Koronavirüs aşısında ikinci kümeye başlandı

Kovid-19 aşılama programı kapsamında Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarında kalan …

Kovid-19 aşılama programı kapsamında Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarında kalan vatandaşlar ile çalışana birinci doz CoronaVac aşısı uygulandı

Koronavirüs Bilim Konseyinin tavsiyeleri doğrultusunda, Sıhhat Bakanlığınca belirlenen “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi”ne nazaran, 14 Ocak Perşembe ülke genelinde sıhhat çalışanları ile başlatılan aşılama çalışmaları süratle devam ediyor.

Sıhhat çalışanlarının birinci doz aşılarının tamamlanma etabına gelmesiyle programın 1. kademesinin 2. adımı bugün prestijiyle başladı.

Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı resmi ve özel huzurevleri, engelli bakım merkezleri ve korumaevleri üzere kuruluşlarda kalan şahıslar ve işçiye Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısının birinci dozu yapılıyor.

Bir haftada tamamlanması planlanan programda, resmi ve özel bakımevlerindeki 18 bin 450 işçi ile 30 bin engelli, resmi ve özel huzurevlerindeki 14 bin 470 işçi ile 24 bin 200 yaşlı olmak üzere toplam 87 bin 120 kişi aşılanacak.

– 75.Yıl Huzurevi sakinleri aşılarını oldu

Aşılama programı kapsamında 75.Yıl Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yaşlı sakinleri ve çalışanları da birinci doz aşılarını oldu.

Uzun müddettir Kovid-19’a karşı ziyaretçi yasağından “sabit vardiyalı” çalışma sistemine kadar pek çok tedbirin uygulandığı huzurevinde aşılama çalışmaları maske, uzaklık ve hijyen kurallarına uygun formda, şahısların ateş ölçümlerinin yapılmasının akabinde “aşılama odası”nda gerçekleştiriliyor.

Sıhhat Bakanlığının belirlediği tedbirler çerçevesinde soğuk zincir korunarak kuruluşlara ulaştırılan aşılar, hekim nezaretinde hemşirelerce yapılıyor.

Hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal ömrün işleyişi üzerindeki olumsuz tesiri kıymetlendirilerek belirlenen Kovid-19 aşısı uygulanacak meslek kümeleri da aşikâr oldu.

Buna nazaran, aşılamanın birinci basamağının A kümesinde sıhhat kurumunda çalışanlar (kamu, özel, üniversite, vakıf vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil) ile tüm eczane çalışanları (eczacı ve kalfalar dahil) bulunuyor.

Birinci basamağın B kümesinde yaşlı, engelli, muhafaza konutları üzere yerlerde kalan ve çalışanlar, C kümesinde ise 65 yaş ve üstü bireyler yer alıyor.

İkinci kademede A kümesinde, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli dalların çalışanları bulunuyor. Bu dallar ise şu halde sıralanıyor:

“Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik vazifelerdeki bireyler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim kesimi (öğretmenler ve öğretim üyeleri), besin dalı (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, besin imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.), nakliyecilik (SGK kayıtlarına göre) kesiminde çalışanlar”

Bunların akabinde ikinci kademede 50-64 yaşlarındaki bireyler aşılanacak.

– “Kronik hastalığı olanlar üçüncü aşamada”

Aşılamanın üçüncü basamağında, öncelikle kronik hastalığı olan şahıslara aşı yapılacak.

Bu bireylerden birinci olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bu kümesi 30-39 yaş ve 18-29 yaş kümesi takip edecek.

Üçüncü evrede son olarak, öbür kümelerde bulunan sırasıyla 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaşlarında olanlara aşı uygulanacak.

Dördüncü kademede ise aşılanma sırası geldiği halde vaktinde yaptırmayanlar aşılanacak.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/koronavirus-asisinda-ikinci-gruba-baslandi-2272815

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler