KOSGEB ile JICA ortasında 300 milyon dolarlık kredi muahedesi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB) ile Japonya Milletlerarası İşbirliği Ajansı (JICA) 300 …

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB) ile Japonya Milletlerarası İşbirliği Ajansı (JICA) 300 milyon dolarlık kredi muahedesi imzaladı.

KOSGEB’ten yapılan açıklamaya nazaran, işletmelerin finansmana kolay erişimini sağlamaya yönelik muahedeye ait imzalar KOSGEBBaşkanı Hasan Basri Kurt ile JICA Türkiye Lideri Nobuhiro Ikuro tarafından atıldı.

JICA kredisi, Dünya Bankası ile uyum içerisinde eş finansman projesi çerçevesinde sağlandı. 300 milyon dolarlık mutabakat, imalat endüstrisindeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 sonrası kurulan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge kesimlerindeki teknoloji tabanlı start-up’ların koronavirüs salgını periyodunda yaşadıkları finansal zahmetleri aşmaları açısından büyük ehemmiyet taşıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen KOSGEB Lideri Kurt, kazan-kazan anlayışıyla JICA ile iş birliklerini bundan sonra da artırmayı istediklerini belirterek, “Türkiye, yatırımlar açısından değerli bir coğrafik duruma sahip. Genç iş gücümüz fazla. Bunların kıymetlendirilmesi, katma kıymet üretir hale getirilmesi için Japon dostlarımızla ortak çalışmaktan memnunluk duyacağız.” tabirini kullandı.

JICA Türkiye Ofisi Lideri Ikuro ise kredi muahedesine imza atmaktan ötürü büyük memnuniyet duyduğuna işaret ederek, “Bu projenin Türkiye iktisadında kilit rolü olan mikro ve küçük ölçekli işletmeler için ehemmiyetinin farkındayım. Bilhassa bu tip işletmelerde çalışanların işlerini muhafazası açısından yani toplumsal manada da kıymetli bir proje olduğunu düşünüyorum. Mikro ve küçük ölçekli işletmelerin salgın periyodunda ve sonrasında kendinden emin formda Türk iktisadına katkı sağlayacağını umuyor ve diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/kosgeb-ile-jica-arasinda-300-milyon-dolarlik-kredi-anlasmasi-imzalandi-2278874

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Binance Hesap Açma

Kripto para borsaları arasında küresel çapta faaliyet gösteren, sektör liderlerinden biri olarak ön plana çıkan Binance, Türkiye’de de…