Koca: Olay haritasında sayılar yükseliyor, yüzde 85’i İngiliz mutasyonu

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka haritasında sayılar yükseliyor, yüzde 85’i İngiliz mutasyonu” dedi Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Bilim …

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka haritasında sayılar yükseliyor, yüzde 85’i İngiliz mutasyonu” dedi

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Şurası Toplantısı’nın akabinde yaptığı açıklamada “Vaka haritasında sayılar yükseliyor, yüzde 85’i İngiliz mutasyonu” dedi.

Sıhhat Bakanı Koca, “Kovid-19 risk haritası, nüfusun yüzde 80’inin çok yüksek risk kümesindeki kentlerde yaşadığını ortaya koyuyor. Yeni olayların yüzde 85’i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır. Yüzde 59 olan yatak doluluk oranı ve yüzde 67,4 olan ağır bakım doluluk oranında dramatik artış yok fakat gelişmeler önemli, bilgiler ikaz edici.” dedi.

Koca şunları söyledi:

“Şayet yükümüz önü alınamaz derecede ağırlaşırsa örneğini daha evvel yaşadığımız üzere bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz. Sıhhat Bakanı Koca: “Güney Afrika varyantı 11 vilayette 285 şahısta, Brezilya varyantı ise 9 vilayette 166 bireyde görüldü. Kasım ayında ağır bakıma yatan hastaların yüzde 69’unu 65 yaş üstü oluştururken bugün bu oran yüzde 53’lere kadar düştü. Yakın vakitte hem tedarik yoluyla aşı çeşitliliğini sağlayarak hem de yerli aşı üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz. 65 yaş üstü vatandaşların 1 Ocak prestijiyle toplam hadise içindeki oranı 17,7 iken artık yüzde 8,2. Aşılama sonrası neredeyse yarı yarıya düştü.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/koca-vaka-haritasinda-sayilar-yukseliyor-yuzde-85-i-ingiliz-mutasyonu-2278324

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler