Koca: 100 milyon dozdan fazla aşı için muahedeler tamamlandı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca,toplamda 100 milyon dozdan fazla aşı için mutabakatların tamamlandığını söyledi Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca …

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca,toplamda 100 milyon dozdan fazla aşı için mutabakatların tamamlandığını söyledi

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin yaklaşık 15 milyon doz aşıyı temin ettiğini ve toplamda 100 milyon dozdan fazla aşı için mutabakatlarını tamamladığını belirtti.

Bakan Koca, “Yarından itibaren 70 yaş üzeri ve cuma gününden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşlar aşı olmak için sisteme tanımlanacak” formunda konuştu.

Koca, “Planlanabilir gelecek için bölgesel çalışmaların yürütülebileceği periyoda geçiyoruz. Yeni periyodun ismi ‘yerinde karar dönemi’dir.” diye belirtti.

“Hedef, nüfusumuzun en az yüzde 60’ının aşılanmasını sağlamak”

Bakan Koca, “Yarından itibaren birinci aşılanan kümemizin ikinci doz aşılarına başlıyoruz. Maksat, nüfusumuzun en az yüzde 60’ının aşılanmasını sağlamaktır. Hafta sonundan itibaren başta kabine üyelerimiz olmak üzere devlet üst yöneticilerini aşılanmaya davet ediyorum” sözlerini kullandı.

Koca, yerli aşıya ait, “Bugün en önde giden aşı adayımız için Faz 2 insan deneylerinin gönüllüleri aşılanmaya başlandı. Bilim Heyetimizin tavsiyesi, kısıtlamaların hafifletilmesinde çabuk edilmeden hadise seyrinin takip edilmesi tarafında.” diye konuştu.

Sıhhat Bakanı Koca, “Mutasyon sayıları artmaya devam ediyor fakat var olan olay sayılarında mutasyonun bir tesirinin şu an olmadığını görüyoruz.” tabirlerini kullandı.

Kovid-19’la uğraşta yeni bir önlem eğinin şu an teklif olarak düşünülmediğini belirten Koca. var olan önlemlerin devamının önerildiğini söyledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/koca-100-milyon-dozdan-fazla-asi-icin-anlasmalar-tamamlandi-2274393

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler