Koronavirüs aşısında ikinci kümeye başlandı

Kovid-19 aşılama programı kapsamında Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarında kalan …

Kovid-19 aşılama programı kapsamında Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarında kalan vatandaşlar ile işçiye birinci doz CoronaVac aşısının uygulanmasına başlandı

Koronavirüs Bilim Şurasının tavsiyeleri doğrultusunda, Sıhhat Bakanlığınca belirlenen “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi”ne nazaran, 14 Ocak Perşembe ülke genelinde sıhhat çalışanları ile başlatılan aşılama çalışmaları süratle devam ediyor.

Sıhhat çalışanlarının birinci doz aşılarının tamamlanma basamağına gelmesiyle programın 1. kademesinin 2. adımı bugün prestijiyle başladı.

Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı resmi ve özel huzurevleri, engelli bakım merkezleri ve korumaevleri üzere kuruluşlarda kalan şahıslar ve çalışana Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısının birinci dozu yapılıyor.

Bir haftada tamamlanması planlanan programda, resmi ve özel bakımevlerindeki 18 bin 450 işçi ile 30 bin engelli, resmi ve özel huzurevlerindeki 14 bin 470 işçi ile 24 bin 200 yaşlı olmak üzere toplam 87 bin 120 kişi aşılanacak.

– 75.Yıl Huzurevi sakinleri aşılarını oldu

Aşılama programı kapsamında 75.Yıl Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yaşlı sakinleri ve çalışanları da birinci doz aşılarını oldu.

Uzun müddettir Kovid-19’a karşı ziyaretçi yasağından “sabit vardiyalı” çalışma sistemine kadar pek çok tedbirin uygulandığı huzurevinde aşılama çalışmaları maske, aralık ve hijyen kurallarına uygun biçimde, bireylerin ateş ölçümlerinin yapılmasının akabinde “aşılama odası”nda gerçekleştiriliyor.

Sıhhat Bakanlığının belirlediği tedbirler çerçevesinde soğuk zincir korunarak kuruluşlara ulaştırılan aşılar, tabip nezaretinde hemşirelerce yapılıyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/koronavirus-asisinda-ikinci-asama-basladi-2272815

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler