesi ile birlikte KOSGEB tarafından ilgili işletmenin banka hesabına destek miktarı kadar ödeme yapılacaktır. Hibe desteklerinden ve geri ödemeli desteklerden yararlanabilmek için yapılacak harcamaların fatura ile KOSGEB ‘e sunulması gerekir. Ayrıca projesi onaylanmayan kişilerin herhangi bir şekilde ödeme almaları mümkün olmayacaktır.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
1 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

En Kolay Kredi Veren Bankalar

Table of Contents Şubeye gitmeden kolay kredi veren bankalarŞubeye gitmeden ne kadar kredi çekebilirim, ne kadar masraf öderim?Kredi…
Devamını Oku

Ziraat Bankası destek kredisi başvurusu 2020 Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu sorgula

Ziraat Bankası temel ihtiyaç kredisi başvuru sonucu sorgulama ve Ziraat Bankası destek kredisi başvuru sayfası vatandaşların gündeminde. Pandemi dönemi için uygulanan ekonomik tedbirlerin arasında yer alan ve 3 kamu bankası tarafından sağlanan temel ihtiyaç destek kredisi, hem uygun faiz oranı hem de 6 ay geri ödemesiz olma özellikleriyle dikkatleri çekiyor. Peki 2020 Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu sonuçları sorgulama nasıl yapılır?